شهرخبر

تعمیرات نیروگاه ها تا اردیبهشت به پایان می رسد/ راه‌اندازی یک نیروگاه‌ زمین‌گرمایی تا پایان سال

تعمیرات نیروگاه ها تا اردیبهشت به پایان می رسد/ راه‌اندازی یک نیروگاه‌ زمین‌گرمایی تا پایان سال

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: علاوه بر برنامه‌ریزی برای احداث پنج نیروگاه‌ زغال‌سوز در تلاشیم تا امسال بتوانیم نخستین نیروگاه‌ زمین‌گرمایی کشور را در شهرستان مشگین‌شهر اردبیل وارد مدار کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالرسول پیشاهنگ، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران در نشستی خبری اظهار داشت: اولویت نیروگاه‌های حرارتی استفاده از گاز طبیعی در فصل زمستان است؛ این سوخت فاقد آلودگی‌های زیست‌محیطی است و حجم سرویس و تعمیرات نیروگاه‌ها را نیز کاهش می‌دهد ولی در صورت افزایش مصرف گاز بخش خانگی و محدودیت در تامین گاز نیروگاه‌ها ناچار به استفاده از سوخت مایع می‌شویم.

وی با تاکید بر اینکه در طول سال 90 درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز طبیعی تامین می‌شود، افزود: در خصوص مصرف مازوت در مناطقی مانند تهران بایستی به این نکته اشاره کرد که از سال 88 تاکنون یک لیتر هم مازوت در نیروگاه‌های پایتخت مصرف نشده است.

مدیرعامل برق حرارتی در خصوص اجرای پروژه فیلتراسیون در نیروگاه‌های مازوت‌سوز، گفت: اجرای این پروژه دارای تبعات زیست‌محیطی فراوانی از جمله مصرف آب بسیار بالا و تولید پسماند گچی است؛ با توجه به اینکه نیروگاه‌ها تنها یکی از مصرف‌کنندگان سوخت مازوت هستند، بدین منظور تاکید ما همواره بر گوگردزدایی از سوخت مازوت در محل پالایشگاه‌ها است تا تمامی صنایع استفاده کننده از این سوخت بتوانند مازوت با کیفیت‌تری در اختیار داشته باشند.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی این شرکت برای گذر موفق از پیک تابستان 1401، افزود: در دوره منتهی به پیک تابستان امسال با انجام 94 هزار مگاوات برنامه تعمیراتی توانسته‌ایم روزهای اوج مصرف برق تابستان را با ضریب آمادگی 98 درصدی نیروگاه‌های حرارتی سپری کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طی یکسال اخیر توانسته‌ایم برای نخستین بار یک واحد جدید نیروگاهی را در مدت زمان هشت ماه نصب و راه‌اندازی کنیم، یادآور شد: در راستای پروژه‌های پیک تابستان امسال توانسته‌ایم چهار هزار و 400 مگاوات واحد جدید نیروگاهی را وارد مدار کرده و ظرفیت واحدهای موجود را نیز هزار و 35 مگاوات ارتقا دهیم تا با احتساب افزایش ظرفیت صورت گرفته در بخش‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید پراکنده و... به رکورد افزایش 6 هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور دست پیدا کنیم.

پیشاهنگ با تاکید بر اینکه 132 نیروگاه حرارتی با برخورداری از 640 واحد نیروگاهی در کشور مشغول به فعالیت هستند، اضافه کرد: از ابتدای مهرماه به منظور تامین برق پایدار پیک تابستان سال آینده حدود 107 هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون بیش از 33 هزار مگاوات از این برنامه آغاز شده است و امیدواریم تا پایان اردیبهشت‌ماه بتوانیم با اتمام به موقع برنامه‌های یاد شده تمامی واحدهای نیروگاهی را برای تامین برق پایدار روزهای اوج مصرف برق کشور در اختیار داشته باشیم.

مدیرعامل برق حرارتی با اشاره به برنامه‌‌ریزی صورت گرفته برای توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور، ادامه داد: برای تامین برق پایدار پیک تابستان سال آینده، برنامه احداث سه هزار و 26 مگاوات نیروگاه حرارتی توسط برق حرارتی، هزار و 478 مگاوات نیروگاه حرارتی توسط صنایع و 515 مگاوات ارتقای ظرفیت عملی تولید واحدهای حرارتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی نیاز مصرف برق تابستان را حدود 69 هزار مگاوات برشمرد و افزود: این میزان مصرف در فصل زمستان به 39 هزار مگاوات کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه از ابتدای مهرماه تمامی واحدهای راندمان پایین و فرسوده از مدار خارج می‌شوند و به دست گروه‌های تعمیراتی سپرده می‌شوند.

پیشاهنگ با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای تنوع‌بخشی به سبد سوخت نیروگاه‌ها، گفت: در این زمینه نیز علاوه بر برنامه‌ریزی برای احداث پنج نیروگاه‌ زغال‌سوز در تلاشیم تا امسال بتوانیم نخستین نیروگاه‌ زمین‌گرمایی کشور را در شهرستان مشگین‌شهر اردبیل وارد مدار کنیم.

انتهای پیام/