شهرخبر

افزایش تعداد بیمه شدگان جدید و رونق اشتغال بر اساس آمارهای جدید

افزایش تعداد بیمه شدگان جدید و رونق اشتغال بر اساس آمارهای جدید

مطابق آمارهای سازمان تأمین اجتماعی, افزایش تعداد بیمه شدگان این سازمان بیانگر رونق اشتغال و اهتمام دولت در ایجاد اشتغال پایدار است.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، بعد از افزایش دستمزد سال 1401 عده ای می گفتند, این میزان افزایش باعث ریزش نیروی کار می شود, اما آمارها حکایت از این دارد که پیش بینی ها اشتباه بود و نه تنها ریزش نیروی جدید در کار نبود بلکه تعداد بیمه شدگان جدید حکایت از رونق کسب و کار و افزایش امید به کار کارگران و ماندگاری در مشاغل دارد.

مطابق آمارهای وزارت کار, درپایان سال 1400 سازمان تامین اجتماعی 45063283 نفر را تحت پوشش خود قرار داده است . جمعیت کل کشور بر اساس برآوردهای مرکز آمارایران در سال 1400 حدود 84میلیون و 971هزار نفر است که می توان نتیجه گرفت که تا پایان سال 1400 حدود 53درصد از افراد جامعه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند. در این دوره تعداد بیمه شدگان اصلی 15130015 نفر است و نسبت به پایان سال 1399 که 14584801 نفر بوده، حدود 3.7 درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین تعداد مستمری بگیران اصلی در سال 1400 حدود 4076700 نفر است و نسبت به پایان سال 1399 که 4228899 نفر بوده حدود 3.6 درصد کاهش دارد. تعداد افراد تحت پوشش تامین اجتماعی در سا ل1400نسبت به 99 حدود 1.2 درصد افزایش دارد. یعنی در فاصله بین سال99 و 1400 حدود 545 هزار و 214 نفر شاغل شدند.

از سوی دیگر میرهاشم موسوی ،مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ،در گفت‌وگویی درباره آماربیمه شدگان  سال 1401  گفته است رویکرد اصلی، ما جذب بیمه‌شدگان جدید در سازمان تأمین‌ اجتماعی است و در یک سال گذشته بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر بیمه‌شده جدید در سازمان تأمین‌ اجتماعی جذب شده‌اند.

هادی ابوی, دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اجرای طرح های جدید در دولت برای ایجاد اشتغال گفت: پنجره واحد و تسهیل گری, زیست بوم اشتغال و سایر طرح ها باعث شده است که اشتغال در کشور ایجاد شود.

 وی با اشاره به بیمه شدن حدود 1میلیون و 200 هزار نفر در یک سال گذشته گفت:این افراد یا از طریق اشتغال جدید یا احیای کارخانه تعطیل شده,ایجاد کارگاه جدیدبوده است که نشان دهنده این است که اقدامی در زمینه اشتغال صورت گرفته است.

ابوی اظهار داشت: رقم حق مسکن چشمگیر نیست و حتی هزینه کارمزد مشاور املاک را هم برای کارگر پوشش نمی‌دهد و به‌عنوان یک کمک‌هزینه مطرح است. عمده تمرکز شورای‌عالی کار روی حقوق و معیشت است و ما هنوز از نقطه مطلوب برای کارگر که در وضع اقتصادی موجود یک زندگی آبرومندانه و در رفاه داشته باشد، فاصله داریم.اما با افزایش 57 درصدی دستمزد 1401 امید به کار در کارگران افزایش یافت و ماندگاری آنها در مشاغل زیاد شد.

به گزارش تسنیم، اظهارات اخیر مدیرعامل تامین اجتماعی حکایت از این دارد که 70 درصد مردم تحت پوشش بیمه هستند. میرهاشم موسوی،مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: ضریب پوشش بیمه‌های اجتماعی که پیش از پیروزی انقلاب حدود 20 درصد بود، به برکت انقلاب امروز به حدود 70درصد رسیده و در بخش بیمه‌های درمانی ضریب پوشش 100 درصد است. البته به‌رغم دستاوردهای ارزشمند در این حوزه، هنوز بین 5تا 6میلیون نفر از شاغلان و فعالان اقتصادی کشور تحت پوشش هیچ بیمه اجتماعی نیستند.

وی گفت:بعد از افزایش قابل توجه دستمزد کارگران در سال جاری برخی پیش‌بینی کرده بودند که شاهد ریزش نیروی انسانی باشیم؛ اما آمارهای ما از تعداد بیمه‌شدگان، روند افزایشی را نشان می‌دهد و تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری نیز از 220هزار نفر در سال 1400به حدود 170هزار نفر در سال جاری کاهش یافته که نشان می‌دهد روند اقتصاد و اشتغال، روند مثبت و افزایشی است.

به گزاش تسنیم روند افزایش در تعداد بیمه شدگان تأمین اجتماعی نشان از عملکرد مثبت دولت در ایجاد اشتغال بوده است.

انتهای پیام/