شهرخبر

نشست علمای جهان عرب در الجزایر

نشست علمای جهان عرب در الجزایر

جمعیت علمای مسلمان الجزایر خواستار برگزاری نشست «علمای عرب» در این کشور شد تا روند نشست اخیر سران اتحادیه عرب تکمیل شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشست دو روزه سران عرب دهم و یازدهم آبان ماه جاری در الجزایر برگزار شد و شرکت کنندگان در آن با بررسی بحران‌های موجود در جهان عرب از جمله تحولات فلسطین تصمیماتی درخصوص آنها گرفتند و به توافق‌هایی دراین زمینه دست پیدا کردند.

جمعیت علمای مسلمان الجزایر با انتشار بیانیه‌ای برگزاری نشست اخیر سران اتحادیه عرب در این کشور را یک رویداد بزرگ سیاسی خواند و اعلام کرد: اینک که سران عرب به کشورهای خود بازگشته‌اند. این وظیفه علما، مورخان و رسانه‌هاست که دستاوردهای نشست اخیر سران عرب را بررسی کرده و برای مردم روشن کنند تا چه اندازه این تصمیمات و دستاوردها قابلیت اجرایی دارند.

به نوشته روزنامه الجزایری الشروق، این جمعیت در بیانیه خود پیشنهاد کرده‌ است: به منظور تکمیل روند نشست اخیر سران اتحادیه عرب، اجلاس « علمای عرب» در الجزایر برپا شود. چه بسا دستاورد این نشست کمتر از دستاورد نشست سران عرب نباشد. نشست علمای عرب می‌تواند در هر کشور عربی برگزار شود و چرا این کشور، الجزایر نباشد؟

جمعیت علمای مسلمان الجزایر درباره علت ارائه این پیشنهاد تصریح کرد: علما اهل حل و فصل هستند، وارث پیامبرانند و همچون چراغ روشنی در هر جامعه‌ای هستند لذا می‌توانند بیش از سیاستمداران بر جوامع تاثیرگذاری داشته باشند. علما بر خلاف سیاستمداران هیچ گونه محافظه کاری ندارند و هیچ پروتکل دیپلماتیک دست و پا آنان را نبسته است. بنابراین، علما بهتر می‌توانند تمام مسائلی را که بر ذهن عرب تسلط پیدا کرده درک و به آنها رسیدگی کنند.

ادعای مغرب درباره جبهه پولیساریو

وزیر خارجه مغرب مدعی شد 84 درصد کشورهای عضو سازمان ملل جبهه پولیساریو را به رسمیت نمی‌شناسند.

جبهه پولیساریو در زمان سیطره اسپانیا بر صحرای غربی تشکیل شد و برای بیرون راندن استعمارگران اروپایی جنگید. پس از خروج اسپانیا از این صحرا مغرب ادعای مالکیت آن را مطرح کرد لذا جبهه پولیساریو برای استقلال صحرای غربی با مغرب وارد جنگ شد.

سرانجام جبهه پولیساریو و مغرب تحت نظارت سازمان ملل توافقنامه آتش بس امضاء کردند و قرار شد براساس قطعنامه شورای امنیت درباره تعیین سرنوشت صحرای غربی همه پرسی برگزار شود اما این همه پرسی تاکنون برگزار نشده و مغرب اعلام کرده‌ است با خودمختاری صحرای غربی آنهم تحت حاکمیت رباط موافق است.

 بر همین اساس، رباط  شروع به افتتاح کنسولگری چند کشور عربی در این منطقه غربی کرد و پس از بسته شدن گذرگاه مرزی کرکرات ارتش خود را به صحرای غربی گسیل داشت و از آن زمان به بعد جنگ میان جبهه پولیساریو و مغرب از سرگرفته شد.

وزیر خارجه مغرب در جمع اعضای کمیسیون خارجی پارلمان این کشور گفت: روند به رسمیت نشناختن رژیم پوشالی ( جمهوری دموکراتیک صحرا - جبهه پولیساریو ) در سال جاری میلادی ادامه یافت به گونه‌ای که 54 درصد از کشورهای عضو سازمان ملل جبهه پولیساریو را به رسمیت نمی‌شناسند.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، « ناصر بوریطه » مدعی شد: دولت‌هایی که این رژیم ( جمهوری دموکراتیک صحرا) را به رسمیت می‌شناسند اندک هستند. مواضع دولت‌های مزبور در این زمینه موروثی یا ایدئولوژی است.

وی تصریح کرد: صحرای غربی معیاری برای مغرب محسوب می‌شود تا به عمق دوستی کشورها نسبت به رباط پی ببرد.

وزیر خارجه مغرب مدعی شد: بسیاری از کشورهای جهان از خودمختاری صحرای غربی ( تحت حاکمیت رباط ) حمایت می‌کنند.

این روزنامه در خبر دیگری نوشت: وزیر دفاع مغرب از برنامه راهبردی این کشور برای دست‌یابی به استقلال در صنایع نظامی خبر داد.

« عبداللطیف ودیی » به نمایندگان پارلمان مغرب گفت: وزارت دفاع برنامه نوینی براساس توسعه صنایع نظامی تدوین کرده است که هدف از آن دست یابی به استقلال راهبردی در صنایع نظامی است.

وی افزود: ما شرکت‌های بین‌المللی فعال در صنایع نظامی را تشویق به سرمایه گذاری در مغرب می‌کنیم و تاکنون با چند شرکت فعال در این زمینه پروژه‌هایی را به  اجرا گذاشته‌ایم.

پارلمان مغرب بودجه ارتش این کشور را برای سال آینده میلادی 62 میلیارد و 600 میلیون درهم معادل 5 میلیارد و 83 میلیون دلار تصویب کرده که در مقایسه با سال 2022 افزایش یافته‌ است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی، فرانسه و برخی کشورهای اروپایی از جمله تامین کنندگان تجهیزات و تسلیحات نظامی مغرب محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/