شهرخبر

دموکراسی مطلوب نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد چیست؟/ از اغتشاش حمایت می‌کنم؛ اما شکنجه یک ایرانی در سوئد ربطی به من ندارد!

دموکراسی مطلوب نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد چیست؟/ از اغتشاش حمایت می‌کنم؛ اما شکنجه یک ایرانی در سوئد ربطی به من ندارد!

علیرضا آخوندی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد که از اغتشاشات در ایران حمایت کرده و گفته پشتیبان آن‌هاست، در خصوص وضعیت حمید نوری در زندان‌های سوئد می‌گوید: «در دموکراسی واقعی دستگاه قضایی مستقل است و ما هیچ دخالتی نخواهیم کرد.»

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم: علیرضا آخوندی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد به تازگی در گفتگویی که با شبکه تلویزیونی اینترنشنال داشته از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده و خبر داده که وزیر امور خارجه سوئد را فراخوانده تا سفیر جمهوری اسلامی ایران را در پی این وضعیت اخراج کند.

 این در حالی است که «حمید نوری» شهروند ایرانی حدود سه سال است که به اتهام واهی نقش داشتن در برگزاری دادگاه‌های منافقین در سال 67 در سوئد زندانی است و در یک سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

خانواده حمید نوری که چند بار به سوئد سفر کرده و علی‌رغم پیگیری‌های متعدد موفق به دیدار با وی نشده است، اخیراً از وضعیت جسمانی حمید نوری و بیماری که وی از ناحیه چشم رنج می‌برد، ابراز نگرانی کرده‌ و گفته‌ است در زندان شکنجه می‌شود.

اما علیرضا آخوندی که نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران نگران است، تاکنون پیگیری نسبت به وضعیت حمید نوری نداشته و بلکه در گفتگویی که چندی پیش با همین شبکه تلویزیونی داشت از اقدامات دستگاه قضایی سوئد حمایت کرد و گفت: «در دموکراسی واقعی دستگاه قضایی مستقل است و ما هیچ دخالتی نخواهیم کرد.»

البته عدم مداخله‌ای که آخوندی از آن سخن می‌گوید گویا تنها معطوف به داخل کشور سوئد است و در روابط با دیگر کشورها دموکراسی‌‌اش تعریف دیگری دارد؛ چراکه وی به عنوان نماینده پارلمان سوئد به صراحت خطاب به معترضان در داخل ایران اعلام می‌کند که در کنار آن‌هاست و پشتیبانی‌شان خواهد کرد.

گفتنی است؛ حمید نوری آبان ماه سال 98 برای حل‌وفصل اختلافات خانوادگی دخترخوانده‌اش عازم استکهلم سوئد شد، اما در بدو ورود به فرودگاه به اتهام نقش داشتن در برگزاری دادگاه‌های منافقین در سال 67 دستگیر گردید.

دولت سوئد علی‌رغم مسئولیت حقوقی کنوانسیون 1963 وین ناظر بر روابط کنسولی، اقدامی برای مطلع ساختن سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم عمل نکرد و مراتب را به اطلاع خانواده‌اش هم نرساند.

دادگاه نوری در چند نوبت برگزار شده است که در یکی از جلسات پیامک تبریک نوروزی رئیس جمهور سابق که به‌صورت سامانه‌ای برای تمام شماره تلفن‌های همراه فعال ایرانی ارسال و در حافظه تلفن همراه نوری وجود داشته است به‌عنوان یکی از مستندات وکلای منافقین در این پرونده علیه نوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

با این وجود وی همچنان در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و نسبت به سلامتی وی نگرانی‌هایی وجود دارد. حیبت الله نژندی‌منش، مشاور حقوقی خانواده حمید نوری نیز به تازگی در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفته است که قاضی دادگاه اوسط اردیبشهت امسال اعلام کرد که همه محدودیت‌های تماس تلفنی، ملاقات حمید نوری برداشته شده است و او از انفرادی به بند منتقل می‌شود، اما مسولان زندان زیر بار حکم قاضی نمی‌روند و حمید نوری کماکان با تمام محدودیت‌ها در انفرادی به سر می‌برد. همچنین چند بار گفته شده است که از سوی ماموران زندان مورد شکنجه قرار گرفته است.

انتهای پیام/