شهرخبر

حمید درخشان:

نمی‌شد از این تیم ملی انتظار معجزه داشت/ کار فوتبال ما در این سالها فقط شده حسرت خوردن!

ایران آمریکا

بازیکن پیشین تیم ملی گفت: مادامی که بخواهیم فوتبالمان را از آسیا هم عقب نگه داریم باید در تورنمنت‌های بزرگی مثل جام جهانی فقط حسرت تماشای بازی هم قاره ای های مان را بخوریم و در آخر حذف شویم.

به گزارش مشرق، حمید درخشان، هافبک تهاجمی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان در گفت‌وگو با مشرق، درباره شرایط بازی تیم ملی و حذف این تیم از جام جهانی مقابل آمریکا صحبت هایی انجام داد که آن را در ادامه می‌خوانید:

* چه اتفاقی افتاد که ما به آمریکا باختیم و نتوانستیم یک مساوی بگیریم؟

تیم ملی ما خوب است اما نمی تواند برنامه های خودش را به خوبی اجرا کند. ما دلمان خوش بود که در بحث دفاع خوب هستیم ولی متاسفانه امسال همین مورد را هم درست در رقابت ها اجرا نکردیم. فوتبالی که دلش را به اتفاقات خوش بکند فوتبال نمی شود.

* واضح تر صحبت می کنید؟

بله! ما جلوی ولز روی یک شوت ناگهانی روزبه چشمی به گل رسیدیم و ولز را تحت فشار گذاشتیم تا به خاطر ضد حمله ای که انجام دادند تا نبازند گل دوم را هم بزنیم. فوتبال امروز دنیا فوتبال اتفاقات نیست، فوتبال برنامه ریزی است.

* دلیل این شرایط فوتبال مان چیست؟

برای اینکه زیرساخت های فوتبال ما کامل نیست. یک نگاه به نتایج لیگ فوتبال مان بیندازید. نتایج همه صفر – صفر، یک – یک یا یک بر صفر می شود. وقتی حریفان آسیایی مان را در همین رقابت‌ها ببینید تفاوت را کاملا حس می کنید. فوتبالی که ژاپن ارائه می دهد یا سبک فوتبال عربستان! کاری که کره مقابل غنا انجام داد. اینها همه نشان می دهد ما از رقبا عقب افتاده ایم. برای همین است که زورمان به آمریکا و انگلیس نمی رسد و فقط می توانیم آخرین تیمی که به جام جهانی راه پیدا کرد را شکست بدهیم. آن هم روی یک شوت اتفاقی که شاید خود چشمی هم دیگر مشابه آن را نزند. تاکتیک تیمی ایران ضعف دارد.

* کادر فنی و بازیکنان به صحنه های مشکوک داوری معترض بودند. شما به عنوان یک فوتبالیست قدیمی که سالیان سال است مسابقات را می بینید نظرتان درباره داوری این مسابقه چیست؟

وقتی کمک داور ویدیویی وجود دارد یعنی جای هیچ بحثی نداریم. اولاً هیچکدام از دو صحنه ای که بچه ها معترض بودند پنالتی نبود. نه ضربه‌ای که کریمی گفت به دست حریف خورده و نه خطایی که طارمی به آن اعتراض داشت. کمک داور ویدیویی اینقدر دقیق است که اگر دست بازیکن آمریکایی یک سانت این طرف تر بود آخر نیمه اول، بازی دو بر صفر می شد اما کمک داور ویدیویی جای هیچ شک و شبهه ای را باقی نمی گذارد.

* به نظرتان اگر ما از ابتدا هجومی بازی می کردیم بهتر نبود؟

هجومی بازی کردن خوب است اما با نگاهی به تیم ملی کی روش در همه این سال‌هایی که او اینجا بوده آیا ما کاری غیر از ضد حمله یاد گرفته ایم؟ کاری غیر از این به بچه های تیم مان یاد داده ایم؟ این بچه ها چیزی جز ضدحمله زدن بلد نیستند! آنها تقصیری ندارند. نمی توانیم از بازیکن تیم ملی انتظار معجزه داشته باشیم. وقتی شما دانه ای را کاشته اید که حمله کردن در آن جایی ندارد چیزی که از دل زمین رشد می کند فقط بلد است دفاع کند و ضد حمله بزند.

* با این وضعیت زمستان سال آینده چه وضعیتی در جام ملت های آسیا انتظار ایران را می کشد؟

آنجا هم نمی توانیم کاری از پیش ببریم. ما عربستان را دیدیم، فوتبال کره و ژاپن را دیدیم. تا بخواهیم خودمان را به آن‌ها برسانیم باز هم زمان را از دست می دهیم. متاسفانه کار فوتبال ما در این سالها فقط شده حسرت خوردن!

* در پایان بازی هواداران ایرانی به تشویق بازیکنان پرداختند. دلیل این کار چه بود؟

چون دیدند که بچه ها تلاش شان را کردن و مقصر نبودند. آنها هم متوجه شدند که سیستم تیم غلط بود و بچه های کار اشتباهی نکردند. بچه های تیم باید قدر این هوادار فهیم را بدانند.