شهرخبر

ظهور خستگی راهبردی از تحریم‌های ضد روسی در اتحادیه اروپا

ظهور خستگی راهبردی از تحریم‌های ضد روسی در اتحادیه اروپا

یک نشریه آلمانی در مطلبی به کاهش انسجام اتحادیه اروپا در مسئله اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه و نوعی خستگی راهبردی از تحریم‌های ضد روسی در این اتحادیه خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم روزنامه "زوددویچه سایتونگ" در مطلبی با عنوان خستگی راهبردی در تحریم نوشت: اقدامات تنبیهی جدید علیه روسیه ممکن است شکست بخورد زیرا انسجام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این باره در حال فروپاشی است. نشست وزرای خارجه این اتحادیه اختلافات فزاینده را در این زمینه آشکار می کند.

زوودویچه سایتونگ در ادامه این گزارش نوشت: اتحادیه اروپا پس از حمله به اوکراین، هشت بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرده است و هر بار 27 کشور عضو به اتفاق آرا به این تحریم ها رأی مثبت دادند. اما اکنون این جبهه متحد در حال فروپاشی است. در حالی که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به شدت خواستار نهمین دور تحریم‌ها هستند، کشورهای دیگر دیگر استدلال می‌کنند که اتحادیه کم و بیش به پایان پتانسیل خود در این باره رسیده است. به گفته یک دیپلمات اروپایی، به دلیل استثناهای فراوان برای هر کشور، دو بسته آخر تحریمی به اندازه پنیر امانتال پر از سوراخ بود و هیچ بهبودی قابل انتظار نیست.

با این حال، این تشخیص بدبینانه با مخالفت شدید برخی از دولت های اتحادیه اروپا مواجه شد . لهستان و سه کشور بالتیک - استونی، لتونی و لیتوانی - و همچنین فنلاند و ایرلند به گروه کشورهایی تعلق دارند که از تحریم‌های بیشتر علیه روسیه حمایت می‌کنند که تا حد امکان سخت‌تر باشد. گابریلیوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی روز دوشنبه پیش از دیدار با همکاران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: کسانی هستند که می گویند ما قبلاً تحریم هایی را برای هر چیز مهم اعمال کرده ایم و دیگر چیزی باقی نمانده است. اما من آن را رد می کنم.

"اورماس رینسالو"، وزیر امور خارجه استونی روز دوشنبه بیانیه مشابهی را بیان کرد. او گفت که هنوز جا برای تحریم های جدید وجود دارد. به عنوان مثال، اتحادیه اروپا می‌تواند شرکت مزدور بدنام روسی واگنر را که جنگنده‌های خود را به اوکراین فرستاده است، به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی کند. این در مورد تمام شبه نظامیان وفادار به مسکو که در اوکراین می جنگند نیز صدق می کند. رینسالو گفت: اینها همه سازمان های تروریستی نیابتی هستند.

چند هفته پیش، لیتوانی و استونی به همراه سایر کشورها پیشنهادهایی را برای بسته نهم تحریمی علیه روسیه ارائه کردند که در میان چیزهای دیگر، شامل ممنوعیت واردات الماس از روسیه است . این یک اقدام تنبیهی است که همیشه به دلیل مقاومت بلژیک شکست خورده است. مرکز صنعت الماس اروپا در آنتورپ است که ده ها میلیون دلار با سنگ های قیمتی روسی در آن معامله می شود.

علاوه بر این، مجارستان که کشوری طرفدار روسیه در اروپای شرقی است تمایلی به تشدید قابل توجه تحریم های انرژی علیه روسیه ندارد. به عنوان مثال، به دلیل اعتراض بوداپست، همه تلاش ها برای ممنوعیت همکاری با روسیه در زمینه انرژی هسته ای غیرنظامی شکست خورده است. یک دیپلمات اروپایی می‌گوید این واقعیت که هدف تحریم‌هایی علیه گازپرومبانک، یکی از بزرگترین مؤسسات مالی روسیه، به دلیل مقاومت مجارستان محقق نشده است، در واقع کاملاً تکان‌دهنده است.

در ادامه این گزارش آمده است: با توجه به اختلافات میان اعضای اتحادیه اروپا، دیپلمات‌ها در بروکسل انتظار زیادی در مورد بسته نهم تحریم‌ها ندارند. یک دیپلمات از کشوری که از مجازات‌های سخت‌تر علیه روسیه حمایت می‌کند، می‌گوید: چیزی مانند خستگی استراتژیک ( از تحریم ها) به آرامی در حال گسترش است و کشورهای بیشتری می‌خواهند در مورد استثناهای تحریم‌ها برای خودشان مذاکره کنند. این بسیار ناامید کننده است. به گفته وی برخی از مردم ممکن است فکر کنند که در نهایت می توانیم با روسیه به حالت عادی برگردیم. اما این یک ایده بسیار اشتباه است.

زوددویچه سایتونگ در ادامه نوشت: ایده های مختلف در اتحادیه اروپا در مورد چگونگی برخورد سخت با مسکو به مسائل اقتصادی محدود نمی شود. اتحادیه اروپایی همچنین در مورد مجازات های سیاسی وحدت ندارد. تاکنون هیچ توافقی در مورد حمایت از درخواست اوکراین برای تشکیل دادگاه ویژه بین‌المللی برای تحقیق در مورد جنگ روسیه علیه اوکراین و محاکمه افراد مسئول به دست نیامده است.

لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی روز دوشنبه گفت که در حال حاضر تلاش هایی برای تشکیل یک گروه اصلی از کشورهای اتحادیه اروپا برای پیشبرد این طرح انجام می شود. با این حال، گروه اصلی به این معنی است که فقط برخی از کشورهای اتحادیه اروپا شرکت می کنند.

به گفته یک دیپلمات از حوزه بالتیک، یک دادگاه ویژه می تواند راهی برای ایجاد یک مبنای قانونی باشد که بر اساس آن دارایی های دولتی روسیه در غرب مصادره و برای بازسازی اوکراین استفاده شود. با این حال، مشخص نیست که چنین دادگاهی باید بر اساس کدام مبنای حقوقی بین المللی ایجاد شود. قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، همانطور که در مورد دادگاه های ویژه یوگسلاوی و رواندا وجود داشت، به سختی قابل تصور است چرا که روسیه در آنجا حق وتو دارد.

از سوی دیگر، در بخش غربی اتحادیه اروپا، حمایت از دادگاه اوکراین به میزان قابل توجهی کمتر است. بر اساس گزارش ها، به ویژه فرانسه مخالف این ایده است. آلمان همچنین به صلاحیت دادگاه کیفری بین المللی در لاهه اشاره کرده است.

انتهای پیام/