شهرخبر

سهولان؛ غاری خیره کننده در دل مهاباد

آذربایجان غربی یکی از استان‌های زیبای ایران است که به واسطه زیبایی‌هایش گردشگران را حیرت‌زده کرده است. یکی از زیبایی‌های وصف‌نشدنی این استان غار سهولان مهاباد می‌باشد.

 سهولان؛ غاری خیره کننده در دل مهاباد

سلام نو - سرویس گردشگری: غارها، دنیایی اسرارآمیز و پر از شگفتی هستند که همیشه انسان را برای کشف راز و رمزهایشان فرا می‌خواند. دنیایی که وقتی به سراغ آنها بروید از دیدن زیبایی پنهانشان حیرت زده خواهید شد.

غار سهولان دومین غار آبی در ایران که شگفت انگیزترین جلوه ی طبیعت را در زیر زمین برای همه ی بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد . غار سهولان یکی از زیباترین غارهای ایران با آب و هوای معتدل که چشم همه ی گردشگران را به خود جلب می کند . یکی از چیز هایی که موجب جلب توجه همه به خود شده است، سنگ های آهکی غار است که شکل زیبایی به ان داده است .

 سهولان؛ غاری خیره کننده در دل مهاباد

ویژگی‌ها

تاکنون حدود ۲۵۰ متر از محدوده خشکی و ۳۰۰ متر از محدوده آبی این غار زیبا کشف شده است. غار سهولان در درون خود دریاچه ای جای داده که گاه عمق آن به حدود ۶۰ متر می رسد. ارتفاع سقف غار از کف دریاچه در حدود ۵۰ متر است. دمای درونی غار نیز در مقایسه با دمای بیرن از غار قریب به ۱۵ درجه خنک تر و بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد است. غار سهولان در زمره یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران قرار دارد و قایق سواری در دریاچه آن یکی از جذاب ترین جاذبه های این غار است. آب این دریاچه ها از سفره های زیرزمینی و جوشش چشمه ها تامین می شود. غار سهولان دارای دو ورودی است که یکی از ورودی ها اصلی است. در بدو ورود به غار نیز در حدود ۱۰۰ پله بتنی تعبیه شده است تا کار ورود به داخل غار را آسان تر کند.

 سهولان؛ غاری خیره کننده در دل مهاباد

نحوه دسترسی

این غار در روستای سهولان و در نزدیکی روستای عیسی کند، در مسیر جاده‌ فرعی (برهان) مهاباد-بوکان قرار گرفته است. با اتومبیل می‌توانید تا نزدیکی غار بروید و تنها مسیر کوتاهی را پیاده‌روی ‌کنید. جالب است بدانید که بر سر راه غار، منطقه‌ای وجود دارد که تابلویی با عنوان جاذبه‌ معکوس در کنار جاده دیده می‌شود؛ در این منطقه، با وجود سرازیری جاده بر اثر کشش کوه، سرعت و شتاب اتومبیل کم می‌شود.