شهرخبر

هشدار بحران کم آبی در فلات مرکزی ایران؛

استان های مرکزی ایران باید تخلیه شود؟/ طرح مسکن دولت، بحرانی جدی برای منابع آبی

اقتصاد 100- دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی می گوید که طرح های تولید مسکن دولت، طرح هایی بحران زا برای بسترهای آبی کشور هستند و در فلات مرکزی بحران آب به جایی رسیده است که چاره ای جز انتقال جمعیت از این منطقه باقی نمانده است.

استان های مرکزی ایران باید تخلیه شود؟/ طرح مسکن دولت، بحرانی جدی برای منابع آبی

به گزارش گروه اقتصاد کلان و انرژی اقتصاد 100، بنفشه زهرایی، خاطرنشان کرد:  طرح نهضت ملی مسکن و طرح‌های مشابه در صورت برنامه‌ریزی علمی و دقیق، می‌توانستند فرصتی باشند برای توزیع بهتر جمعیت در خارج از فلات مرکزی، متناسب با توان سرزمین برای تأمین آب، خاک و هوای سالم، اما عملاً در حال حاضر در برخی از مناطق به طرح‌های بحران‌زا در حوزه‌ی محیط زیست تبدیل شده‌اند.

وی با بیان این‌که کم‌آبی در فلات مرکزی ایران به‌حدی شدت گرفته است که چاره‌ای جز انتقال جمعیت و فعالیت‌های اقتصادی به خارج از این حوضه باقی نمانده است، افزود: ذخایر آب زیرزمینی در سکونت‌گاه‌های اصلی جمعیت در فلات مرکزی ایران به‌سرعت در حال از دست رفتن است و فرونشست گسترده زمین، مرگ آبخوان‌ها را قریب الوقوع‌تر کرده است.

فلات مرکزی
موقعیت حوضه آبریز فلات مرکزی ایران

حوضه آبریز فلات مرکزی یکی از حوضه‌های بستهٔ ایران است که در تقسیم‌بندی حوضه‌های آبریز ایران، حوضهٔ اصلی به شمار می‌رود. مساحت این حوضه، ۸۲۴٬۶۱۱٫۲ کیلومتر مربع است و بیش از نیمی از مساحت ایران در این حوضه قرار دارد.

انتهای پیام