شهرخبر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛

تلاش دشمن برای تحقق خواب پریشان درباره ایران/سرتان به سنگ می‌خورد

تلاش دشمن برای تحقق خواب پریشان درباره ایران/سرتان به سنگ می‌خورد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی جشنواره پانزدهم موسیقی نواحی ایران به طرح نکاتی درباره حمایت‌های دولت از این گونه موسیقایی پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه روز پنجشنبه بیست و ششم آبان ماه در مراسم پایانی پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که در تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهر گرگان برگزار شد، گفت: این دوره از جشنواره موسیقی نواحی با میزبانی شایسته مردم عزیز استان گلستان به یک خاطره ماندگار تبدیل شد، به هرحال در این ایام که مردم عزیز ایران در جای جای این میهن عزیز تمرین مهرورزی و وحدت می‌کنند. ما مردم ایران در طول تاریخ پرفرازو نشیب با تلخی‌ها و شادی‌های زیادی همراه بودیم.

وی افزود: ما مفتخریم که تاریخ کهن و هفت هزار ساله کشورمان یک حافظه فرهنگی و میراث مشترک را برای امروز ما به ارث رسانده است. ما مهربانی‌ها، در کنار هم بودن‌ها و این تاریخ فرهنگی را به آسانی به دست نیاوردیم. ما در طول قرن‌های متمادی برای حفظ یکپارچگی سرزمین خود و ادامه هم نشینی خودمان، با مشکلات زیادی روبه رو بودیم و امروز بسیار خوشحالیم ثمره قرن‌ها ایستادگی مان به ایران یکپارچه و متحدی تبدیل شده که امروز در منطقه و دنیا به عنوان یک کشور پیشرو با مردمانی اخلاق‌مدار و فرهنگی، به آن نگاه می‌شود.

وزیر ارشاد با قدردانی از استانداری گلستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، نمایندگان مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی و ستاد برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی گفت: ما در دولت مردمی بنا داریم که عدالت فرهنگ به نحو اکمل در سراسر کشور اجرا شود زیرا بر این باوریم فرهنگ و هنر در شاخه‌های مختلف آن استعدادهای بزرگی دارد. همین جشنواره موسیقی نواحی نمونه بسیار ارزشمندی از حضور هنرمندان ارزنده ایران سرافراز ما دارد که با استفاده از یک پیشینه گرانبها شرایط بسیار ارزشمندی را برای ما فراهم ساخته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جشنواره موسیقی نواحی یک از مهم‌ترین عوامل پیوند فرهنگی ایران عزیز ماست. شعر و موسیقی از یادگاران ایران عزیز است که هم مردم ایران عزیز را به هم متصل می‌کند و هم در خارج از مرزهای جغرافیایی، مرزهای فرهنگی ایران عزیز، عامل همگرایی منطقه ماست. بنده در این یکی دو ماه اخیر به کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان سفری داشتم و در آنجا گل رخسار بانوی شاعر این کشور به بنده گفت ما چه طور می‌توانیم از ایران عزیز جدا شویم با اینکه در دورترین نقاط کشور تاجیکستان دخترانمان را به نام ایرانداخت صدا می‌زنیم زنیم. او می‌گفت ما در کوچه‌های بخارا وقتی قدم می‌زنیم گویی در شیراز و اصفهان سیر می‌کنیم. این یک پیوند مشترک فرهنگی است که موسیقی یکی از مهم‌ترین نمادهای پیوستگی فرهنگی آن هم در داخل کشور و هم خارج کشور است.

رئیس شورای عالی هنر تصریح کرد: ما در و زارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترویج موسیقی نواحی اقوام ایران تاکید داریم و خودم در سفرهای استانی همواره تلاش می‌کنم با پیشکسوتان این عرصه در شهرهای مختلف دیدار کنم تا در گسترش این امر بیش از گذشته تلاش کنیم. ضمن اینکه در استان گلستان که رنگین کمانی از ا ستعداد است این وظیفه دو چندان است. میزبانی شایسته این رخداد مهم نشان می‌دهد که چه استعدادهای خوبی در این استان داریم. پس به یاری خداوند بخشی از پروژه‌های مهم فرهنگی در شهر گرگان به زودی به زیر ساخت‌های فرهنگی هنری شهر اضافه می‌شود. اینجا مکان ارزشمندی برای فعالیت‌های فرهنگی است که امیدوارم شرایط اعتلای فرهنگی هرچه بهتر فراهم کنیم. ما در همه شهرهای ایران هم همین نگاه را دنبال کرده و به مساله راهبردی فکر می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: قبلاً از هر اتفاقی آن چیزی که همه ما را در کنار هم قرار داده این میراث فرهنگی است که تاریخ درخشان حوزه هنر است که در استان گلستان می‌درخشد.ما در همین هفته کتاب برنامه‌های متعددی داشتیم و بیش از ۲۰ هزار برنامه اجرا شد و مردم در اقصی نقاط کشور با شور و نشاط در همه فعالیت‌های فرهنگی حاضر می‌شدند چون ذات مردم یک ذات فرهنگی است.

اسماعیلی تاکید کرد: انقلاب ما هم انقلاب فرهنگی است و بیش از ۴۳ سال است در عرصه‌های مختلف فرهنگی هنری دوره جدیدی از شکوفایی را تجربه می‌کند. فرهنگ و هنر متعالی برخواسته از روحیه انقلابی و دینی امروز کشور ما به یک کشور برجسته تبدیل کرده و همین است که دشمنان نمی‌توانند این رونق را ببینند و بین ما کینه را افزایش بدهند و بذر ناامیدی را بپاشند، آنها به دنبال شکاف و واگرایی هستند. دشمن برای ما خواب‌های خوبی ندیده است و تلاش خو د را انجام می‌دهد که این صفوف فشرده مردم ایران را مختل کند. آنها تحمل انسجام ملی و خوشحالی را ندارند. آنها اتحاد را وحدت ملی را نمی‌توانند ببینند و به کارگیری همه مزدوران و همه سرویس‌های جاسوسی تلاش می‌کنند خواب‌های پریشان را به تحقق برسانند اما سرشان به سنگ می‌خورد.

وزیر ارشاد تاکید کرد: مردم این اتحاد را به راحتی به دست نیاوردند که به خاطر چند مزدور که متصل به شبکه‌ های صهیونیستی هستند و می‌خواهند انسجام مردم را به هم بزنند، آن را از دست بدهند. این روزها که تعدادی از مدافعان امنیت را از دست دادیم دل‌های غمگینی داریم ولی مطمئن هستیم این مسیر متعالی رشد و پیشرفت ایران عزیز بدون وقفه ادامه پیدا می‌کند در همه بخش‌ها. ایران عزیز قوی و پر شوکت به حرکت خود ادامه می‌دهد و به قله ترقی و پیشرفت و تمدن ایران اسلامی دست پیدا خواهد کرد.