شهرخبر
شدت خروج پول حقیقی ها کم شد

ظهور نشانه های صعودی در بورس /پیش بینی بازار سهام 8 آذر 1401

کدخبر: ۵۳۷۷۹۱
اقتصادنیوز: بورس تهران دیروز رشدی کوچک داشت اما افزایش ارزش معاملات خرد تا سطح 3300 میلیارد تومان نکته ای امیدوارکننده بود.
ظهور نشانه های صعودی در بورس /پیش بینی بازار سهام 8 آذر 1401

به گزارش اقتصادنیوز ، بالاخره پس از گذشت چند روز، ارزش معاملات خرد بازار سهام به بیش از 3000 میلیارد تومان رسید. دیروز ارزش معاملات خرد حدودا 3300 میلیارد تومان بود که این مثبت ترین اتفاق در جریان معاملات دیروز محسوب می شود.

ارزش معاملات خرد بورس از ابتدای آذرماه به زیر 3000 میلیارد تومان رسیده بود که این موضوع باعث ایجاد نگرانی فعالان بازار شده بود. اما سرانجام دیروز ارزش معاملات خرد رشد کرد که این می تواند نوید روزهای بهتر برای بازار سهام را بدهد.

البته رشد ارزش معاملات خرد باید ادامه دار باشد و رقم آن باید به بیش از 4-5 هزار میلیارد تومان برسد. در این صورت است که می توان دوباره به ادامه روند صعودی بازار امیدوار شد.

شدت خروج پول حقیقی ها کم شد

اتفاق مثبت دیگری که روز گذشته رخ داد، کم شدن شدت خروج پول حقیقی ها از بازار بود. روز گذشته تنها 10 میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی اتفاق افتاد. در حالی که یکشنبه حدودا 100 میلیارد تومان پول از بازار خارج شده بود.

این موضوع نشان می دهد حقیقی ها فعلا فروش های خود را به طور متعادل انجام می دهند و عجله ای برای خارج کردن پول خود از بازار سهام ندارند. البته در این مورد هم لازم است که جریان برعکس شود و حقیقی ها پول به بازار تزریق کنند.

اما با توجه به طولانی شدن دوره سقوط بورس، فعلا هر تحرک منفی در بازار می تواند با واکنش سریع حقیقی ها مواجه شود و آن ها پول خود را از بازار خارج کنند. به عبارتی می توان گفت حقیقی ها هنوز به این بازار اعتماد نکرده اند.

بهبود معاملات در یک ساعت پایانی و اثرگذاری آن در معاملات امروز

دیروز اما درمورد شاخص قدرت خریداران حقیقی شاهد بهبود وضعیت نبودیم. این شاخص که در روز یکشنبه عدد 0.93 را ثبت کرده بود، دیروز به سطح 0.91 کاهش یافت. با این حال به دلیل جزئی بودن این افت، فعلا جای نگرانی بابت آن وجود ندارد.

درمورد بازار امروز می توان فعلا به بهبود شرایط و مثبت شدن شاخص ها امیدوار بود. با توجه به اینکه در یک ساعت پایانی معاملات روز گذشته شیب رشد شاخص کل افزایش یافت، می توان انتظار داشت ادامه روند رو به رشد ساعت پایانی معاملات دیروز، به ابتدای معاملات امروز سرایت کند و شاهد بازگشایی مثبت شاخص ها باشیم.