شهرخبر

ناتو پیشنهاد لهستان برای استقرار موشک‌های پاتریوت آلمانی در اوکراین را رد کرد

ناتو پیشنهاد لهستان برای استقرار موشک‌های پاتریوت آلمانی در اوکراین را رد کرد

دبیرکل ناتو پیشنهاد لهستان مبنی بر اینکه موشک‌های پاتریوت آلمانی به جای این کشور بهتر است در اوکراین مستقر شوند را رد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: لهستان ابتدا با پیشنهاد آلمان برای استقرار موشک‌های پاتریوت در خاک خود موافقت کرد و کمی بعد نظر منفی داده و پیشنهاد استقرار آن در اوکراین را ارائه داد.

بسیاری از کارشناسان سیاسی واکنش لهستان به استقرار سامانه‌های ضدهوایی پاتریوت ارائه شده توسط آلمان را با حیرت فراوان دنبال کرده‌اند.

"ماریوش بلاشاک"، وزیر دفاع لهستان برای اولین بار اعلام کرد که پیشنهاد استقرار موشک‌های ضد هوایی پاتریوت آلمان در لهستان با کمال میل پذیرفته می‌شود و فقط اندکی پس از آن یک چرخش 180 درجه ای انجام داد.

"آندری دودا"، رئیس جمهور لهستان هم گفت: از نقطه نظر نظامی، بهترین راه برای محافظت از خاک لهستان، استقرار این موشک‌ها در خاک اوکراین در فاصله معینی از مرز است. در این صورت آنها به طور موثر از اوکراین و لهستان محافظت خواهند کرد.

بین ارائه نظرات مختلف "یاروسلاو کاچینسکی، رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه و معاون نخست وزیر این کشور هم گفت شاید بهتر باشد این موشک‌ها به اوکراین تحویل داده شود.

"پاول زروت"، رئیس دفتر ریاست جمهوری دودا هم گفت: برای رئیس جمهور، به عنوان حافظ امنیت لهستان و شهروندانش، امنیت لهستانی‌ها و قلمرو لهستان مهمترین چیز است. البته رئیس جمهور از اوکراین و تحویل تجهیزات نظامی به آنجا حمایت می‌کند، اما تکرار می‌کنم، رئیس جمهور رئیس جمهور لهستان است.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان روز پنجشنبه از ایده استقرار سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت در غرب اوکراین ( به جای لهستان) که دولت آلمان روز یکشنبه به لهستان پیشنهاد داده بود، حمایت کرد. موراویسکی گفت که افزایش امنیت منطقه مرزی اوکراین و لهستان ایده خوبی است.

وی تاکید کرد: ما همه اقدامات را برای اطمینان از حداکثر ایمنی در این بخش از لهستان انجام می‌دهیم. "ماریوش بلاشاک"، وزیر دفاع لهستان هم روز چهارشنبه در توئیتی نوشت که به آلمان پیشنهاد کرده است باتری‌های پاتریوت پیشنهادی را به اوکراین بیاورد. وی تاکید کرد: این به اوکراین اجازه می‌دهد تا از تلفات و خاموشی‌های بیشتر محافظت شود و امنیت در مرزهای شرقی ما افزایش یابد.

یاروسلاو کاچینسکی، معاون نخست وزیر و رهبر حزب راستگرای حاکم توسعه و عدالت لهستان، گفته است که معتقد است برای امنیت لهستان بهتر است آلمان پاتریوت‌ها را مستقیماً به اوکراین تحویل دهد. وی تاکید کرد: آلمان باید به خدمه اوکراینی در این باره آموزش دهد. چنین راه حلی نشان می‌دهد که آلمانی‌ها واقعاً در حال تغییر نگرش خود هستند و این یک عمل تبلیغاتی خاص نیست.

این بیانیه رد غیرمستقیم پیشنهاد "کریستین لامبرشت"، وزیر دفاع آلمان به لهستان پس از اصابت موشک هفته گذشته به روستای پرژوودوف در سمت لهستان در مرز لهستان و اوکراین است. لامبرشت همچنین پیشنهاد کرده بود که یوروفایترهای ارتش آلمان می‌توانند در نظارت بر حریم هوایی لهستان شرکت کنند.

لامبرشت روز پنج شنبه در مورد پیشنهاد لهستان گفت: این پاتریوت‌ها بخشی از سیستم دفاع هوایی یکپارچه ناتو هستند، به این معنی که برای استفاده در قلمرو ناتو در نظر گرفته شده‌اند و اگر بخواهد خارج از این منطقه به کار برده شود پیش از آن باید با ناتو و متفقین صحبت شود.

رسانه‌های لهستانی حدس می زنند که کاچینسکی می‌خواهد از مشارکت آشکار آلمان در امنیت جلوگیری کند، زیرا این با برنامه او برای رقابت در مبارزات انتخاباتی سال آینده با یک کمپین ضد آلمانی در تضاد است.

پس از اصابت موشک در جنوب شرقی لهستان در جریان جنگ روسیه علیه اوکراین دولت فدرال آلمان اعطای سیستم دفاع موشکی پاتریوت را برای ایمن سازی حریم هوایی به این کشور پیشنهاد داده است. "کریستین لامبرشت، وزیر دفاع فدرال آلمان چندی پیش گفت: ما به لهستان در تأمین امنیت حریم هوایی - با یوروفایترهای خود و سیستم‌های دفاع هوایی پاتریوت حمایت می کنیم و این پیشنهاد را به لهستان داده‌ایم.

"ینس استولتنبرگ"، دبیرکل ناتو هم روز جمعه از پیشنهاد آلمان برای استقرار سه باتری دفاع هوایی پاتریوت در لهستان استقبال کرد. وی در عین حال تاکید کرد که متحدان نیز با سیستم های دفاع هوایی مدرن از اوکراین حمایت می‌کنند. به این ترتیب استولتنبرگ به طور غیرمستقیم اظهارات ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع لهستان را که از برلین خواسته بود سامانه‌های پاتریوت را مستقیماً در اوکراین راه اندازی کند، رد کرد. در عین حال، استولتنبرگ بار دیگر تاکید کرد که پرسنل ناتو در این کشور مستقر نمی‌شوند زیرا ناتو طرف درگیری نیست.

بنابراین استولتنبرگ در این اختلاف نظرها از رویکرد "کریستین لامبرشت"، وزیر دفاع آلمان حمایت کرد. این مقام آلمانی اشاره کرده بود که پاتریوت‌های آلمان بخشی از سیستم دفاع هوایی یکپارچه این اتحاد هستند.

انتهای پیام/