شهرخبر

اصرار زاکانی بر راه‌اندازی خط تراموا در پایتخت

اصرار زاکانی بر راه‌اندازی خط تراموا در پایتخت

شهردار تهران با حمایت از طرح راه‌اندازی خطوط تراموا در پایتخت گفت: قطع و یقین منطق خدماتی، اقتصادی، زیست محیطی و بصری شهر می‌گوید که تراموا یک حمل و نقل بسیار عالی است.

علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در واکنش به انتقاد و حمایت برخی از اعضای شورای شهر تهران درباره راه‌اندازی تراموا در پایتخت اظهار کرد: باید با علم و دلیل در این باب سخن گفت. آن چیزی که برای ما مهم است، صلاح شهر بوده و  شورای شهر هم به دنبال حل موضوعات ترافیک و حمل و نقل است.

وی تصریح کرد: در بحث تراموا آخرین بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم این است که در هر کیلومتر یک‌پنجم مترو هزینه می‌برد و دو سوم مترو جابجایی مسافر دارد. البته ما همچنان برای مترو سرمایه‌گذاری می‌کنیم و این موضوع برای ما یک امر قطعی است؛ اما برای توسعه حمل و نقل پاک و با توجه به شرایط تراموا این مسئله هم در دستور کار قرار دارد. به ازای سرمایه‌گذاری در تراموا سه و نیم برابر می‌توانیم مسافر جابجا کنیم و در واقع تراموا صرف و صلاح اقتصادی دارد و برای محیط زیست نیز مفید است.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه خطوط تراموا در چه مکان‌هایی قرار است عملیاتی شود، تصریح کرد: در حال حاضر 3 خط مورد مطالعه قرار دارد. مثلا یک خط، خط محور دماوند ـ آزادی است که یکی از خطوط بی‌آر‌تی ماست که شرایط لازم را برای خط تراموا کاملا دارد و یکی از ویژگی‌های تراموا این است که در یک سال جواب می‌دهد.

زاکانی ادامه داد: در خصوص تراموا می‌توان به سرعت زیرساخت‌هایش را ایجاد و مورد استفاده قرار داد. تراموا یک الگوی حمل و نقلی مناسبی است که می‌تواند به پایتخت کمک کند. در کشورهای مختلف هم از این وسیله نقیله استفاده می‌کنند و روی این موضوع کار می‌کنند اما نمی‌دانم دلیل مخالفت با آن در تهران چیست؟

وی خاطرنشان کرد: قطع و یقین منطق خدماتی، اقتصادی، زیست محیطی و بصری شهر می‌گوید که تراموا یک حمل و نقل بسیار عالی است چرا که نه دود دارد، نه گازوئیل مصرف می‌کند. مانند مترو نظم و انضباط دارد علاوه بر اینکه ایمنی و راحتی‌ آن هم فوق‌العاده بالاست و از هر جهت برای مردم مفید است. دلیل مخالفت دوستان شاید  عدم اطلاع  آنها از جزئیات این طرح است.

انتهای پیام/