شهرخبر

طالبان: به هیچ کشوری اجازه ایجاد پایگاه نظامی در افغانستان را نمی‌دهیم

طالبان: به هیچ کشوری اجازه ایجاد پایگاه نظامی در افغانستان را نمی‌دهیم

وزارت خارجه دولت موقت طالبان درباره نشست مشورتی مسکو اظهارداشت امنیت و ثبات افغانستان و منطقه به یکدیگر مرتبط هستند و به هیچ کشوری اجازه ایجاد پایگاه نظامی در این کشور را نمی‌دهیم.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه دولت موقت طالبان در اطلاعیه‌ای با اشاره به نشست مشورتی مسکو گفت دولت موقت طالبان از مکانیسم‌های منطقه‌ای درباره افغانستان استقبال می‌کند و تاکید نشست مسکو بر افغانستان صلح آمیز، متحد، مستقل، بی‌طرف و از لحاظ اقتصادی پیشرفته را موضع قابل ستایش می‌داند.

در اطلاعیه آمده است: «تأکید تمامی شرکت کنندگان این نشست درباره نیاز به تسریع تلاش‌های‌ بیشتر کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی برای بازسازی افغانستان پساجنگ قابل سپاس‌گزاری است».‌

به گفته وزارت خارجه دولت موقت طالبان، امنیت و ثبات افغانستان و منطقه به یکدیگر مرتبط هستند بنابراین «امارت اسلامی به عنوان یک دولت مسول بار دیگر به کشورهای منطقه تعهد می‌سپارد که به هیچ فرد یا گروهی اجازهٔ اقدام علیه ثبات منطقه را نخواهد داد و به همین منظور، گام‌های جدی علیه گروه‌های شرور و کشت و قاچاق مواد مخدر برداشته است».

اطلاعیه تاکید کرد: «همانطور که ما علیه اشغال 20 ساله که تهدیدی مستقیم برای امنیت و ثبات افغانستان و منطقه بود مبارزه کردیم، به عنوان یک نظام مستقل به هیچ کشور ثالثی اجازه نخواهیم داد تا در افغانستان تأسیسات نظامی ایجاد کند. به همین ترتیب، از سایر کشورها نیز جداً می‌خواهیم تا خاک و فضای خود را علیه افغانستان در اختیار کشورهای دیگر نگذارند».

وزارت خارجه دولت موقت طالبان اظهارداشت: «امنیت، ثبات و رفاه اقتصادی منطقه مسولیت مشترک همه کشورهای منطقه است و باید اقدامات مشترک صورت گیرد. بدین اساس، به عنوان یک کشور مهم منطقه، شرکت نمایندگان حکومت افغانستان در چنین نشست‌های می‌تواند آنرا جامع‌تر و مؤثرتر سازد».

این اطلاعیه تاکید کرد: «افغانستان یک بار دیگر تعهد خویش را مبنی بر پیشرفت بیشتر در همه عرصه‌ها به شمول روابط مثبت، پیشرفت اقتصادی و امنیت مطمئن با کشورهای همسایه، منطقه و جهان ابراز می‌کند».

انتهای پیام/