شهرخبر

تحولات اوکراین| اتحادیه اروپا تاکنون ۲۲ میلیارد یورو برای اوکراین هزینه کرده است/ حصارکشی در مرز لهستان با روسیه

تحولات اوکراین| اتحادیه اروپا تاکنون 22 میلیارد یورو برای اوکراین هزینه کرده است/ حصارکشی در مرز لهستان با روسیه

مبادله اسرای جنگی بین روسیه و اوکراین طبق فرمول "۱۰۷ در ازای ۱۰۷"، عدم تایید ساخت "بمب کثیف" در اوکراین از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و توافق کشورهای گروه ۷ برای تعیین سقف قیمت ثابت برای نفت روسیه، از جمله مهمترین اخبار مربوط به جنگ اوکراین است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا  شب گذشته در نشست وزرای امور خارجه کشورهای گروه هفت (G7) در مونستر اعلام کرد که اتحادیه اروپا تاکنون 22 میلیارد یورو در سال 2022 برای اوکراین هزینه کرده است که البته این مبلغ شامل کمک نظامی و تامین تسلیحاتی مستقیم از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی شود.

بورل افزود: « اتحادیه اروپا در حال حاضر 22 میلیارد یورو برای حمایت از اوکراین اختصاص داده است. من کمک نظامی تک تک کشورهای عضو را در نظر نگرفتم. این هزینه تنها شامل 3 میلیارد یورو برای تأمین تسلیحاتی کی‌یف از طریق صندوق صلح اروپا و 19 میلیارد یورو برای حمایت مالی و اقتصادی به اوکراین است.»

جوزپ بورل همچنین بر ضرورت ادامه حمایت همه جانبه از اوکراین تاکید کرد و افزود که ارائه کمک‌های مالی و اقتصادی به اوکراین توسط اتحادیه اروپا کم اهمیت نیست.

خبرگزاری بلومبرگ روز گذشته گزارش داد که کمیسیون اروپا هفته آینده مکانیسمی را برای تخصیص حدود 18 میلیارد یورو کمک مضاعف به اوکراین در سال 2023 اعلام خواهد کرد.

در اواخر ماه اکتبر، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایادآور شد که اتحادیه اروپا آماده است تا مبلغ 1.5 میلیارد یورو در ماه در اختیار اوکراین قرار دهد. پیش از آن، شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز گفت که اتحادیه اروپا به افزایش کمک‌های نظامی، انسان دوستانه و مالی به اوکراین ادامه خواهد داد. وی همچنین یادآور شد که اتحادیه اروپا باید استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به کی‌یف را نیز در نظر بگیرد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و پنجاه و چهارم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

107 نیروی نظامی روسی در نتیجه تبادل اسرا از اوکراین به مسکو بازگشتند

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع فدراسیون روسیه اعلام کرد که در نتیجه مذاکرات انجام شده با مقامات کی‌یف، روز پنج شنبه، 3 نوامبر، 107 تن از نیروهای نظامی روسی از خاک اوکراین به میهن بازگردانده شدند. طبق این اطلاعات، آزاد شدگان عمدتاً افرادی هستند که در اسارت در معرض خطر مرگ قرار داشتند.

یک فروند هواپیمای ترابری نظامی وزارت دفاع روسیه بامداد امروز، جمعه با 107 اسیر آزاد شده روسی در فرودگاه چاکلوفسکی، در نزدیکی مسکو فرود آمد. نیروهای نظامی آزاد شده در مسکو قرار است ابتدا تحت درمان پزشکی و توانبخشی لازم و همچنین کمک‌های روانی لازم قرار گرفته و سپس نزد خانواده‌های خود بازگردند.

پیش از این، روز گذشته، دنیس پوشیلین، رئیس "جمهوری دونتسک" اعلام کرد که مبادله اسرای جنگی بین روسیه و اوکراین بر اساس فرمول "107 در ازای 107" انجام خواهد شد.

در اواخر ماه اکتبر نیز یک مورد تبادل اسرای دیگر بین روسیه و اوکراین، بر اساس فرمول 50 در ازای 50  صورت گرفت.

لزوم تمدید توافق غلات، موضوع مذاکرات اردوغان با دبیرکل سازمان ملل

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان گفتگوی تلفنی شب گذشته خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که ضروری است که  به موضوع تمدید توافقنامه صادرات غلات از اوکراین و روسیه رسیدگی شود.

طبق اطلاعات دفتر ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان گفت که اکنون باید روی تمدید زمان اعتبار توافقات استانبول تمرکز کرد. دبیرکل سازمان ملل نیز  از رئیس جمهوری ترکیه به خاطر تلاش‌هایش برای از سر گیری فعالیت کریدور غلات تشکر کرد.»

رهبر ترکیه یادآور شد که "از فعال شدن مجدد کریدور غلات که به لطف تماس‌های دیپلماتیک در سطح بالا با دو طرف روسی و اوکراینی تحقق یافته، بسیار خرسند است." در جریان گفتگوهای اردوغان و گوترش، در کنار توافق غلات، روند اوضاع پیرامون اوکراین به طور کلی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ترکیه: رویکرد پوتین نسبت به وضعیت توافق غلات بسیار سازنده است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، شب گذشته اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رویکردی بسیار سازنده ای در خصوص حل و فصل مشکلات پیرامون توافق غلات از خود نشان داده است.

چاووش اوغلو پس از گفتگو با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در استانبول، گفت: « رئیس جمهور ما، رجب طیب اردوغان با آقای پوتین گفتگوهای مفصلی انجام داده و ما شاهد بودیم که رئیس جمهوری روسیه مواضعی کاملاً سازنده دارد. ما امیدواریم که، این توافقنامه ها باید دوباره تمدید شوند <...> ما همیشه می گوییم که کل جهان به غلات و کودهای روسیه نیاز دارد.»

استولتنبرگ نیز به نوبه خود از تلاش‌های ترکیه برای از سر گیری توافق غلات تشکر کرد. دبیرکل ناتو گفت: «اگر این غلات به بازارها نمی رسید، قیمت مواد غذایی افزایش یافه و میلیون ها نفر در معرض گرسنگی قرار می گرفتند. ناتو خواستار ادامه و تمدید این ابتکارعمل انسان دوستانه است.»

یونان پیوستن مناطقی از اوکراین به روسیه را به رسمیت نشناخت

کاترینا ساکلاروپولو، رئیس جمهوری یونان شب گذشته پس از گفتگو با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین یونان در یک کنفرانس مطبوعاتی در کی‌یف تاکید کرد که این کشور هرگز پیوستن برخی مناطق اوکراین به خاک روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.

وی یادآور شد که حضورش در روز پنجشنبه در کی‌یف تاییدی بر حمایت و همبستگی بی دریغ یونان با مردم اوکراین است.

رئیس جمهوری یونان گفت: "به شما اطمینان می دهم که تا زمانی که لازم باشد به این کار ادامه خواهیم داد. موضع گیری ما روشن و تزلزل ناپذیر است: تغییر مرزهای شناخته شده بین المللی از طریق استفاده از توان نظامی و اقدامات جدایی طلبانه یکجانبه غیرقابل قبول و محکوم شده است."

به گفته وی، یونان با وجود تأثیر منفی قابل توجه بر اقتصاد، از تمامی بسته‌های تحریمی اعمال شده توسط اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت کرده و آنها را به طور کامل به اجرا گذاشته است.

آنتونوف: روسیه به دنبال آزادی هر چه بیشتر زندانیان در مبادله با آمریکا است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده بامداد امروز، جمعه اعلام کرد که برای روسیه، مهمترین مسئله این است که تا آنجایی که ممکن است تعداد بیشتری از شهروندان روس که هنوز در سیاه چال‌های آمریکا زندانی هستند، به خانه بازگرداند.

وی یادآور شد که تلاش‌های مداوم دولت ایالات متحده برای کشاندن بحث مبوط به  موضوع تبادل بالقوه زندانیان در فضای عمومی و رسانه‌ای مانع از تسریع این روند شده است.

روس هراسی در  آمریکا پس از انتخابات میان دوره‌ای ادامه خواهد یافت

سفیر روسیه در ایالات متحده معتقد است که «اجماع درباره روس هراسی» در ایالات متحده بدون توجه به نتیجه انتخابات آتی کنگره آمریکا همچنان حفظ خواهد شد.

آناتولی آنتونوف یادآور شد که علیرغم اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر غیرممکن بودن مذاکره با مسکو، سفارت روسیه در ایالات متحده آماده تغییر موضع گیری قانونگذاران آمریکایی و بازگشت به تعامل سازنده بین دو کشور ، البته تنها بر اساس شرایط گفتگوی برابر، است.

وی گفت: «در واقع گفتگو با ما غیرممکن شده است. ضمن اینکه همه نمایندگان دوما و تمامی سناتورها در فهرست تحریمها هستند، حتی از طریق سازمان‌های مردم نهاد هم نمی خواهند با ما صحبت کنند. و این وضعیت به اندازه کافی تاسف برانگیز است."

آنتونوف همچنین گفت که قبلاً تلاش هایی برای برقراری ارتباط با رهبران سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده انجام داده، ولی در پاسخ به دلیل عدم وجود دلیلی برای گفت وگو یا نادیده گرفتن، درخواست‌های طرف روسی را رد کردند.

آنتونوف: قطع روابط دو جانبه روسیه و اروپا هدف خرابکاری در خطوط نورد استریم بود

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده اعلام کرد که هدف اصلی در اقدامات خرابکارانه در خطوط لوله گاز نورد استریم در نهایت شکستن روابط دوجانبه سودمند بین اروپا و  روسیه در زمینه انرژی بود.

به گفته وی، هدف این بود که مصرف‌کنندگان منطقه‌ای را به‌طور اساسی به سمت منابع گران قیمت، چه گاز مایع LNGخارجی یا فناوری‌های جدید پاک، سوق دهند.

این دیپلمات تاکید کرد، از لحاظ امنیتی حمله به یک زیرساختار منحصر به فرد بین المللی، "یک حادثه و سابقه بسیار خطرناک" است. اکنون هر تاسیسات حیاتی، هر کجا که باشد، در معرض خطر قرار دارد. علاوه بر این، انجام چنین اقدام تروریستی پیچیده‌ای، بدون مشارکت دولتی ممکن نبوده است.

 سفیر روسیه در لندن: مسکو از سلاح هسته‌ای در اوکراین استفاده نخواهد کرد

آندری کلین، سفیر روسیه در انگلستان شب گذشته در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز اعلام کرد که این کشور از سلاح هسته‌ای در درگیری نظامی کنونی در اوکراین استفاده نخواهد کرد.

این دیپلمات گفت: «جهان همه تضمین‌های لازم را دارد که روسیه از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در درگیری نظامی در اوکراین استفاده نخواهد کرد».

کلین افزود که طرف روسی قاطعانه بر این عقیده است که جنگ هسته‌ای نمی تواند هیچ پیروزی  داشته باشد و هرگز نباید آغاز شود.

 مسکو مدارک ارتباط لندن با حمله به سواستوپل را به سفیر انگلیس تحویل داد

سفیر روسیه در انگیس روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه اسکای نیوز اعلام کرد که وزارت امور خارجه روسیه مدارکی مبنی بر ارتباط لندن با حمله پهپادی صورت گرفته به پایگاه ناوگان دریای سیاه در بندر سواستوپل را به "دبورا برونرت" سفیر انگلستان در مسکو تحویل داده است.

آندری کلین گفت: "روسیه اسنادی در اختیار دارد که مشارکت نیروهای ویژه انگلیسی در آماده سازی اقدامات نظامی علیه ناوگان ما در سواستوپل را ثابت میکند و صبح امروز این مدارک به سفیر انگلیس و همچنین وابسته نظامی این کشور در مسکو تحویل داده شد.»

وی یادآور شد که این اسناد خیلی زود منتشر خواهد شد و این هشداری در این رابطه است که انگلیس عمیقاً در این درگیری درگیر است و  وضعیت در حال بدتر شدن است.

توافق کشورهای گروه 7و استرالیا برای تعیین قیمت ثابتی برای نفت روسیه

خبرگزاری رویترز بامداد امروز، جمعه به نقل از منابع خبری  خودگزارش داد که کشورهای عضو گروه 7و استرالیا توافق کردند که قیمت ثابتی برای نفت روسیه تعیین کنند.  همانطور که مشخص شد، پس از تعیین سقف قیمت برای منابع انرژی روسیه در پایان ماه نوامبر (اوایل آذر ماه)، این قصد اجرایی خواهد شد.

طرفین توافق کردند که سقف قیمت نفت یک قیمت ثابت باشد که به طور منظم مورد بازنگری قرار گیرد، نه یک تخفیف شاخص. این مسئله باعث افزایش ثبات بازار و ساده‌سازی انطباق به منظور به حداقل رساندن بار بر دوش فعالان بازار خواهد شد.

وزرای دارایی کشورهای G7در اوایل ماه سپتامبر در مورد تعیین سقف قیمت نفت و گاز روسیه به توافق رسیدند.
در ایالات متحده معتقدند که چنین اقداماتی به کاهش درآمد مسکو از این طریق و کاهش قیمت جهانی انرژی کمک خواهد کرد.

لاوروف برای یک دیدار کاری به امارات سفر کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته برای یک سفر کاری به امارات متحده عربی، وارد این کشور شد.

لاوروف پس از ورود در ابوظبی با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان همتای اماراتی خود دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری امارات، طرفین در مورد تلاش ها برای تقویت همکاری دوجانبه در تمامی زمینه ها گفتگو کردند. در این گزارش آمده است: «وزرای خارجه روسیه و امارات همچنین در این دیدار درباره موضوعات مورد علاقه بین المللی تبادل نظر کرده و شیخ عبدالله بر اهمیت مشارکت راهبردی همه جانبه با روسیه در همه زمینه‌ها و لزوم تقویت آن تأکید کرد».

زلنسکی در صورت حضور پوتین در نشست گروه 20، در آن شرکت نمی‌کند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که در صورت حضور ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه، در نشست گروه 20 در اندونزی شرکت نخواهد کرد.

وی گفت: موضع گیری شخصی من و دولت اوکراین این است که اگر رهبر روسیه در اجلاس گروه 20 شرکت کند، طرف اوکراینی در آن مشارکت نخواهد داشت.

نشست سران گروه 20 در اندونزی در جزیره بالی در روزهای 15 و 16 نوامبر (24 و 25 آبان ماه) برگزار می شود. چندی پیش رتنو مارسودی، وزیر امور خارجه اندونزی تایید کرد که ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهور روسیه و اوکراین، دعوت‌نامه‌هایی را برای شرکت در نشست دریافت کرده‌اند.

چند روز قبل، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که هنوز تصمیمی در خصوص شرکت در اجلاس G20نگرفته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ساخت بمب "کثیف" در خاک اوکراین را تایید نکرد

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی‌های خود از سه تاسیسات هسته‌ای در خاک اوکراین را پس از اطلاعات روسیه درباره کار به روی ساخت یک " بمب کثیف" و درخواست کی‌یف برای بازدید از این کشور را به پایان رساندند. در نتیجه این آژانس اعلام کرد که هیچ گونه فعالیت هسته‌ای مشکوکی در این تاسیسات شناسایی نکرده است.

در حساب توییتر این سازمان در بیانیه ای آمده است: «بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به درخواست دولت اوکراین فعالیت‌های خود را در سه سایت هسته‌ای در اوکراین به پایان رساندند. هیچ فعالیت مشکوک یا مواد هسته‌ای اعلام نشده‌ای در این تاسسات پیدا نشده است.»

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش از این تاکید کرد که آژانس آماده است تا بازرسی‌های خود را در اوکراین ادامه دهد تا مطمئن شود که فعالیت‌های غیررسمی صورت نگیرد.

موافقت پارلمان بلغارستان با ارسال تسلیحات به اوکراین

پارلمان بلغارستان با ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین موافقت کرد. 175 نماینده به موضوع ارسال سلاح به کی‌یف رای مثبت داده و 49 نماینده نیز با این مسئله مخالفت کردند.

در پیش نویس تصمیم مربوطه که در نشست مشترک کمیته های سیاست خارجی و دفاعی پارلمان به تصویب رسید، آمده است که بلغارستان باید ظرف دو هفته بسته کمک نظامی خود به اوکراین را آماده کند.

پارلمان بلغارستان همچنین خواستار آن شد که دولت این کشور مجموعه از اقدامات را برای مشارکت این کشور در بازسازی اوکراین پیشنهاد دهد و رهبری کشور باید از شکایت اوکراین علیه روسیه در دادگاه حقوق بشر اروپا حمایت کند.

صادرات کالاهای آمریکا به روسیه از 90 میلیون دلار گذشت

نشریه اردو پوینت (Urdu Point) شب گذشته، پنجشنبه  بر اساس داده های اداره سرشماری، آژانس آماری اصلی ایالات متحده، گزارش کرد که صادرات کالاهای آمریکایی به روسیه در ماه سپتامبر 90.4 میلیون دلار بوده است.

دز این گزارش یادآوری شده که در ماه سپتامبر، صادرات کالاهای ایالات متحده به روسیه به به بالاترین میزان از ماه مارس به اینطرف رسیده است.

در عین حال، واردات کالاهای روسی به آمریکا از 522.1 میلیون دلار در ماه آگوست به 332.1 میلیون دلار در ماه سپتامبر کاهش یافت.

لهستان از ارتش برای ساخت دیوار در مرز با روسیه استفاده می‌کند

لهستان ارتش را برای ساختن حصاری مستحکم در مرزهای این کشور با روسیه جذب کرده است. ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع لهستان با اعلام این مطلب گفت: «ما در حال تقویت امنیت کشور در مرز بین لهستان و منطقه کالینینگراد روسیه هستیم. کار ساخت حصار از هم اکنون آغاز شده است. نیروهای مین یاب، واحدهای مهندسی و سربازان ارتش لهستان در این عملیات شرکت دارند.»

وزیر دفاع  لهستان روز گذشته گفته بود که این کشور شروع به ساختن حصاری در مرز با منطقه کالینینگراد روسیه کرده است. وی توضیح داد که تصمیم برای ساخت این حصار به دلیل هجوم احتمالی مهاجران است، زیرا فرودگاه کالینینگراد به روی پروازهای خاورمیانه و آفریقا باز شده است.

ارتفاع این حصار 2.5 متر و عرض دیوار آینده حداقل 3 متر در نظر گرفته شده است. حصار از سه ردیف سیم خاردار تشکیل شده است.

انتهای پیام/