شهرخبر

مبدا اصلی واردات پیچ و مهره کجاست؟

کدخبر: ۵۳۸۵۷۴
نورالدین مهری با بیان اینکه ۳۰ درصد از بازار پیچ و مهره از طریق واردات تامین می‌شود، گفت: واردات ممنوع نیست، اما مشکلاتی در این زمینه هست، مثلا برای تخصیص ارز سخت‌گیری‌هایی وجود دارد. اما تولید بخشی از پیچ‌ها در داخل نه به صرفه است و نه در حال حاضر توان آن در کشور وجود دارد.
مبدا اصلی واردات پیچ و مهره کجاست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رئیس اتحادیه فروشندگان پیچ و مهره تهران گفت که عمده پیچ و مهره وارداتی از مبدا چین و تایوان وارد می‌شود.

نورالدین مهری با بیان اینکه ۳۰ درصد از بازار پیچ و مهره از طریق واردات تامین می‌شود، گفت: واردات ممنوع نیست، اما مشکلاتی در این زمینه هست، مثلا برای تخصیص ارز سخت‌گیری‌هایی وجود دارد. اما تولید بخشی از پیچ‌ها در داخل نه به صرفه است و نه در حال حاضر توان آن در کشور وجود دارد. برای مثال تولید پیچ عینک نیاز به تعداد زیادی قالب جدید دارد و به صرفه‌تر است که وارد شود.

وی همچنین درباره صادرات پیچ و مهره، گفت: صادرات پیچ و مهره فقط همراه کالا است. برای مثال ممکن است یک دکل صادر شود که همراه آن پیچ هم صادر شده باشد. اما تولید اختصاصی برای صادرات به کشورهای دیگر انجام نمی‌شود.

مهری در ادامه با بیان اینکه پژوهش امری غیر قابل تفکیک از موضوع دانش بنیان است، اظهار کرد: بارها موضوعات قابل مطرح، رصد و پژوهش در کمیسیون پژوهش اتاق اصناف طرح شده، اما به دلیل اینکه بودجه‌ای برای پژوهش تخصیص نیافته، در نهایت طرح ها مسکوت و راکد مانده است. هیچ تولیدی بدون پژوهش و مطالعه و یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

گفتنی است در مقطعی در سال ۱۳۹۹ وزارت صمت جلوی ثبت سفارش پیچ و مهره را گرفته بود که این موضوع باعث افزایش قیمت شده بود.