شهرخبر

کدام محصولات جالیزی ارزان شدند؟ قیمت جدید پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی

کدام محصولات جالیزی ارزان شدند؟ قیمت جدید پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی

تسنیم نوشت:یک هفته پس از اعمال عوارض صادراتی برای پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی بوته ای، قیمت این اقلام در بازار داخلی کاهش یافت.

اصغر یاوری، عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان از کاهش قیمت برخی از محصولات جالیزی در بازار، پس از اعمال تعرفه و محدودیت صادراتی خبر داد و گفت: قیمت پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

یاوری که ۱۵ آبان ماه در گفت و گویی، آزاد بودن صادرات را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت‌ها عنوان کرده و با اشاره به خروج روزانه ۵۰ تریلی پیاز از مرز بناب به پاکستان، خواهان اتخاذ تصمیمات لازم از سوی وزارت جهاد کشاورزی شده بود، امروز اظهار کرد: با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، مقادیر زیادی بار در میادین دپو می‌شود.

وی با اشاره به اقدام وزارت جهاد کشاورزی در افزایش عوارض صادراتی پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی بوته‌ای از ۲۲ آبان ماه، تصریح کرد: پس از اعلام تعرفه ها، قیمت این محصولات حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

محصولات کشاورزی

یاوری قیمت هر کیلوگرم پیاز قرمز را بالای ۱۵ هزار تومان، پیاز شیری ۱۲ هزار تومان، پیاز سفید ۱۴ هزار تومان، پیاز زرد ۱۲ هزار تومان، سیب زمینی ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان و گوجه فرنگی را ۵ تا ۱۰ هزار تومان اعلام کرد.

یاوری گفت: با توجه به فراوانی تولید مرکبات و ازدیاد عرضه در برابر تقاضا پیش‌بینی می‌شود که بازار از ثبات نسبی برخوردار باشد.

اواسط آبان ماه نیز که روند افزایش قیمت پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی در بازار شدت گرفت، کمبودی در عرضه نبود و برخی از کشاورزان با اشاره به بیش بود محصولشان، از قیمت پایین خرید گلایه داشتند.

البته بر اساس مشاهدات میدانی، قیمت خیار با افزایش قیمت مواجه بوده است که مسئولان علت آن را سردی هوا و تولید کمتر و جابه‌جایی فصل عنوان می‌کنند.

217 46