شهرخبر

جوانان آلمانی به شانس تحصیل برابر برای همه اقشار در کشورشان اعتقاد ندارند

جوانان آلمانی به شانس تحصیل برابر برای همه اقشار در کشورشان اعتقاد ندارند

نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد که اکثر جوانان آلمانی به این مسئله که کودکان صرف نظر از اصل و نسب اجتماعی از فرصت‌های آموزشی برابر در کشورشان برخوردار هستند اعتقادی ندارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی ولت" آلمان، نتایج یک نظرسنجی موسسه فورسا نشان می دهد که اکثریت جوانان 14 تا 21 ساله آلمانی شک دارند که کودکان، صرف نظر از پیشینه اجتماعی و فرهنگی شان، از فرصت های آموزشی برابر برخوردار هستند. نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که بدبینی هرگز در این نظرسنجی ها به این شدت نبوده است. اما در مورد ارزیابی آینده خود وضعیت متفاوت است.

به این ترتیب علیرغم تمام تلاش ها، سیستم مدرسه در آلمان موفق نشده است ارتباط نزدیک بین اصل و نسب اجتماعی و موفقیت تحصیلی را قطع کند.

بسیاری از جوانان هنوز معتقد نیستند که در آلمان همه دانش‌آموزان از فرصت‌های یکسانی برخوردارند. این نتیجه یک نظرسنجی موسسه فورسا از بین 1018 جوان در سنین بین 14 تا 21 ساله به مناسبت روز آموزش در 8 دسامبر بود.

از سال 2015، فورسا نظرات جوانان را در مورد شانس تحصیل خوب در آلمان زیر نظر دارد و پیش از این هرگز جوانان تا این حد از شرایط چارچوبی برای یادگیری خوب ناامید نشده بودند.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که تنها یک سوم از نوجوانان و بزرگسالان جوان مورد بررسی معتقدند که همه کودکان در آلمان بدون در نظر گرفتن زمینه اجتماعی و فرهنگی، شانس یکسانی برای تحصیل خوب دارند. با این حال، اکثریت 64 درصد فکر می کنند که اینطور نیست. هر چه سن پاسخ دهندگان بیشتر باشد، نسبت به این موضوع بدبین تر هستند.

بنابراین درک فرصت های برابر در سیستم آموزشی آلمان از زمانی که این سوال برای اولین بار در سال 2015 مطرح شد در پایین ترین سطح خود قرار دارد . نگاهی به گزارش ملی آموزش و پرورش منتشر شده در تابستان نشان می دهد که این ارزیابی چقدر واقع بینانه است. بر این اساس، تفاوت شایستگی بین کودکان از بالاترین و پایین ترین موقعیت اجتماعی در حال حاضر به یک سال تحصیلی کامل در کلاس چهارم می رسد.

پاسخ‌هایی که جوانان به این سوال می‌دهند که کدام عوامل از دیدگاه آنها بیشترین تأثیر را بر فرصت‌های تحصیلی کودک در آلمان می‌گذارد هم جالب توجه است. برای 96 درصد، کیفیت مدرسه و معلمان در درجه اول قرار دارد که بالاتر از توجه و حمایت والدین (93 درصد) و انگیزه خود کودک (90 درصد) است.

بلافاصله پس از آن گروه همسالان می آیند: از دیدگاه جوانان مورد بررسی، تأثیر دایره دوستان برای موفقیت تحصیلی (82 درصد) از تحصیلات والدین (72 درصد) یا زمینه های فرهنگی آنها ( 52 درصد) مهمتر است. نفوذ دایره دوستان در طول سال های بررسی به طور پیوسته افزایش یافته است.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که اکثر جوانان، مدرسه را در درجه اول به عنوان یک مکان اجتماعی درک می کنند.83 درصد اظهار داشتند که در آنجا دوستان مهم زیادی پیدا کردند. با این حال، 68 درصد مدرسه را در درجه اول با استرس و فشار برای انجام کار مرتبط می دانند - و تنها 57 درصد می گویند که آنها همچنین دانشی را در مدرسه به دست آورده اند که می تواند در خارج از کلاس نیز استفاده شود.

بر این اساس 98 درصد نمره عادلانه، 97 درصد رابطه اعتماد بین دانش آموزان و معلمان و 95 درصد فراهم کردن منابع آموزشی مانند دسترسی به اینترنت، رایانه و کتاب را از عوامل مهم برای یک آموزش خوب می دانند. با این حال آن ها بر این عقیده اند که روند اجرا مشکل دارد. به عنوان مثال، تنها 56 درصد واقعاً احساس می کنند که شرایط واقعا عادلانه‌ای وجود دارد.

البته با همه این مشکلات جوانان آلمانی آینده شخصی خود را بیشتر مثبت می بینند. 70 درصد از نوجوانان و جوانان - در تمام گروه های مورد بررسی - به آینده خوبی برای خود اعتقاد دارند. 23 درصد بلاتکلیف هستند و تنها هفت درصد بدبین هستند.

انتهای پیام/