شهرخبر

دانشجوی نخبه از اتهام قتل عمد تبرئه شد | برای خودم محلول شیمیایی اعتیادآور ساخته بودم | من هیچ انگیزه‌ای برای قتل دوستم نداشتم

دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳

دانشجوی نخبه که به اتهام قتل دوستش برای دومین بار محاکمه شده بود، بار دیگر با رأی قضات دادگاه کیفری از اتهام قتل عمد تبرئه شد.

قتل

به گزارش همشهری آنلاین، پرونده این دانشجوی نخبه از حدود ۲ سال قبل تشکیل و پسر دانشجویی که در مقطع دکترای دانشگاه شریف تحصیل می‌کرد، به اتهام قتل دوستش که او نیز پسری نخبه و مدال‌آور المپیاد شیمی بود بازداشت و سپس محاکمه شد.

پسر جوان در بازجویی‌ها گفت: من و دوستم از دبیرستان با هم صمیمی بودیم هر دو در دانشگاه شریف درس می‌خواندیم. دوستم به تازگی بورسیه از دانشگاه بوستون امریکا گرفته و قصد مهاجرت داشت.

یک روز او را به خانه‌ام دعوت کردم تا قبل از رفتن چند ساعتی با هم باشیم. من خودم یک محلول شیمیایی اعتیادآور را که حاوی کلروفرم بود ساخته بودم و گاهی مصرف می‌کردم محلول همیشه در شیشه آبمیوه در یخچال بود آن روز هم آن را با آبمیوه مخلوط کرده بودم که دوستم بی اطلاع من سر یخچال رفت و محلول را سر کشید و حالش بد شد. اگر متوجه می‌شدم، اجازه نمی‌دادم این کار را بکند. بعد می‌خواستم او را به بیمارستان برسانم، اما حالش خیلی بد بود. دیگر نفس نمی‌کشید من هم با اورژانس تماس گرفتم.

وی ادامه داد: من هیچ انگیزه‌ای برای قتل او نداشتم.به دنبال اظهارات نخبه جوان برای وی کیفرخواست صادر و پرونده‌اش برای رسیدگی به شعبه ۱۱ دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. در ابتدای جلسه وکیل اولیای دم در جایگاه ویژه ایستاد و درخواست قصاص را مطرح کرد و گفت متهم عمدی و احتمالاً به خاطر حسادت دوستش را با خوراندن محلول شیمیایی کشته است.

وقتی متهم در جایگاه ویژه ایستاد منکر قتل عمدی شد و با توجه به مدرک‌های موجود در پرونده، قضات وی را از اتهام قتل عمدی تبرئه و او را به خاطر قتل شبه عمد به پرداخت دیه محکوم کردند.
اما این حکم در دیوان عالی کشور تأیید نشد و قضات عالی رتبه خواستند تا پرونده بار دیگر در شعبه هم‌عرض رسیدگی شود.

در دومین جلسه محاکمه نیز که در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد، پدر قربانی گفت: پسرم رتبه ۵۴ کنکور سراسری بود. او کاپیتان تیم فوتسال دانشگاه بود می‌خواست برای ادامه تحصیل به امریکا برود. من از خون پسرم گذشت نمی‌کنم و برای متهم قصاص می‌خواهم.

سپس متهم در جایگاه ویژه ایستاد و با تکرار اظهارات قبلی خود بار دیگر اتهام قتل عمدی را نپذیرفت.

وقتی وکیل وی به دفاع پرداخت گفت: موکلم هیچ انگیزه‌ای برای قتل نداشته است و مقدار کمی از ماده کشنده در معده قربانی پیدا شده است که این موضوع نشان می‌دهد او مقدار کمی از آن را مصرف کرده است.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدرک‌های موجود در پرونده، بار دیگر وی را از اتهام قتل عمدی تبرئه و به جرم قتل شبه عمد به پرداخت دیه محکوم کردند.