شهرخبر

پشت پرده ماجرای تیمی که بدترین روز تاریخ فوتبال ایران را رقم زد/ مدعی قهرمانی در جام جهانی؛ تاکتیکی و بی رحم!

شاید طرفداران عام فوتبال تا قبل از شروع جام‌جهانی قطر نمی‌دانستند که نسل کنونی انگلیس یکی از بهترین دوران فوتبال خود را سپری می‌کنند و از دید بسیاری از کارشناسان بهترین نسل تاریخ این کشور است. در اردوی «سه‌شیر»ها ستاره‌هایی حضور دارند که جزو بهترین نفرات تیم‌های باشگاهی خود هستند و از همه مهم‌تر اینکه چند سالی است زیر نظر ساوت‌گیت کنار هم کار می‌کنند و شرایط مناسبی از نظر هماهنگی بین نفرات دارند.

آنهایی که فوتبال را عمیقا دنبال می‌کنند می‌دانستند که انگلیس یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در جام‌جهانی است. این تیم که در رتبه پنجم رنکینگ فیفا قرار دارد، با تمام قوا راهی قطر شده و برای قهرمانی تمام تلاش خود را به کار بسته است. با بردی که انگلیسی‌ها مقابل ایران به دست آوردند نیز مشخص شد که چقدر کیفیت نفرات و شرایط تیمی این تیم مطلوب است.

رکورد ویژه بردهای متوالی

گرت ساوت‌گیت، سرمربی تیم‌ملی انگلیس که با این تیم در سال‌های گذشته نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آورده، بعد از برد مقابل ایران بازهم رکورد جدیدی ثبت کرد. ساوت‌گیت در تورنمنت‌های مهم (جام‌جهانی و یورو) بیش از تمام مربیان سابق انگلیس در جریان بازی پیروز شده است (۹ برد) و از رکورد هشت پیروزی سر آلف رمزی پیشی گرفته است. انگلیس با هدایت ساوت‌گیت توانست در جام‌جهانی ۲۰۱۸ از سد تیم های تونس، پاناما و سوئد عبور کند. سه شیرها در یورو ۲۰۲۰ نیز تیم‌های کرواسی، جمهوری چک، آلمان، اوکراین و دانمارک را شکست دادند و ایران، نهمین تیمی بود که برابر ساوت‌گیت زانو زد. البته انگلیس در جام‌جهانی ۲۰۱۸ و در ضربات پنالتی، از سد کلمبیا گذشت که آن دیدار چون در جریان بازی با نتیجه تساوی به پایان رسید، جزو این آمار محاسبه نشده است.

پشت پرده ماجرای تیمی که بدترین روز تاریخ فوتبال ایران را رقم زد/ مدعی قهرمانی در جام جهانی؛ تاکتیکی و بی رحم!

تیمی که پاس می‌دهد و موقعیت می‌سازد

انگلیس در چند سال گذشته تیمی بوده که فوتبال را روی زمین عالی بازی می‌کند. در اکثر بازی‌های گذشته تعداد پاس‌های انگلیسی‌ها از مرز ۶۰۰ عبور کرده و این مسأله را در مسابقه با ایران هم شاهد بودیم. بازیکنان انگلیس ۳۶۶ بار در نیمه اول دیدار برابر ایران، بین یکدیگر پاس ردوبدل کردند که این آمار، دومین رکورد بیشترین تعداد پاس یک تیم در نیمه اول از یک مسابقه در جام‌جهانی است (از سال ۱۹۶۶). رتبه اول در دیدار اسپانیا و روسیه در جام‌جهانی ۲۰۱۸ با ثبت ۳۹۵ پاس در اختیار لاروخا است. جالب اینکه روی همین پاس‌کاری‌های طولانی انگلیس خیلی راحت موقعیت می‌سازد و به گل می‌رسد.

همه بازیکنان ستاره‌اند!

ترکیب اولیه انگلیس را همه دیدند؛ ۱۱ ستاره با قابلیت‌های بالا و اسامی بزرگ وارد زمین شدند و گل کاشتند. این ترکیب اما تمام موجودی سه‌شیرها نبود. دقیقه ۷۱ که تابلوی تعویض بالا رفت و مارکوس رشفورد، جک گریلیش و فیل فودن، سه وینگر تراز اول فوتبال دنیا وارد زمین شدند، می‌شد پرستاره بودن را به معنی واقعی لمس کرد. موضوعی که به‌خودی‌خود، بیانگر عمق اسکواد بی‌نظیر انگلیس به نسبت سایر تیم‌های جام‌جهانی است. نکته اینکه انگلیس در این بازی، آرنولد، هندرسون، کانر کودی و بن وایت را هم روی نیمکت داشت!

انگلیس، مدعی جدی قهرمانی

با شرایطی که تیم‌ملی انگلیس دارد، باید این تیم را به عنوان یک مدعی جدی قهرمانی لحاظ کنیم. تیمی که در صورت صعود از گروه دوم به عنوان تیم اول با تیم دوم گروه اول که احتمالا از بین سنگال یا اکوادور انتخاب می‌شود، دیدار خواهد کرد و همین موضوع فضا را برای حضور شاگردان ساوت‌گیت در یک‌چهارم نهایی و در جمع هشت تیم مهیاتر خواهد کرد.

منبع: شهروندآنلاین