شهرخبر

تصویب قطعنامه وضعیت افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل

تصویب قطعنامه وضعیت افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل

ایسنا نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ مربوط به «وضعیت افغانستان» را که پس از سلطه طالبان بر افغانستان به مجمع عمومی ارائه شد، تصویب کرد.

قطعنامه مربوط به «وضعیت افغانستان» که برای نخستین بار پس از سلطه طالبان بر افغانستان به مجمع عمومی ارائه شده است، ضمن تشریح وضعیت جاری بشردوستانه در این کشور، حوزه های سیاسی مرتبط با حقوق بشر، امنیت، تروریسم، مبارزه با مواد مخدر، پناهندگان و وضعیت اجتماعی-اقتصادی این کشور را مورد توجه قرار می دهد.

در این قطعنامه با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به دلیل میزبانی از آوارگان افغان، بر ضرورت حمایت از کشورهایی که با موج گسترده پناهجویان افغان مواجهند، تاکید شده است.

قطعنامه تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن احتراز از شناسایی طالبان به عنوان دولت در افغانستان، از مقامات طالبان می خواهد که به تعهدات بین المللی و دوجانبه افغانستان پایبند بوده و در مسیر ارتقا رعایت حقوق بشرو تشکیل دولت فراگیر گام بردارد.

قطعنامه مذکوراقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و مذهبی اقلیت‌های قومی و مذهبی و اماکن دیپلماتیک را محکوم کرده و از نقض حقوق بشر و محرومیت زنان و دختران در افغانستان انتقاد می کند.

سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست بررسی این قطعنامه، وضعیت فجیع بشردوستانه و سیاسی جاری در افغانستان را نشانه ای از آثار سوء مداخله نظامی نیروهای خارجی به بهانه مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و دموکراسی در کشورهای دیگر دانست که ضمن تضییع این ایده‌های متعالی مشترک بشری، کشورها و ملت ها را با مخاطرات بی پایان روبرو می‌کنند.

وی وضعیت فعلی در افغانستان را متضمن مسئولیت و تعهداتی برای نیروهای خارجی دانست و اظهار کرد: ایران بر ضرورت تحقیقات در مورد جنایات جنگی که توسط نیروهای اشغالگر درگذشته انجام گرفته و در حال حاضر با فشار سیاسی کشورها متوقف شده است، تاکید دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود با اعلام حمایت از تصویب این قطعنامه اظهار داشت که تصویب این قطعنامه پیام روشنی از اتحاد برای حمایت از مردم افغانستان در مسیر ایجاد کشوری شکوفا، مبتنی بر صلح و متکی به خود است.

وی اظهار کرد که آینده افغانستان در گرو اجرای قانون اساسی و تعهد به آن به منظور اطمینان از مشارکت و احترام به حقوق تمام اقوام، مذاهب و زنان و دختران است.

ایروانی تصریح کرد که در جامعه ای متکثر نظیر افغانستان، هرگز یک گروه و حزب به تنهایی توان کنترل کشور را نخواهد داشت.

وی افزود: اطمینان از تاسیس یک دولت فراگیر مبتنی بر قانون اساسی، عنصر اصلی در شناسایی بین المللی حاکمیت آتی افغانستان است.

در سخنرانی نماینده دائم کشورمان، بر ضرورت حفاظت از اموال و دارایی های متعلق به افغانستان در کشورهای ثالث و تسهیل استفاده از این اموال برای رسیدگی به وضعیت بشردوستانه در افغانستان تاکید شد.

نماینده دائم کشورمان با ابراز نگرانی از تداوم تهدید تروریسم و جنگجویان خارجی، اقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و دیپلماتیک و اقلیت های دینی و قومی را محکوم و اظهار کرد که جهان باید مطمئن شود که سرزمین افغانستان پناهگاه امنی برای گروه های تروریستی نظیر داعش و القاعده و گروه های وابسته نخواهد بود.

وی همچنین ضمن تشریح دستاوردها و هزینه های انسانی مبارزه با مواد مخدر برای جمهوری اسلامی ایران، از گسترش شدید کاشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان ابراز نگرانی کرد.

این قطعنامه که توسط آلمان به مجمع عمومی ارائه شده است با رای مثبت 116 کشور، شامل جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید. 10 کشور روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگوئه، بروندی، بلاروس، گینه، اتیوپی، زیمباوه و کره شمالی به قطعنامه مذکور رای ممتنع دادند.

311311