شهرخبر

واکنش مسکو به ابراز امیدواری زلنسکی برای پس گرفتن کریمه

مسکو

مسکو اظهارات رئیس جمهور اوکراین درباره امیدواری کی‌یف برای پس گرفتن کریمه با روش «غیرنظامی» را اشاره‎‌ای به جدا کردن این شبه جزیره از خاک روسیه خواند و آن را «محال» توصیف کرد.

به گزارش مشرق، سخنگوی کرملین در واکنش به اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درباره امیدواری این کشور برای پس گرفتن شبه جزیره کریمه، این اظهارات را صرفا حرف‌هایی درباره جدا کردن بخشی از خاک روسیه توصیف کرد و آن را «غیرممکن» خواند.

پسکوف درباره اظهارات زلنسکی گفت: از نظر ما، این حرف‌ چیزی نیست جز بحث درباره جداسازی بخشی از خام روسیه و هیچ تفسیر دیگری در کار نیست. چنین اتفاقی محال است.

وی افزود: چنین حدس و گمان‌هایی یک بار دیگر از عدم آمادگی، تمایل و ناتوانی طرف اوکراینی برای حل و فصل مشکل از طریق روش‌های غیرنظامی حکایت دارد.

زلنسکی پیش از این در گفت‌وگو با نشریه فایننشال تایمز انگلیس، گفت که تنها پیشنهادی برای بازپس‌گیری کریمه با استفاده از ابزار غیرنظامی را «مورد نظر» قرار خواهد داد.

پسکوف تاکید کرده است که برخی از رسانه‌ها «ماهیت این حرف را کاملا تحریف و آن را «تقریبا تحت عنوان ابراز آمادگی زلنسکی برای حل و فصل مساله بدون ابزار نظامی و از طریق مذاکرات صلح» تعبیر و تفسیر کردند.

پسکوف تاکید کرد: این تعبیر کاملا غلط است. شما این را از همان ابتدا می‌دانستید. در واقع، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها و حتی پیش از آغاز عملیات نظامی در اوکراین، به این موضوع اشاره کرده است. مطابق قانون اساسی اوکراین، کریمه باید با توسل به زور پس گرفته شود. ظاهرا اوکراین از این موضوع منصرف نشده است

منبع: مهر