شهرخبر

بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی

بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی

در آئین بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی کشور، محمد پورخوش سعادت فرماندار شهرستان بندرانزلی و حجت الاسلام بخشعلی مولایی مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت فتح خرمدشت ایراد سخن کردند و در پایان این آئین، از کارگران و دست اندرکاران شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر و کارخانه جوجه کشی فتح خرمدشت تقدیر شد.

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر؛ آئین بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی با ظرفیت تولید ۳۶ میلیون قطعه در سال با حضور دکتر ناصر فخاری مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره سازمان، دکتر محمدصادق واعظی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر، برخی مدیران ارشد سازمان، محمد پورخوش سعادت فرماندار شهرستان بندرانزلی، دکتر زینب مهربخش مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر و برخی مدیران استانی و محلی، در کارخانه جوجه کشی فتح خرمدشت در روستای اشبلا شهرستان بندرانزلی برگزار شد.

در این آئین ناصر فخاری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به اهمیت کار گروهی در راه اندازی این کارخانه گفت: نتیجه این کار جمعی و در سایه اتکا به توان داخلی، امروز با بهره برداری از کارخانه هوشمند و تمام ایرانی که به همت فرزندان معظم شهدا و ایثارگران و متخصصین تکمیل و تجهیز شده به دست آمد.  

وی بیان کرد: سازمان اقتصادی کوثر امروز در عرصه های متعدد کشاورزی، کشور را بی نیاز از واردات و وابستگی به خارج کرده است. مانند تولید دستگاه جوجه کشی هوشمند با راندمان بالاتر از نمونه خارجی.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با یادآوری تحریم های سال 98 کشور در بخش واردات مرغ اجدادی اضافه کرد: امروز اثر آن تحریم ها کم رنگ شده است و دشمن دیگر نمی تواند ضربه ای در این حوزه به کشور بزند. سازمان اقتصادی کوثر در حوزه امنیت غذایی هم در مسأله تولید دستگاه تمام ایرانی جوجه کشی و هم در بحث بنیادین مرغ اجداد توانسته به خودکفایی و امکان تأمین صد در صدی این نیاز اساسی کشور در بخش کشاورزی رسیده است و دست دشمت.

در ادامه این آئین محمدصادق واعظی مدیرعامل گروه سرمایه کشاورزی کوثر تصریح کرد : این گروه ۷۰ درصد جوجه پدر و مادر گوشتی و ۴۰ درصد جوجه پدر و مادر تخم گذار را تولید می کند و در این هلدینگ شرکتهای متعددی در 6 زنجیره های دام سبک و سنگین، طیور گوشتی و تخم گذار، زراعت، لجستیک و آبزی پروری فعالیت می کنند.

 واعظی افزود: این گروه، متنوع ترین هلدینگ کشاورزی کشور است و عملا کار توسعه و تکمیل زنجیره تشکیل شرکتها در حوزه را برعهده دارد.

در ابتدای این آئین زینب مهر بخش مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر با اشاره به تلاش جدی این شرکت برای خروج از زیان و رسیدن به سوددهی در چند ماهه اخیر گفت: تجهیزات و دستگاه‌های جوجه‌کشی کشور که در گذشته از خارج تامین می ‌شد پس از تحریم با مهندسی معکوس توسط شرکت مکانیزاسیون کوثر ساخته شده و منجر به آن شد که این کارخانه جوجه کشی پس از ۱۰ سال تعطیلی دوباره در دولت سیزدهم احیا شود.

وی افزود: شرکت مکانیزاسیون با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریال و اخذ تسهیلات ۷۵ میلیارد ریالی برای تولید دستگاه جوجه کشی هوشمند، فرصت اشتغال ۲۰۰ نفر (۵۰ نفر مستقیم و ۱۵۰ نفر غیر مستقیم) را ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر اظهار داشت: این شرکت پیشگام اقدام عملی در زمینه صنایع طیوری است، به طوری که پیش تر از بهره برداری نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی، اولین کارخانه جوجه کشی در استان سیستان و بلوچستان نیز توسط شرکت مکانیزاسیون تجهیز و تکمیل شده است.

انتهای پیام/