شهرخبر
در گفت‌وگو با ایبِنا تشریح شد؛

اقدامات جدید بانک مرکزی چه تاثیری در بازار کالا‌های اساسی دارد؟

یک فعال اقتصادی گفت: تصمیم جدید بانک مرکزی در قیمت تمام شده کالا‌های اساسی نقش به سزایی خواهد داشت.

علی تقوی‌فر؛ نائب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا با بیان اینکه افزایش ۳ برابری سقف تسهیلات ارزی کالا‌های اساسی از ۲۰ به ۶۰ میلیون یورو و افزایش سقف حوالجات ارزی از ۵ به ۳۰ میلیون یورو می‌تواند تسهیل کننده فعالیت‌های واردکنندگان این حوزه باشد، اظهار کرد: هر اقدامی که دست واردکنندگان را بازتر کند و نقش تسهیل‌گری داشته باشد، به طور قطع موثر خواهد بود.

 

وی با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی کارمزد انتقال ارز از ۱.۵ درصد به نیم درصد ادامه داد: هرچقدر هزینه‌ها کاهش پیدا کند قطعا در قیمت تمام شده کالا‌ها نیز تاثیرگذار است و در نتیجه تصمیم جدید بانک مرکزی هم در قیمت تمام شده کالا‌های اساسی نقش مهم و به سزایی خواهد داشت. 

 

این فعال در حوزه دام و طیور تصریح کرد: هر تصمیمی که مسیر پیش روی واردکنندگان کالا‌های اساسی را هموار کند مثبت و ارزشمند تلقی می‌شود. ضمن اینکه باید محدودیت‌ها را نیز از میان برداشت.

 

تقوی فر افزود: به عنوان نمونه بانک مرکزی اعلام می‌کند که ال‌سی را نمی‌پذیرد در حالی که در این شرایط سخت اقتصادی باید با افرادی که امکان استفاده از امکانات خارجی در دوران تحریم‌ها را دارند تعامل داشته باشند. بانک مرکزی می‌گوید اول کالا را بیاورید و بعد ارز را تحویل بگیرید که طبیعتا به دلیل تحریم‌ها چاره دیگری هم ندارد، چون می‌خواهد مطمئن شود کالا وارد می‌شود و خروج بی‌هدف ارز از کشور صورت نمی‌گیرد.

 

تقوی‌فر همچنین با اشاره به افزایش سهمیه ارز توافقی برای دارندگان کارت بازرگانی گفت: طبیعتا اینگونه تصمیمات برای جبران هزینه‌های جاری است که به نظر می‌رسد در هدایت تقاضا‌ها در بازار غیررسمی به سمت بازار رسمی موثر باشد.