شهرخبر

دادگستری آمریکا:

ترامپ اسناد محرمانه را در کشوی میز عمارتش مخفی کرده است

ترامپ

وزارت دادگستری آمریکا از شواهدی خبر داد که نشان می‌دهند رئیس‌جمهور پیشین این کشور اسناد محرمانه را در عمارت فلوریدای خود پنهان کرده است.

به گزارش مشرق، وزارت دادگستری آمریکا با استناد به پرونده‌هایی که تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) را بخشی از تحقیقات جنایی درباره سو استفاده از امنیت ملی در نظر می‌گیرد، اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، اسنادی که دارای علائم طبقه‌بندی شده بودند، را در عمارت مار-آ-لاگوی خود در فلوریدا نگهداری کرده است.

به گزارش گاردین، دونالد ترامپ در کشوی میز خود در این عمارت یک سند با علامت «سری» و یک سند دیگر با علامت «محرمانه» را نگهداری کرده است، در کنار این‌ها سه سند مربوط به ارتباط او با یک نویسنده کتاب، یک رهبردینی و یک نظرسنجی به چشم می‌خورد که مربوط به زمانیست که او کاخ سفید را ترک گفته بود.

در حال حاضر که وزارت دادگستری در حال تحقیق درباره در اختیار داشتنِ غیرمجاز مواد امنیت ملی، پنهان کردن سوابق دولتی و ممانعت است، چنین اسناد مختلطی می‌تواند شاهدی باشند بر آنکه ترامپ به طور عمدی اسناد طبقه‌بندی شده را زمانیکه دیگر رئیس‌جمهور نبود هم حفظ کرده است.

این دو سند که به تازگی اعلام شدند و دارای علامت طبقه‌بندی شده هستند، با اظهارات قبلی ترامپ مبنی بر آنکه او اسناد را از طبقه‌بندی در آورده است در تناقض است، البته وکلای او این اظهاراتش را هرگز مقابل دادگاه تکرار نکردند.

این جزئیات جدید در یک پروند ۸ صفحه‌ای به بازپرس ویژه‌ای ارائه شد که در حال بررسی آن است که باید شواهد عمارت فلوریدای ترامپ از پرونده حذف شوند یا باقی بمانند.

چندماه پیش پلیس فدرال آمریکا به عمارت ترامپ در فلوریدا یورش برد و توانست اسناد بسیار محرمانه‌ای از آنجا جمع کند. گفته می‌شد در میان این اسناد، شواهدی از اسنادی مربوط به برنامه هسته‌ای یکی کشور خارجی هم به چشم می‌خورد. تیم دونالد ترامپ حتی مدعی شده بودند که جعبه‌هایی که او در عمارت مار-آ-لاگوی فلوریدای خود نگهداری می‌کرد حاوی بریده اخبار روزنامه‌ها بودند.

منبع: باشگاه خبرنگاران