شهرخبر

تحلیل اشتباهات داوری در ۱۱ هفته ابتدایی لیگ بیست‌ودوم/ داوران در کدام بازی‌ها بیشتر اشتباه می‌کنند؟

تحلیل اشتباهات داوری در 11 هفته ابتدایی لیگ بیست‌ودوم/ داوران در کدام بازی‌ها بیشتر اشتباه می‌کنند؟

تحلیل ۱۱ هفته داوری لیگ برتر فوتبال نشان می‌دهد که داوران در بازی‌هایی که یک طرف آن استقلال یا پرسپولیس هستند، اشتباهات بیشتری مرتکب می‌شوند.

حیدر سلیمانی کارشناس داوری درباره تحلیل عملکرد داوران در 11 هفته ابتدایی لیگ بیست‌ودوم به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: با توجه به بررسی‌های بعمل آمده از 11 هفته لیگ برتر فوتبال، عملکرد مطلوبی را از داوران شاهد نبودیم و کمیته داوران باید در ادامه فصل در چیدمان داوران و کمک داوران دقت بیشتری داشته باشد و تحت تأثیر عوامل بیرونی در چیدمان قرار نگیرد. البته باید خاطرنشان کنم که بعد از قبولی تست آمادگی جسمانی داوران باتجربه و ورود آنها به عرصه داوری اشتباهات کمتری را شاهد بودیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به بررسی‌ها در بحث پنالتی‌ها به سه بخش برخوردیم. بخش اول پنالتی‌های دیده نشده یا عدم تشخیص از سوی داوران است، بخش دوم پنالتی‌هایی که تیم‌ها از بابت آنها زیان دیده‌اند و در بخش سوم پنالتی‌هایی هستند که تیم‌ها از بابت آنها سود برده‌اند.

 

سلیمانی خاطر نشان کرد: استقلال با پنج پنالتی که برای این تیم دیده نشد بیشترین ضرر را متحمل شده است و پس از آن تیم مس رفسنجان با چهار پنالتی و پرسپولیس با سه پنالتی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

کمیته داوران فدراسیون فوتبال ,

در نمودار دیگر بیشتر به نتیجه عملکرد کمک داوران پرداخته است که موقعیت خوب و تک به تک مهاجم با دروازه‌بان را در دو مورد برای تیم‌های پرسپولیس، آلومینیوم و فولاد سلب کردند و این تیم‌ها زیان دیدند. همچنین دو گل صحیح از تیم مس رفسنجان مردود شده که از این حیث بیش از سایر تیم‌ها ضرر کرده است.

نکته قابل توجه در این هفته‌ها ضرورت استفاده از VAR است که حتی مورد مطالبه داوران نیز بوده. در 40 بازی و 81 صحنه نیازمند این تکنولوژی بودیم که می‌توانست به تصمیمات درست داوران کمک کند. در این بین تیم مس رفسنجان در 9 صحنه حساس زیان دیده است که می‌توانست روی نتیجه بازی اثر بگذارد و پس از آن تیم‌های استقلال و پرسپولیس هر کدام با شش مورد متضرر شدند. در مقابل تیم نساجی از نبود VAR در پنج صحنه سود برده است و تیم‌های سپاهان، مس کرمان، نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت آبادان با چهار مورد نفع برده‌اند.

کمیته داوران فدراسیون فوتبال ,

در طول 11 هفته 14 کارت قرمز از جیب داوران خارج شد که تنها در یک مورد اشتباه بود و در 9 مورد دیگر بازیکنان باید اخراج می‌شدند که داوران در دادن کارت قرمز امتناع کردند و نتیجه‌اش این است که در بحث اخراج داوران با بازیکنان و نیمکت‌های فنی به ویژه مربیان سرشناس مماشات می‌کنند.

در کل می‌توانیم بیشترین اشتباهات داوران را در محوطه جریمه ذکر کنیم، جایی که می‌تواند روی نتیجه بازی تأثیر مستقیم داشته باشد. داوران 23 پنالتی صحیح اعلام کردند و چهار مورد پنالتی اشتباه اعلام شد و در کنار اینها 21 پنالتی دیده یا تشخیص داده نشد که آمار خوبی نمی‌تواند باشد.

کمیته داوران فدراسیون فوتبال ,

انتهای پیام/