شهرخبر

حضور بن سلمان در اجلاس شرم الشیخ بعد از غیبت در اجلاس سران اتحادیه عرب

حضور بن سلمان در اجلاس شرم الشیخ بعد از غیبت در اجلاس سران اتحادیه عرب

ولیعهد سعودی در نشست «تغییرات آب‌وهوایی» مصر حضور یافت و این درحالی است که وی چند روز قبل به بهانه بیماری در نشست سران اتحادیه عرب شرکت نکرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در اجلاس « تغییرات  آب و هوایی» در   «شرم الشیخ» مصر شرکت و صحبت کرد .

 به گزارش رای الیوم، فعالان و کاربران  سعودی ویدئوهایی از سخنرانی بن سلمان در این اجلاس را پخش کردند.

نکته قابل توجه ، غیبت محمد بن سلمان در عکس گروهی رهبران شرکت کننده در اجلاس آب و هوا و حضور «عادل الجبیر»  وزیر امور خارجه در این نشست بود. این در حالی است که بن سلمان در عکس دسته جمعی رهبران شرکت کننده در اجلاس زیست محیطی موسوم به «ابتکار سبز خاورمیانه» که در حاشیه نشست اقلیم برگزار شد، حضور داشت.

اخیرا عربستان سعودی به دلیل عدم حضور  ولیعهد سعودی در نشست سران اتحادیه عرب که در الجزایر برگزار شد، عذرخواهی رسمی کرد.

سران کشورهای عربی برای سی و یکمین اجلاس که در تاریخ 1-2 نوامبر در الجزایر برگزار شد ، تشکیل جلسه دادند و طی آن درباره تحولات سوریه، فلسطین، عراق و سایر کشورهای عربی بحث و گفت وگو شد.

ولیعهد سعودی دوشنبه برای شرکت در کنفرانس تغییرات آب و هوایی(COP27 ) که تحت نظارت سازمان ملل برگزار می‌شود، به شهر شرم الشیخ سفر کرد.

عربستان طرحی را در راستای مقابله با تغییرات آب و هوایی ارائه کرد که توسط محمد بن سلمان در 27 مارس 2021 به نام خاورمیانه سبز یا «الشرق الأوسط الأخضر» اعلام شد.

اخیرا رسانه‌ها گزارش دادند که عربستان مدعی است قصد دارد در طرحی ابتکاری تا 10 سال آینده در قلمرو خود 10 میلیارد اصله‌ درخت بکارد. این کشور همچنین در طرحی به نام ابتکار سبز خاورمیانه ادعا کرده است که با همکاری دیگر کشورهای عربی تا 40 میلیارد اصله درخت دیگر خواهد کاشت.

پیش از این روزنامه ایندیپندنت با انتشار مقاله‌ای به طرح عربستان موسوم به «ابتکارهای سبز» در راستای چشم انداز 2030 ولیعهد سعودی پرداخت و نوشت:طرح مذکور سعودی‌ها و مشارکت سطح بالای یک مقام ارشد یعنی محمد بن سلمان می‌‌تواند در راستای تلاش برای بهبود چهره مخدوش عربستان باشد.

از سوی دیگر  رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند که بن سلمان در 21 نوامبر این ماه به پاکستان سفر خواهد کرد.

رسانه‌های مذکو اعلام کردند که تیم امنیتی ولیعهد سعودی تا روزهای آینده به پاکستان  سفر کرده و اهتمام میزبان از جمله تمهیدات امنیتی در طول اقامت بن سلمان در  اسلام آباد  را بررسی خواهد کرد.

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان امروز طی دیدار با ولیعهد سعودی در حاشیه کنفرانس بین المللی آب و هوا در شرم الشیخ مصر پیرامون روابط دوجانبه نیز سفر آتی بن سلمان به اسلام‌آباد گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/