شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#بورس#خودرو#سود

سود ۱۸۰ میلیونی برای خریداران این خودرو در بورس

سود ۱۸۰ میلیونی برای خریداران این خودرو در بورس

فردای اقتصاد: در گام جدید عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا، امروز ایران خودرو برای نخستین بار خودروهای تارا و پژو ۲۰۷ اتوماتیک را در این بازار عرضه کرد.

بورس کالا سه‌شنبه میزبان عرضه در مجموع ۱۱۰۰ دستگاه محصول شرکت ایران‌خودرو بود. این ماشین‌ها شامل ۳۰۰ دستگاه ۲۰۷ اتوماتیک، ۳۰۰ دستگاه ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای، ۲۵۰ دستگاه تارا اتوماتیک و ۲۵۰ دستگاه تارا دنده‌ای بودند.

تقاضا برای تارا و ۲۰۷ اتومات در بورس چقدر بود؟

۲۰۷ اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای مشکی پرتقاضاترین خودروی امروز تالار خودروی بورس کالا بود.

پس از آن، رنگ سفید این خودرو شاهد بیشترین میزان رقابت میان خریداران بود.

۲۰۷ اتوماتیک معمولی هم در رده سوم پرتقاضاترین خودروها قرار گرفت.

در رده‌های بعدی به ترتیب تارا دستی و سپس تارای اتوماتیک قرار داشتند.

نکته جالب توجه هم عدم استقبال خریداران از خودروهای با رنگ سبز کله‌غازی بود. به طوری که تارا اتوماتیک و تارا دستی سبز هر دو به دلیل کمتر بودن تقاضا از عرضه، به قیمت پایه معامله شدند. این به معنای آن است که خریداران این خودروها را به قیمت کارخانه خریدند.

تارا و ۲۰۷ در بورس چقدر ارزان‌تر از بازار فروخته شدند؟

عرضه خودرو در بورس کالا منجر شده تا دست واسطه‌ها از بازار خرید و فروش خودرو کوتاه شود و معامله‌گران بتوانند خودروهای عرضه شده را بین ۷ تا ۳۶ درصد ارزان‌تر از بازار بخرند. این حتی با احتساب هزینه‌های جانبی خرید خودرو از بورس و نیز با احتساب هزینه خواب پول سه ماهه است.

قابل ذکر است خرید خودرو از بورس سه دسته هزینه دارد:

۱- مالیات و عوارض: هزینه مالیات و عوارض برای این خودروها بین ۹ تا ۱۳ درصد متغیر است. باید دقت داشت مبنای محاسبه مالیات و عوارض قیمت نهایی معامله است.

۲- هزینه‌های جانبی: هزینه ثابت بابت بیمه و شماره‌گذاری این خودروها ۴ میلیون و ۳۷۱ هزار تومان است.

۳- هزینه خواب پول: ایران خودرو تحویل خودروهای خود را سه ماهه (۹۰ روزه) در نظر گرفته است. با فرض نرخ بهره ماهانه ۲ درصد، می‌توان گفت هزینه خواب پول برای خودروهای ایران خودرو ۶ درصد است.

تارا ۱۸۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار معامله شد

همانطور که بالاتر گفتیم رنگ سبز کله‌غازی خودروهای عرضه شده بی‌مشتری مانده و در قیمت پایه معامله شدند.

به همین دلیل، تارا دنده‌ای که در بازار ۵۱۰ میلیون تومان قیمت دارد، به طور متوسط ۲۶۸ میلیون تومان خریده شد که با احتساب سایر هزینه‌ها برای خریداران ۳۲۵ میلیون تومان افتاده است. به عبارتی ۱۸۴ میلیون تومان (معادل ۳۶ درصد) ارزان‌تر از بازار آزاد!

تارا اتوماتیک سبز کله‌غازی هم به تعداد ۵۰ دستگاه عرضه شده بود اما فقط ۲۸ خریدار در متوسط قیمت ۳۷۹ میلیون تومان داشت. با احتساب تمام هزینه‌ها این خودرو ۴۵۵ میلیون تومان برای خریداران هزینه داشت که همچنان ۱۷۷ میلیون تومان ارزان‌تر از قیمت بازار ۶۳۲ میلیون تومانی آن است.

خرید پژو ۲۰۷ اتوماتیک هم برای خریداران به طور میانگین حدود ۱۶ درصد ارزان‌تر از بازار افتاد.