شهرخبر

قطع تجارت ایران با این کشور دو ساله می‌شود

قطع تجارت ایران با این کشور دو ساله می‌شود

سیدروح اله لطیفی، قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص تجارت ایران و الجزایر اظهارکرد: جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با وسعت ۲.۴ میلیون متر مربعی در کنار مدیترانه در شمال آفریقا واقع شده که به دلیل اشتراکات دینی و فرهنگی و روابط نزدیک سال‌های گذشته و همسایگی با کشورهای مراکش، موریتانی، مالی، تونس، لیبی و نیجر می‌تواند شریک مناسبی برای تجار ایرانی باشد.

وی افزود: یکی از اقلام مهم وارداتی کشورمان در سال‌های اخیر نهاده‌های دامی و کالای اساسی بوده که الجزایر خود تولیدکننده گندم و جو است از طرفی کشورمان تولیدات مناسبی از مشتقات پترو پالایشگاهی، قیر و اوره دارد که متاسفانه با هدف‌گذاری مناسب و دقیق می‌توان در تجارت دو کشور از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

لطیفی تاکید کرد: متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۰ و در ماه‌های آخر دولت دوازدهم تا پایان مهر ماه امسال، هیچ کالایی بین ایران و الجزایر تبادل نشد که باید برای بازگشت تجارت اقدامات فوری انجام شود.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا افزود: مجموع تجارت الجزایر در سال گذشته میلادی ۸۴ میلیارد دلار بود که سهم صادرات کالا از این کشور در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۸ میلیارد دلار بوده که۳۳ میلیارد دلار آن مربوط به صادرات سوخت بوده است و بیشترین صادرات این کشور نیز به ترتیب به مقصد ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، امریکا و کره جنوبی صورت گرفته است.

وی در خصوص میزان واردات الجزایر در سال ۲۰۲۱ گفت: مجموع ارزش کالاهای وارداتی به مقصد الجزایر در سال ۲۰۲۱ میلادی بالغ بر۳۵ میلیارد دلار بوده است که ۵ قلم اول لیست واردات این کشور را به ترتیب ماشین‌آلات مکانیکی، غلات، ماشین‌آلات الکترونیکی، پلاستیک و وسایل نقلیه به خود اختصاص داده است که پنج کشور اول تامین‌کننده کالا برای الجزایر به ترتیب چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا و آلمان بودند.

لطیفی افزود: مجموع صادرات خدمات از الجزایر بیش از ۳ میلیارد دلار بوده و واردات خدمات به الجزایر نیز در همان سال به ۸ میلیارد دلار رسیده است.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا تاکید کرد: با وجود تجارت ۸۴ میلیارد دلاری الجزایر در سال، ایران و الجزایر از ابتدای سال ۱۴۰۰ سهمی از بازارهای هم نداشتند در صورتی که با وجود همه گیری کرونا در سال ۹۹ نزدیک به ۲۴۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۲۳ میلیون و ۵۹۱ هزار دلار انواع کالا که عمدتا محصولات فولادی، خشکبار و کشمش بود از ایران به الجزایر صادر شده که بالاترین میزان صادرات ایران در ۶ سال اخیر بوده است.

لطیفی در خصوص صادرات ایران به الجزایر توضیح داد: در سال ۹۸ نزدیک به ۳۵ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۱۸.۳ میلیون دلار، سال ۹۷ حدود ۶۱.۴هزار تن کالا به ارزش ۲۹.۳ میلیون دلار، سال ۹۶ سه هزار و ۳۶۱ تن کالا به ارزش هفت میلیون و ۱۰۸ هزار دلار و سال ۹۵ نیز ۱۳.۳هزار تن کالا به ارزش ۲۳.۷میلیون دلار، از ایران به الجزایر صادر شده است.

وی افزود: در سال ۹۹ نزدیک به ۱۲ تن به ارزش ۲۵۲هزار دلار، سال ۹۸ بیش از ۱۳۱ تن به ارزش دو میلیون و ۲۶۳ هزار دلار، سال ۹۷ فقط ۱۵ کیلوگرم به ارزش ۳۰۰ دلار، سال ۹۶ نزدیک به یک تن به ارزش ۲۷ هزار دلار و سال ۹۵، سه ونیم تن کالا به ارزش ۶۴ هزار و ۵۰۰ دلار، از الجزایر وارد ایران شده که عمدتا ماشین‌آلات یا قطعات صنعتی و الکترونیکی بودند.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: در تلاش هستیم تا با اراده و هماهنگی تشکل‌های تجاری دو کشور نه تنها تجارت بین ایران و الجزایر از سر گرفته شود، بلکه تجارت با این کشور نیز به عنوان دروازه ورود به شمال آفریقا به حد مطلوب و مناسب برسد.