شهرخبر

تصاویر| گرافیست ایرانی در دوحه قطر جهانی شد/ نقش پررنگ یک ایرانی در جام‌جهانی

این روزها معابر عمومی قطر رنگ و بوی جام جهانی را گرفته و در این میان پوسترهای نماد این دوره که توسط یک گرافیست ایرانی طراحی شده در همه جا دیده می‌شود.

تصاویر| گرافیست ایرانی در دوحه قطر جهانی شد/ نقش پررنگ یک ایرانی در جام‌جهانی

در شب قرعه‌کشی مرحله گروهی جام جهانی قطر بود که به طور رسمی از نماد این دوره از بزرگترین جشن فوتبالی ملی جهان رونمایی شد.

از جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس که این کشور از یک شیر به اسم ویلی به عنوان نماد جام جهانی استفاده کرد تا کنون عروسک‌ها و نمادهای مختلفی برای هر جام جهانی طراحی شده که دیدن آن یادآور روزهای آن جام و بازی‌های خاطره‌انگیزش است.

در این جام جهانی نیز قطر از پوشش خاص مردان این کشور برای طراحی نماد مسابقات استفاده کرده است. این نماد که لعیب نام دارد از کوفیه سفید که سربند رایج در پوشش مردان عرب است الهام گرفته شده اما در پایین آن نقش و نگاره‌های اسلیمی که زنان در زیور با حنا از آن استفاده می‌کنند نیز به کار گرفته شده است.

لعیب مانند همه نمادهای به کار رفته در ادوار گذشته جام جهانی چهره‌ای خندان و نشاط آور دارد که این روزها در سراسر قطر دیده می‌شود. نکته جالب توجه این است که طراح این نماد سیدحسین اجاقی، گرافیست ایرانی بوده که حالا طرح او در برابر چشم‌های همه مردم جهان قرار گرفته است.

پوسترهای مختلفی از لعیب در سراسر دوحه و دیگر شهرهای قطر به چشم می‌خورد که از جالب‌ترین آنها در آغوش کشیدن و بالا بردن کاپ معروف این مسابقات است که شاید به رویای دور و دراز قطری‌ها برای لمس این جام اشاره دارد. کشوری کوچک با جاه‌طلبی‌های بزرگ که حالا امیدوار است علاوه بر میزبانی خوب، بازی‌های خوبی را نیز به نمایش بگذارد.