شهرخبر

روسیه خواستار اتصال مجدد بانک‌های خود به سوئیفت شد

روسیه خواستار اتصال مجدد بانک‌های خود به سوئیفت شد

معاون وزیر خارجه روسیه خواستار اتصال مجدد وام دهنده اصلی این کشور در بخش کشاورزی یعنی راسلخوزبانک به شبکه بین‌المللی سوئیفت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه روسیه طی اظهاراتی در روز شنبه اعلام کرد که این کشور می خواهد وام دهنده اصلی خود در بخش کشاورزی یعنی راسلخوزبانک، مجدداً به شبکه مالی سوئیفت متصل شود تا صادرات غلات و کودهای شیمیایی آزاد شود.

ورشینین به خبرنگاران گفت: این اولین باری نیست که ما در این مورد بحث می کنیم، زیرا از دیدگاه من، اتصال مجدد راسلخوزبانک که اکثر معاملات کشاورزی را تامین (مالی) می کند، یک موضوع کلیدی است... ما این موضوع را مورد بحث قرار داده ایم و مجدداً از نمایندگان سازمان ملل تضمین هایی دریافت کرده ایم که آنها نیز در نظر دارند. این موضوع حیاتی است.

اظهارات وی پس از دیدار با مقامات ارشد سازمان ملل در روز جمعه، در مورد توافقی صورت گرفت که تضمین کننده عبور ایمن صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه بود.

بر اساس این پیمان که در ماه ژوئیه با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه به امضا رسید، روسیه به دنبال معافیت تحریمی برای تجارت کشاورزی خود بود، اما از آن زمان از تلاش‌های سازمان ملل برای رفع محدودیت‌های غرب که بر این بخش تأثیر می‌گذارد ابراز نارضایتی کرده است.

در حالی که تحریم‌ها مستقیماً بخش کشاورزی روسیه را هدف قرار نمی‌دهند، بر پرداخت‌ها، بیمه و کشتیرانی تأثیر می‌گذارند.

بسیاری از بانک‌های روسی در اوایل سال جاری میلادی از سیستم پیام‌رسان بین‌المللی سوئیفت جدا شدند و این امر تسویه حساب مستقیم برای صادرات را دشوار کرد.

 به گفته ورشینین، یکی از راه‌های کاهش این مشکل، افتتاح حساب در شعب بانک‌های خارجی، مانند سیتی بانک و جی‌پی مورگان، برای تسهیل پرداخت‌ها برای صادرات روسیه است.

وی با تاکید بر اینکه این گزینه در صورت وجود فقط می‌تواند موقتی باشد، گفت: راه‌حل واقعی اتصال مجدد کامل به سیستم پیام‌رسان مالی سوئیفت بانک راسلخوزبانک است و باید قبل از پایان قرارداد غلات در 19 نوامبر این مشکل حل شود.

ورشینین خاطرنشان کرد که مسکو هنوز با تمدید مشارکت خود در این قرارداد موافقت نکرده است. پیش از این، تعدادی از مقامات ارشد روسیه هشدار داده بودند که اگر سازمان ملل به تعهدات خود در مورد صادرات روسیه عمل نکند، این کشور می تواند از توافق خارج شود.

انتهای پیام/