شهرخبر
کمیته تحقیق درمورد حوادث اخیر دیر تشکیل شد؛ این یعنی حکومت‌داری ما ضعیف است

غلامعلی رجایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

کمیته تحقیق درمورد حوادث اخیر دیر تشکیل شد؛ این یعنی حکومت‌داری ما ضعیف است

نمی‌شود اقدام شورای امنیت را با این کمیته حقیقت‌یاب خنثی کرد

یک فعال سیاسی اصلاح طلب درمورد تاخیر درمورد تشکیل کمیته حقیقت یاب در رابطه با ناآرامی های اخیر گفت: متاسفانه ما با تاخیر عمل می‌کنیم و این نشان می‌دهد که حکومت‌داری ما ضعیف است. از همان هفته‌های اول باید این کمیته تشکیل می‌شد.

اعتمادآنلاین|

غلامعلی رجایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که وزیر کشور اعلام کرده که کمیته تحقیق درباره ناآرامی‌های اخیر در راستای صیانت از حقوق مردم تشکیل شده است، چرا این کمیته زودتر تشکیل نشد و چه اقداماتی باید از سوی این کمیته برای حل مشکلات ایجاد شده انجام شود، گفت: این موضوع را باید خود آقای وحیدی بگوید.

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی رجایی را در ادامه می خوانید:

*اما متاسفانه ما با تاخیر عمل می‌کنیم و این نشان می‌دهد که حکومت‌داری ما ضعیف است. از همان هفته‌های اول باید این کمیته تشکیل می‌شد و ترکیب کسانی که به این کمیته می‌روند باید از افراد غیردولتی هم باشد. چون ممکن است گزارش‌هایی تهیه شود که با توجه به وضع موجود خیلی اعتباری از نظر مردم نداشته باشد.

*برای مثال در هر منطقه از معترضان محلی استفاده کنند. با اینکه کار خوبی است اما چون  با تاخیر انجام شده بنابراین باید با سرعت عمل این فاصله به وجود آمده را کمتر کنند.

*این که چقدر ضرورت دارد نمایندگانی از حاکمیت و  نمایندگانی از معترضان یا افراد مورد اعتماد آنها در این کمیته حضور داشته باشند تا غربی‌ها نتوانند از وقایع فعلی در ایران سوءاستفاده و بهره‌برداری کنند،  معترضان در این سازوکار نیستند، جمع‌های متفرقه‌ای هستند که اساسا با تشکیلات مختلفی اداره می‌شوند و کسانی که در این کار هستند چنددسته هستند. 

*هیچ حرکتی بدون سازماندهی انجام نمی‌شود. اساسا بین معترضان و حاکمیت صحبتی انجام نمی‌شود. از معترضان هم، کسی نمی‌تواند بیاید حرف بزند چون معترضان الان دیگر یک ترکیب متنوع و مختلط  هستند از کسانی که آشوبگرند و از بیرون دستور می‌گیرند و یا کسانی که معترض هستند و حرف‌شان باید شنیده شود.

*از مظلومیت‌های حرکت‌های اعتراضی مردم این است که جریان و افراد تندرو در داخل و خارج سوار این حرکت شدند و حرف این‌ها شنیده نمی‌شود. گمانم این است که خود حاکمیت و دولت باید مدیریت این کمیته را تحویل گرفته و از معتمدان محلی مناطق آسیب دیده استفاده کنند.

*نمی‌شود اقدام شورای امنیت را با این کمیته حقیقت‌یاب خنثی کرد، حرکت شورا بسیار خطرناک است که متاسفانه رای بالایی هم به آن داده شد. به نظر من نمی‌شود کاری با آن کرد. فکر می‌کنم اگر از داخل خوب عمل کنیم؛ بیشتر بهانه‌ها را از دستشان می‌گیریم. ما باید سعی کنیم درست عمل کنیم.

*باید اول مراکزی را معرفی کنند تا افراد به صورت اینترنتی یا حضوری مراجعه کنند. افراد زیادی را برای رسیدگی به مراجعان بگذارند تا کسی از مراجعه خود بدلیل صرف وقت و... پشیمان نشود. با توجه به اینکه بازتاب این موضوع عملی بوده و فقط گفتاردرمانی نیست، تاثیر خود را خواهد داشت و این یعنی آنکه دولت در وظیفه خودش صادقانه عمل کرده است.

*در نهایت امیدوارم این موضوعات به نفع ملت تمام شود، دولت و ماموران تعامل بیشتری در جهت آرامش کشور، مردم و حاکمیت به خرج دهند تا این کار پیش برود.