شهرخبر

به گزارش اقتصاد 100،

دستمزد 65 درصد حقوق بگیران تامین اجتماعی نیازمند ترمیم/ حداقل 200 هزار تومان خوراک روزانه با 6 میلیون حقوق!

اقتصاد100: دولت مزد و مستمری تمام مزدبگیران به جز کارگران شاغل و بازنشسته را افزایش داده است؛ این استدلال که مزد این گروه‌ها اول سال فقط ده درصد افزایش یافته، همه حقیقت نیست؛ کارگران با دستمزدی که می‌گیرند حتی یک‌سوم هزینه‌های زندگی را نمی‌توانند پوشش دهند.

دستمزد 65 درصد حقوق بگیران تامین اجتماعی نیازمند ترمیم/ حداقل 200 هزار تومان خوراک روزانه با 6 میلیون حقوق!

به گزارش خبرنگار اقتصاد 100، دستمزد حقوق بگیران تامین اجتماعی با توجه به افزایش تورم در نیمه دوم سال 1401 نسبت به فروردین ماه نیاز فوری به افزایش و همسان سازی دارد و در قانون نیز چنین شرایط پیش بینی شده است.

دولت و مجلس در اقدامی هماهنگ و سریع، مزد شاغلان و بازنشستگان صندوق‌های دولتی را برای نیمه‌ی دوم سال حداقل یک میلیون تومان افزایش دادند و ۶۵ درصد مزدبگیران جامعه را نادیده گرفتند.

حسین حبیبی عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در این زمینه می گوید: دولت مزد و مستمری تمام مزدبگیران به جز کارگران شاغل و بازنشسته را افزایش داده است؛ این استدلال که مزد این گروه‌ها اول سال فقط ده درصد افزایش یافته، همه حقیقت نیست؛ کارگران با دستمزدی که می‌گیرند حتی یک‌سوم هزینه‌های زندگی را نمی‌توانند پوشش دهند.

در همین راستا نیز خبرگزاری ایلنا در گزارشی گفته است:  مزد کارگران براساس قانون کار در میانه‌ی سال قابل ترمیم است؛ وزیر جدید بایستی خود را ملزم بداند که جلسات شورایعالی کار با موضوع ترمیم مزد قبل از پایان آبان برگزار شود. در این نشست‌ها باید مزد کارگران شاغل و بازنشسته برای نیمه‌ی دوم سال ترمیم شود و مابه‌التفاوت را از مهر به کارگران بپردازند؛ چرا بین نیروی کار تا این اندازه تبعیض قائل می‌شوند.

آنچه کارگران می گویند

کارگران تامین اجتماعی در مورد وضعیت کنونی زندگی با میزان حقوقی که دریافت می کنند اینگونه به خبرنگار اقتصاد 100 گفتند:

یکی از کارگران بازنشسته که هم اکنون در یک مغازه نیز کار می کند، می گوید: ای کاش مسئولین به فکر معوقات ۲۵٪ سال گذشته ما هم باشند و شورای عالی کار نیز که امسال برای ما هیچ کار جدی نکرد حداقل در سال آینده به قانون حقوق متناسب با معیشت و تورم توجه کند و قبل از اینکه پیشنهاد اضافه حقوق بدهند، از بازنشستگان در مورد مخارج زندگی سوال کنند.

چرا جوانان به سمت کار نمی روند؟

عابدی یکی دیگر از کارگران نیز در این زمینه می گوید: حقوقی که وزارت کار مشخص کرده پنج میلیون و هفتصد است در صورتی که با کسر بیمه این مبلغ پنج میلیون و سیصد هزار تومان می شود و این مبلغ در شرایط کنونی عملا یعنی هیچ. 

او ادامه می دهد: هم اکنون هرفرد روزانه باید حداقل  200 هزار تومان خرج خورد و خوراک خود کند که در ماه می شود 6 میلیون تومان و عملا  حقوق فعلی حتی هزینه کرایه و مسکن هم نمی شود. وضعیت به گونه ای است که هیچ آدم عاقلی با این حقوق سمت کار کردن نمی رود . باعث و بانی این مسئله که هیچ نیروی جوانی نیز سمت کار و کردن نمی رود و می شود همینی که می بینید.

همچنین کارگر دیگری اظهار می کند: اگرهمین مسئولین تنها چند روز مثل یه کارگر کار کنند و درآمد داشته باشند، آنوقت متوجه می شوند که هیچ کدام از اقداماتشان مسیر بهبودی در وضعیت جیب و معیشت کارگران ندارد و حقوق کمی نسبت به کارشان می گیرند.