شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#مجلس#وام ازدواج#جدید

طرح جدید مجلس برای دریافت وام ازدواج آسان

طرح جدید مجلس برای دریافت وام ازدواج آسان

فردای اقتصاد: مجلس که پارسال برای ازدواج و رشد نرخ جمعیت قانون تصویب و دولت را مکلف‌کرده بود که‌ منابع مالی پایدار به‌آن تخصیص دهد امروز به دوفوریت طرحی رای موافق داد که اگر مفاد آن درصحن علنی رای بیاورد موانع پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری برطرف می شود.این طرح یک ماده به قانون جوانی جمعیت و تحکیم خانواده پیوست می کند.

فقط۳۰ درصد از واجدین شرایط وام ازدواج گرفتند

 با آنکه مجلس و دولت سیاست افزایش نرخ جمعیت را اجرامی‌کنند و مشوق‌های فراوانی اعم از واگذاری خودرو خارج از نوبت، ‌اعطای‌وام برای دریافت زمین،ساخت خوابگاه های متاهلی، پرداخت۱۰۰درصد هزینه های ناباروری توسط بیمه ها، پرداخت وام با اعتبارسنجی و بدون ضامن و مواردی اینچنین اشاره‌کرد اما به گفته سید محسن دهنوی، عضو هیات‌رئیسه مجلس فقط ۳۰ درصد از زوج های زیر ۲۵ سال موفق شدند وام ازدواج۱۵۰ میلیون تومانی بگیرند.

 پیش از این فردای اقتصاد درگزارشی موضوع فروش وام ازدواج به دلیل نداشتن ضامن را بررسی کرده و ازلزوم آسیب شناسی این بخش از اعتبارات اطلاع رسانی کرده بود.

 چرا جوانان وام ازدواج نگرفتند؟

ماجرا این است که وجود قوانین موازی، دست و بال بانک ها و جوانان را برای دریافت وام بسته است. به گفته دهنوی، موانع قانونی همچون بدهی مالیاتی، بدهی به افراد و مشمولان غایب نظام وظیفه باعث شده که امکان دریافت وام ازدواج نباشد.

 این نماینده تهران تصریح‌کرده که یک میلیون نفراز این تسهیلات ازدواج برخوردار نمی‌شوند و برای حل این مساله تلاش می کنیم زیرا برای اجرای قانون جوانی جمعیت مشکل تامین منابع مالی وجود ندارد و صرفا باید موانع قانونی رفع شود.

موضوع جوانی جمعیت آنقدر برای قانون گذاراهمیت دارد که در طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت قید کرده اند که اگر در اجرای مواد این قانون برای استفاده از امتیازات و تسهیلات با هدف تشویق فرزندآوری، به موجب قوانین خاصی پرداخت این تسهیلات یا ارائه امتیازات، به رعایت شرایط معینی منوط شود و یا در زمینه ایی ممنوعیت وجود داشته باشد، بانکها و موسسات اعتباری مکلفند اعطای تسهیلات و امتیازات را فقط با رعایت این قانون انجام دهند.