شهرخبر

واکنش عضو فراکسیون روحانیت به عمامه پرانی/ روحانیت قدمی برای خیانت به مردم برنداشته است

کدخبر: ۵۳۴۲۴۰
اقتصادنیوز: صفری ملک‌میان در واکنش به پدیده عمامه پرانی گفت: اگر تاریخ را مرور کنیم خواهیم دید که تا به امروز روحانیت قدمی برای خیانت به مردم برنداشته است بلکه بر سر منافع ملت با افرادی که با دشمنان معامله میکردند مبارزه کرده است.
واکنش عضو فراکسیون روحانیت به عمامه پرانی/ روحانیت قدمی برای خیانت به مردم برنداشته است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دیده بان ایران، شیوع پدیده عمامه‌پرانی در یکماه اخیر موجب شد تا مقتدی صدر به عنوان یکی از روحانیون برجسته عراق اعلام کند که احتمال دارد این پدیده حتی در کشور عراق نیز رایج شود. موضوعی که به نظر در حال تبدیل شدن به یک چالش برای روحانیون است.

از سوی دیگر برخی از تحلیلگران معتقدند که این دست اقدامات را نمی‌توان صرفا به کل مردم نسبت داد و این احتمال وجود دارد که یک جریان خاص با نیات سیاسی دست به چنین اقداماتی زده باشد. اما هستند کسانی که معتقدند حمله به لباس روحانیت برآمده یک حرکت اجتماعی است و باید به سرعت درباره ریشه‌های این اقدام بررسی و تحقیق شود.

روحانیت همواره جایگاه مهمی در تاریخ ایران داشته است

محمد صفری ملک‌میان؛ عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در رابطه با برداشتن عمامه از سر تعدادی از روحانیون در جامعه طی روزهای اخیر به خبرنگار پارلمانی سایت دیده بان ایران گفت: تاریخ ایران اسلامی نشان داده است که علیرغم خفقان سیاسی حاکمیتی که در ادوار تاریخی داشتیم، به لحاظ مرجعیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، روحانیت جایگاه ویژه‌ و موثری داشتند لذا با توجه به اینکه طی ۴۳ سال انقلاب اسلامی، روحانیت نقش اساسی در حوزه‌های مدیریتی کشور داشتند و دارند ولی نهادهای مدیریتی ما از این موضوع غافل بودند تا نقش روحانیت را برای نسل جوان بیشتر تبیین کنند که جزو نقاط ضعف حوزه‌های فرهنگی است که نیاز به جبران دارد.

تا به امروز روحانیت قدمی برای خیانت به مردم برنداشته است

وی با تاکید بر اینکه دولت موظف است امروز نسبت به این موضوع جدیت ویژه و بهتری را داشته باشد افزود: اگر تاریخ را مرور کنیم خواهیم دید که تا به امروز روحانیت قدمی برای خیانت به مردم برنداشته است بلکه بر سر منافع ملت با افرادی که با دشمنان معامله میکردند مبارزه کرده است.

صفری عنوان کرد: در عرصه‌ای که دشمن در حال میدان‌داری است انتظار داریم که جریان نخبگانی کشور، دولت و حاکمیت نسبت به این موضوع اهتمام بورزند تا مشکلات فرهنگی این چنینی از جامعه ما برداشته شود.

بخش اندکی از جوانان گول‌خورده دست به چنین کاری میزنند

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در رابطه با رواج عمامه‌پرانی در جامعه تصریح کرد: ترویج واژه و عمل عمامه‌پرانی یک حرکت ناهنجاری است که دشمن برنامه‌ریزی شده به آن پرداخت ولی قاطبه مردم امروز به روحانیت اعتقاد دارند و شاید یک بخش اندکی از جامعه که جوانان گول‌خورده هستند به چنین کاری دست میزنند که در حد یک موج بوده و به زودی از جامعه بخت برخواهد بست.

صفری در پاسخ به این پرسشکه «آیا به عنوان یک روحانی نگران تعرض به لباس روحانیت در این روزها هستید یا نه؟» بیان کرد: بنده نیز به عنوان یک روحانی نگران بروز چنین حرکات ناهنجاری در جامعه هستم ولی باید به فکر چاره برای مدیریت موضوع باشیم. صداوسیما، صاحبان جراید و فعالان فضای مجازی و اجتماعی باید ورود کرده و هرچه سریع‌تر قضیه را حل کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به شخصیت ویژه و برجسته امام خمینی و مقام معظم رهبری افزود: مرجعیت شیعه جایگاه ویژه و موثر در بین اقشار مختلف جامعه دارد بنابراین انتظارمان این است نخبگان کشور ورود کرده و راه حل‌هایی را ارائه کنند.