شهرخبر

رضایت از سیستم سیاسی به پایین ترین حد خود در اتریش رسید

رضایت از سیستم سیاسی به پایین ترین حد خود در اتریش رسید

نتایج یک بررسی سالانه نشان می‌دهد که میزان رضایتمندی از سیستم سیاسی در اتریش به پایین ترین حد خود رسیده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "وینر سایتونگ"، "گونتر اوگریس"، رئیس مؤسسه تحقیقات اجتماعی سورا، در ارائه مانیتور دموکراسی امسال گفت: این یک تصویر نسبتا دراماتیک است.

به این ترتیب حدود یک سال پس از ارائه بدترین ارزش برای رضایت از سیستم سیاسی در اتریش، "مارتینا زاندونلا"، نویسنده این بررسی اعلام کرد: امسال باید اعلام کنیم که به زیر نقطه پایین سال 2022 رسیده‌ایم. وی تاکید کرد که بر اساس بررسی امسال تنها 34 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که نظام سیاسی بسیار خوب یا نسبتاً خوب کار می کند. در سال 2018، این ارزش همچنان 64 درصد بود.

و حتی در سال 2021، در سال دوم همه‌گیری کرونا، این مقدار هنوز 52 درصد بود.

زاندونلا همچنین تصریح می کند که این یک بحران نمایندگی است، این موضوع بر بازیگرانی که ما انتخاب می کنیم تأثیر می گذارد. به گفته وی ارزش‌های پلیس، قوه قضائیه و نهادهای دیگر از زمان معرفی این مانیتور در سال 2018 تقریباً تغییر نکرده است، در حالی که این ارزش ها برای پارلمان، رئیس جمهور فدرال و دولت مرتبا رو به نزول بوده است. . نتایج این بررسی نشان می دهد که 38 درصد اظهار داشتند در حال حاضر هیچ حزبی دغدغه‌های سیاسی خود را دنبال نمی‌کند. در سال 2018، 25 درصد چنین نظری داشتند. این توسعه همچنین به این دلیل است که سیاست بسیار بیشتر حضور دارد، در حالی که بیشتر پاسخ دهندگان ارتباط کمی با سیستم قضایی یا سایر مقامات دارند.

به گفته زاندونلا رضایت از سیستم سیاسی در اتریش یک مولفه اقتصادی نیز دارد. اگرچه ضعیف‌ترین افراد از نظر اقتصادی کمترین اعتقاد را به یک سیستم کارآمد دارند، اما بهترین طبقه اجتماعی است که اعتماد خود را به سیستم از دست داده است. از سال 2018، این ارزش با 40 درصد کاهش به 45 رسیده است. زاندونلا می‌گوید: در طول همه‌گیری کرونا، این گروه برای اولین بار تجربه کردند که وقتی دولت آزادی خود را محدود می‌کند چه معنایی دارد. به گفته وی طبقه متوسط ​​اعتماد خود را از دست داده است زیرا چندین رسوایی به آنها این تصور را داده است که سیستم سیاسی دیگر دارایی مشترک نیست، بلکه یک فروشگاه سلف سرویس است.

ضعیف ترین لایه از ابتدا اعتماد کمتری به سیستم سیاسی داشت. نتیجه گیری هوشیارانه مانیتور دموکراسی نشان می دهد که حدود یک سوم ضعیف ترین قشر از لحاظ اقتصادی احساس می کند که دموکراسی به آنها دروغ می گوید زیرا به وعده های کلیدی عمل نکرده اند. بیش از دو سوم آنها احساس می کنند که سیاستمداران با آنها به عنوان "مردم درجه دوم" رفتار می کنند.

نتایج این بررسی نشان می دهد که برای اولین بار در پنج سال گذشته، دیگر اکثریت واضحی وجود ندارد که با "رهبر قوی" که نگرانی در مورد پارلمان یا انتخابات نداشته باشد مخالفت کند. تنها 46 درصد گفتند که اصلا نباید چنین رهبر قوی وجود داشته باشد؛ در سال 2021 هنوز 56 درصد چنین اعتقادی داشتند. زاندونلا، نویسنده این مطالعه، همچنین تصریح کرد که این ارزش تنها در ترکیب با یک سوال دیگر قابل ارزیابی است. وی تاکید کرد: ما هنوز از هر ده نفر 9 نفر را داریم که می‌گویند دموکراسی بهترین شکل حکومت است.

انتهای پیام/