به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نهایت ببیشترین رشد را در سال جاری ثبت کرد.

در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهار‌شنبه 44 هزار و 782 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 328 هزار و 324 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات امروز 9 هزار و 34 واحد نسبت به روز چهار‌شنبه بالا آمد و در رقم 374 هزار و 784 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 321 واحد صعود کرد و به رقم 17 هزار و 707 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 556 نماد رشد قیمت داشتند و 111 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 83 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 17 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود سرمایه حقیقی

در مجموع معاملات شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 24 روز متوالی مثبت شد و 286 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 65 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شتران» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «بالبر»، «تنوین» و «افق» معدود قرمزهای بازار بودند که بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «تماوند»، «بساما» و «اوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

عرضه و تقاضای بازار سهام

در معاملات شنبه 160 نماد صف خرید داشتند و 40 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 135 درصدی به 317 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 30 درصد کاهش یافت و 78میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 271 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد فملی (شرکت ملس صنایع مس ایران) با صف‌ خرید 36 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فملی، نمادهای حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) و کروی (شرکت توسعه معادن روی ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 جدول معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 122 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 559 میلیارد تومان بود که 23 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 83 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 338 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 5 ماه گذشته است. 

 در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 220 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، شبندر بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شستا و شتران در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد 516 میلیون و 443 هزارو 378 سهم در صدر قرار گرفته است. شپنا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شتران تعلق داشت. دو نماد خگستر و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس