شهرخبر

هجوم دوباره سهامداران خرد به سهام‌های کوچک‌ بازار

امروز گروه خودرو و ساخت قطعات به دلایل اخبار منتشر شده درباره سودسازی این شرکت‌ها، سبزترین گروه بازار بودند.

هجوم دوباره سهامداران خرد به سهام‌های کوچک‌ بازار

به گزارش خبرنگار پول و سرمایه اقتصاد 100- بازار سرمایه امروز را در نهایت بی ‌رمقی به پایان برد، شاخصی که به نظر می‌رسد از ابتدای معاملات تصمیم به یک حرکت قوی دارد با جلو رفتن بازار نشان داد که فعلا هیچ تصمیمی برای صعود ندارد و در مسیر خطی و زیر همه مقاومت‌‌های کلاسیک و هارمونیک خود قرار گرفته است.

تحلیلگران تکنیکال منتظر حمله شاخص بورس تهران به محدوده مقاومت کلاسیک یک میلیون و 422 هزار واحدی هستند. ‌نکته مثبت بازار در روزهای معاملاتی اخیر به غیاب فروشندگان در این بازار باز می‌‌گردد. صف های فروش و کاهش قیمت چندانی در بازار سرمایه در روزهای گذشته ایجاد نشده و این مساله می‌تواند روند صعودی بورس را با سرعت بیشتری فراهم کند.

کاهش ارزش معاملات بورس به دلیل افزایش ریسک

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: سهامداران فعلا در حال سبک و سنگین کردن متغیرهای مؤثر بر بازار سهام هستند و شفاف‌شدن نسبی وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور و روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران‌ می‌تواند به این مساله کمک زیادی ‌کند.

وی ادامه داد: در واقع نااطمینانی‌‌ها و ریسک‌‌های موجود در بازار سرمایه که در هفته‌های گذشته رشد پیدا کرده اند، به عاملی برای کاهش معاملات تبدیل شده است. از سوی دیگر با توجه به قرار گرفتن در فصل بودجه، اغلب افراد منتظر انتشار اولیه بودجه هستند تا تکلیف بازار سرمایه مشخص شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با مشخص شدن سیاست دولت درباره بازار سرمایه و متغیرهای مؤثر بر آن، فعالان اقتصادی نیز درباره آینده سرمایه‌گذاری در بازارها تصمیم گیری خواهند کرد.

پیشی گرفتن شاخص هموزن از شاخص کل بورس

در پایان معاملات امروز، شاخص کل 119 واحد بالا‌‌تر از روز قبل ایستاد و به سطح یک میلیون و 417 هزار و 839 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت یک صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز در پایان معاملات امروز یک‌هزار و 72 واحد نسبت به روز شنبه بالا آمد و در رقم 414 هزار و 91 واحد ایستاد، بازدهی این شاخص مثبت 26 صدم درصد بوده است، اما شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 16 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 656 واحد رسید.

رشد ارزش معاملات خرد بازارسهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افت 53 درصدی به رقم 8 هزار و 916 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 3 هزار و 119 میلیارد تومان بود که 34 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 300 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بورس 36 درصد بوده است.

تداوم خروج پول حقیقی به بازار سرمایه

در مجموع معاملات یکشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای نهمین روز متوالی منفی شد و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته کاهش 43 درصدی داشته است.

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت و نمادهای آسیاتک (انتقال داده های آسیاتک)، خگستر (گسترش ‌سرمایه ‌گذاری ‌ایران ‌خودرو) و کگل (معدنی و صنعتی گل گهر) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

رشد 80 درصدی ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 355 نماد رشد قیمت داشتند و 316 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 53 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 47 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

در جریان معاملات امروز، 78 نماد صف خرید داشتند و 29 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 80 درصدی به 258 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 56 درصد افزایش یافت و 264 میلیارد تومان بود. 

در پایان معاملات امروز، نماد خودرو (شرکت ایران خودرو)، وملی (شرکت هلدینگ صنعتی ملی) و خمهر (شرکت مهر کام پارس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز، نماد وسالت (بانک رسالت)، رفاه (فروشگاه های زنجیره ای رفاه) و سفاسی (شرکت فارسیت اهواز) بیشترین صف فروش را داشتند. 

انتهای پیام/