شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#واکسن آنفولانزا#دارای

چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا دریافت کنند؟

چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا دریافت کنند؟

واکسن آنفولانزا داروی پیشگیری از ابتلا به 4 نوع متداول ویروس آنفولانزا است. این واکسن دارای مقدار بسیار کمی از ویروس‌های مرده یا غیر فعال این بیماری هستند که بدن را در برابر نفوذ این عفونت مقاوم می‌کنند.

به گزارش بهداشت نیوز، واکسن‌های مختلف آنفولانزا برای استفاده گروه‌های مختلف سنی وجود دارد. علاوه بر این، برخی از واکسن‌ها برای گروهی از افراد توصیه نمی‌شود. عواملی که مشخص می‌کند یک واکسن برای فرد مناسب است یا خیر، شامل سن فرد، وضعیت سلامت کنونی و گذشته فرد و یا هرگونه حساسیت به واکسن آنفولانزا و اجزای سازنده‌ی آن است.  افرادی که نمی‌توانند واکسن را دریافت کنند عبارتند از:

    کودکان کم‌تر از 6 ماه 
    افرادی که حساسیت شدیدی به واکسن آنفولانزا دارند و مواد تشکیل دهنده این واکسن حتی عاملی تهدید کننده برای زندگی آن‌هاست. این افراد ممکن است به ژلاتین، آنتی بیوتیک‌ها و یا دیگر اجزای تشکیل دهنده واکسن حساسیت داشته باشند. 

همچنین دسته‌ای از افراد نمی‌توانند که واکسن آنفولانزای تضعیف کننده را دریافت کنند زیرا عوارض واکسن آنفولانزا برای آن‌ها بیش از حد خواهد شد:

    کودکان کم‌تر از 2 سال 
    بزرگسالان 50 ساله و بیش‌تر 
    زنان باردار 
    افرادی یا حساسیت زیاد و شدید به واکسن آنفولانزا و مواد تشکیل دهنده‌ی آن 
    کودکان 2 سال تا 17 ساله که داروهای حاوی آسپیرین یا سالیسیلات را مصرف می‌کنند. 
    افرادی با سیستم ایمنی ضعیف 
    افرادی که از افرادی با سیستم ایمنی ضعیف محافظت می‌کنند. ( این افراد در صورت دریافت این واکسن تا 7 روز نباید با افراد بیمار برخورد داشته باشند ) 
    کودکان 2 تا 4 ساله مبتلا به آسم و یا افرادی که در 12 ماه گذشته دچار خس خس سینه شده اند. 
    افرادی که در 48 ساعت گذشته داروهای ضد ویروسی برای درمان آنفولانزا دریافت کرده‌اند.