شهرخبر

ترامپ: دموکرات‌ها با تقلب در سنا پیروز شدند

ترامپ: دموکرات‌ها با تقلب در سنا پیروز شدند

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که همچنان اصرار دارد که رئیس‌جمهوری کنونی این کشور با تقلب او را در سال ۲۰۲۰ شکست داده می‌گوید در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره نیز دموکرات‌ها با تقلب پیروز سنا شدند.

به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، با پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سنا و کسب اکثریت در این نهاد قانون‌گذاری در آمریکا، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اعلام کرد در این دور از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره هم تقلب صورت گرفته و نامزدهای جمهوری‌خواه با تقلب دموکرات‌ها در سنا شکست خورده‌اند.

ترامپ با انشتار پیامی در فضای مجازی نوشت: آنها دوباره در حال فعالیت هستند. دستگاه‌های رأی‌دهی در حوزه‌های اخذ رأی متعددی کار نمی‌کرد و مردم مجبور شدند ساعت‌ها در در صف منتظر باشند و خسته شوند… (به این ترتیب) هزاران نفر از صف‌های رأی‌گیری خارج شدند و رأی نداند.

وی با اشاره به اینکه دست‌اندرکاران انتخابات به دنبال پیروزی دموکرات‌ها در ایالت آریزونا بودند افزود: این یک کلاهبرداری و تقلب در رأی‌گیری است و هیچ تفاوتی با پرکردن صندوق‌های رأی ندارد».

ساعاتی پیش سناتور دموکرات «کاترین کورتز ماستو» در ایالت نوادا، «آدام لاکسالت» جمهوری‌خواه را شکست داد. با پیروزی کاترین کورتز، دموکرات‌ها هم‌اکنون ۵۰ صندلی در سنا در اختیار دارند و موفق شدند اکثریت خود در سنا را حفظ کنند.

دموکرات‌ها در انتخابات سنا پیروز شدند

برای کسب اکثریت سنا حزب پیروز باید ۵۱ صندلی کسب کند، اما دموکرات‌ها با ۵۰ صندلی می‌توانند اکثریت سنا را تشکیل دهند، زیرا «کاملا هریس»، معاون رئیس‌جمهور در سنا به نفع دموکرات‌ها رأی می‌دهد و عملاً دموکرات‌ها در سنا ۵۱ رأی خواهند داشت. تنها حوزه و صندلی باقی‌مانده مربوط به سنا در ایالت جورجیا است. انتخابات سنا در ایالت جورجیا به دور دوم کشیده شده و انتخابات دور دوم ۶ دسامبر (۱۵ آذر) برگزار می‌شود. در این ایالت هیچکدام از نامزدها نتوانستند ۵۰ درصد آرا را کسب کنند و طبق قوانین ایالت جورجیا در شرایطی که نامزد نخست نتواند ۵۰ درصد آرا کسب کند، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

با توجه به رأی کاملاً هریس در سنا، حتی اگر جمهوری‌خواهان در انتخابات آینده جورجیا هم پیروز شوند، با کسب ۵۰ صندلی باز هم اکثریت با دموکرات‌ها خواهد بود.

اما تازه‌ترین شمارش آرای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان تا این لحظه (یکشنبه ساعت ۸ صبح) ۲۱۱ صندلی کسب کرده‌اند و دموکرات‌ها ۲۰۴ صندلی و تا این لحظه جمهوری‌خواهان پیشتاز در مجلس نمایندگان هستند. هر حزب برای کسب اکثریت مجلس نمایندگان به ۲۱۸ کرسی نیاز خواهد داشت. بنابراین جمهوری‌خواهان به ۷ کرسی و دموکرات‌ها به ۱۴ کرسی دیگر نیاز دارند.

دموکرات‌ها در انتخابات سنا پیروز شدند

انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود، اما زمانی که با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هر ۴ سال یک بار برگزار می‌شود، هم زمان نباشد، اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند.

همه اعضای مجلس نمایندگان برای یک دوره ۲ ساله انتخاب می‌شوند، بنابراین همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان در طول انتخابات میان دوره‌ای با هم رقابت می‌کنند. همچنین یک سوم از ۱۰۰ سناتور (۳۵ کرسی) در انتخابات میان دوره‌ای هر ۲ سال یک بار انتخاب می‌شوند. بعلاوه، انتخابات برای فرمانداران بسیاری از ایالت‌ها (۳۶ ایالت)، و همچنین بسیاری از مناصب سیاسی محلی در ایالت‌ها و شهرها نیز برگزار می‌شود.

روز سه شنبه ۸ نوامبر (۱۷ آبان) روز رسمی رأی‌گیری حضوری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره بود، اما بسیاری از مردم آمریکا پیش از این آرای خود را از طریق پست ارسال کرده یا با حضور در مراکز رأی‌گیری، رأی داده بودند.