شهرخبر

هانی‌زاده: نخست وزیر جدید عراق نگاهی کاملا درونی و خالی از فشار‌های غربی به ایران دارد

هانی‌زاده: نخست وزیر جدید عراق نگاهی کاملا درونی و خالی از فشار‌های غربی به ایران دارد

یک کارشناس مسائل منطقه با اشاره به سفر نخست وزیر جدید عراق به ایران گفت: نخست وزیر جدید تابعیت آمریکا و کشورهای غربی را ندارد و به همین خاطر نگاه کاملا درونی و خالی از فشارهای خارجی به منطقه و ایران دارد.

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر جدید عراق به کشورمان، گفت: سفر آقای محمد شیاع السودانی نخست وزیر جدید عراق به تهران به  اعتبار اینکه ایشان به جریان‌ها و فراکسیون‌های شیعه پارلمان بسیار نزدیک است و طبق همین دیگاه خوبی نسبت به ایران دارد، به گسترش مناسبات ایران و عراق کمک می‌کند.

وی ادامه داد: این نخست وزیر جدید تابعیت آمریکا و کشورهای غربی را ندارد و به همین خاطر نگاه کاملا درونی و خالی از فشارهای خارجی به منطقه و ایران دارد.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر عراق افزود:  در جریان سفر جدید نخست وزیر عراق به ایران چندین پرونده مهم در دستور کار قرار گرفت که مورد بحث و بررسی مقام های ایرانی بود.

وی با اشاره به مسائلی که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: نخستین مسئله نگرانی های امنیتی ایران بخاطر حضور گروهک های تجزیه طلب تروریستی  در پنجاه پایگاه تروریستی در دهوک، اربیل، سلیمانیه و کرکوک است که در اقلیم کردستان عراق هستند و این نگرانی  از طرف ایران بارها به حکومت مرکزی و رهبران اقلیم کردستان در گذشته منتقل شده اما دولت اقای الکاظمی نخست وزیر سابق توجه چندانی به نگرانی های امنیتی ایران نمی‌کرد.

هانی‌زاده با یادآوری حملات سپاه پاسداران به این پایگاه‌های تروریستی، اضافه کرد: با توجه به بحران‌های اخیر ایران و نفوذ گروهک های تروریستی تجزیه طلب به خاک ایران از اقلیم کردستان، ایران دوبار به این پایگاه ها حمله کرد و هشدارهای لازم را به دولت مرکزی و اقلیم کردستان داد و آقای شیاع السودانی با توجه به مشروعیت‌های نگرانی امنیتی ایران اعلام کرد که به ارتش دستور خواهد داد که در مرزهای مشترکه ایران و کردستان  عراق اعزام شوند تا مرزها را  کنترل و از ورود گروهکهای تروریستی به خاک ایران جلوگیری کنند.

وی اقدام نخست وزیر عراق را بسیار مثبت خواند و خاطرنشان کرد: این اقدامات در راستای افزایش مناسبات امنیتی و همکاری های امنیتی و نظامی بین ایران و عراق موثر خواهد بود.

این کارشناس مسائل منطقه در خصوص مبادلات تجاری عنوان کرد:  مورد دیگر مسئله مبادلات تجاری میان ایران و عراق که قرار است از رقم 13 میلیارد دلار طی سه سال آینده به 20 میلیارد دلار افزایش یابد و این یک اقدام کاملا جدی است که دولت آقای سودانی در طی عملیاتی کردن مناسبات اقتصادی و سیاسی ایران و عراق است و لذا در این جهت به نظر می‌آید که از نظر کابینه جدید عراق نیز سفر اقای سودانی به تهران کاملا موفقیت آمیز بوده است.

انتهای پیام