شهرخبر

توافق اوپک پلاس بر سر ادامه کاهش ۲ میلیون بشکه ای تولید تا پایان ۲۰۲۳

توافق اوپک پلاس بر سر ادامه کاهش 2 میلیون بشکه ای تولید تا پایان 2023

اوپک پلاس در سی و چهارمین جلسه خود که امروز به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بر ادامه کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید خود تا پایان سال ۲۰۲۳ تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، 23 کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) در سی و چهارمین نشست خود که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، هدف کاهش روزانه 2 میلیون بشکه‌ای تولید تا پایان سال 2023 را تغییر ندادند.

پیش از این وزرای نفت 23 کشور عضو اوپک پلاس، در ماه اکتبر و برای تقویت قیمت نفت در بازارهای جهانی، بر کاهش روزانه 2 میلیون بشکه‌ای تولید ائتلاف کرده بودند.

 این تصمیم در حالی تمدید شده که سقف قیمتی برای نفت صادراتی دریایی روسیه روز گذشته از سوی کشورهای غربی 60 دلار تعیین شد. این موضوع می‌تواند صادرات نفت روسیه به اروپا را کاهش داده و در فصل سرد سال، قیمت‌ها را تا حدی تقویت کند.

همچنین مقرر شد یک‌صد و هشتاد و پنجمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و سی و پنجمین نشست وزیران اوپک و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) به ترتیب سوم و چهارم ژوئن 2023 (13 و 14 خردادماه 1402) برگزار شود.

اوپک پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید -19 و در دهمین نشست (12 آوریل 2020) تصمیم گرفت تولید خود را از ماه مه سال 2020، 9 میلیون و 700 هزار بشکه در روز معادل حدود 10 درصد از تقاضای جهانی محدود کند، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به‌مرور تسهیل کرده است.

انتهای پیام/