شهرخبر

میزبان نشست بعدی سران عرب مشخص شد

کدخبر: ۵۳۲۰۳۵
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه عربستان سعودی امروز اعلام کرد که کشورش میزبان نشست بعدی سران عرب است.
میزبان نشست بعدی سران عرب مشخص شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، نشست بعدی سران عرب در عربستان سعودی برگزار می شود.

روسیا الیوم گزارش داد، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی امروز  چهارشنبه اعلام کرد که کشورش میزبان نشست بعدی سران عرب خواهد بود.

در نشست سران عرب که از روزگذشته در الجزایر در حال برگزاری است، مقامات کشورهای عربی بر حل و فصل مسئله فلسطین و مسائل منطقه ای از جمله بحران سوریه تاکید کردند.

 

موضع گیری سران عرب در نشست الجزایر

ولیعهد کویت در نشست سران عرب در الجزایر تاکید کرد: ما بار دیگر از جامعه بین الملل خواستار تکمیل روند صلح در خاورمیانه و تضمین حقوق فلسطینیان در تشکیل کشورشان هستیم.

وی افزود: ما موضع خود مبنی بر اینکه بحران سوریه راه حل نظامی ندارد، تکرار می کنیم و خواستار ایجاد فضای مناسب برای راه حل سیاسی هستیم.

ولیعهد کویت با بیان اینکه ما خواهان روابط دوستانه و همکاری با ایران هستیم، افزود: ما از آزادی دریانوردی در آب های بین المللی و مخالفت کامل خود با هر گونه مداخله خارجی در کشورهای عربی تاکید می کنیم.

 

میقاتی: امیدواریم توافق ترسیم مرزهای دریایی مسیر شکوفایی لبنان را فراهم کند

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان نیز در اظهارات خود در نشست سران عرب گفت: امیدواریم توافق ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی آغاز مسیر شکوفایی لبنان باشد.

وی افزود: اوضاع در لبنان تغییر کرده است و این کشور تبدیل به یک جسم نحیف شده است که نیاز به تقویت و حمایت دارد، ما با بدترین بحران اقتصادی مواجه هستیم که بیش از نصف لبنانی زیر خط فقر به سر می برند.

نخست وزیر لبنان ادامه داد: به رغم شرایط دشوار، موفق به تحقق برخی اهداف از جمله برگزاری انتخابات و امضای توافق ترسیم مرزهای دریایی شدیم، ما امیدوار به حمایت و کمک کشورهای عربی برای خروج از بحران ها هستیم.

وی اظهار داشت: لبنان کشور کوچکی است و می تواند تاثیرگذاری باشد، این کشور را تنها نگذارید، البته ما امیدواریم که توافق ترسیم مرزهای دریایی مسیر شکوفایی اقتصادی لبنان را هموار کند.

میقاتی افزود: همبستگی کامل خود را با مسائل کشورهای عربی و در رأس آن مسئله فلسطین و حق فلسطینیان در تشکیل کشور را اعلام می کنیم.

 

وزیر خارجه عربستان: اجازه نمی دهیم دیگران ارزش های خود را بر ما تحمیل کنند

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان نیز در اظهارات خود در نشست سران عرب در الجزایر گفت: اجازه نمی دهیم دیگران ارزش های خود را بر ما تحمیل کنند و بر اهمیت فعالیت مشترک کشورهای عربی برای رفع نیازهای غذایی تاکید می کنیم.

وی با بیان اینکه از نتایج نشست الجزایر درباره مسئله فلسطین استقبال می کنیم، افزود: از تلاش ها برای تحقق صلح در یمن نیز حمایت می کنیم.

وزیر خارجه عربستان عنوان کرد: راه حل اختلافات در لیبی باید داخلی و به دور از مداخلات خارجی باشد و ما خواهان اصلاح روند همکاری ها در راستای گفتگو و مشارکت هستیم.

وی گفت: بر تمایل خود به حفظ امنیت و ثبات سوریه تاکید و از همه تلاش ها برای ایجاد راه حل در این کشور حمایت می کنیم.

فیصل بن فرحان تصریح کرد: تشدید رقابت و نزاع ژئوپولتیک به رهبران جامعه بین الملل درباره مواجهه با چالش ها هشدار می دهد.

 

محمود عباس: مصمم به پیشبرد و تحقق پرونده آشتی ملی فلسطین هستیم

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سران کشورهای عربی را به تشکیل کمیته ای وزارتی به منظور تحرک بین المللی برای برملا ساختن جنایات رژیم صهیونیستی و شفاف سازی روایت فلسطینیان برای غرب، اجرای طرح صلح عربی و حمایت از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل فراخواند.

محمود عباس در سخنانی در اجلاس سران عرب در الجزایر عنوان کرد که مصمم به پیشبرد و تحقق پرونده آشتی ملی فلسطین است. او از دولت هایی که برای تحقق این پرونده تلاش کردند، تشکر کرد.

عباس بار دیگر خواستار اجرای قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل به ویژه قطعنامه های ۱۸۱ و ۱۹۴ که رژیم صهیونیستی به آن ها پایبند نیست، شد.

ابومازن در بخش دیگری از سخنانش ضمن تاکید بر ضرورت ممانعت از انتقال سفارتخانه کشورها به قدس، خواستار برگزاری اجلاس بین المللی صلح طبق قوانین بین المللی و تلاش برای حمایت بین المللی از ملت فلسطین شد.

او از سران کشورهای عربی خواست کمیته ای قانونی را برای پیگیری جنایات دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین تشکیل دهند.

محمود عباس بیان کرد که ملت فلسطین در سایه ادامه اشغالگری، شهرک سازی، یهودی سازی، کوچانده شدن از سرزمین خود، صدور قوانین نژادپرستانه، محاصره جائرانه غزه و شهرهای کرانه باختری از جمله نابلس، بازداشت ها و قتل و کشتارهای روزانه و توقیف اجساد شهدا در شرایط بسیار سخت و بغرنجی قرار دارد.

عباس تصریح کرد که رژیم صهیونیستی در سایه سکوت و حمایت کشورهای بزرگ، قوانین بین الملل را به چالش می کشد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در روابط با رژیم صهیونیستی، خواستار فعال سازی قطعنامه های اتحادیه عرب در حمایت از بودجه فلسین و تشکیل شبکه امن مالی برای حمایت از فلسطین شد.

ابومازن سران کشورهای عربی را به حمایت از قدس و مسجد الاقصی فراخواند.

 

ولیعهد اردن: قدس مرکز اتحاد و دفاع مشترک ما از هویت امت اسلامی است

ولیعهد اردن نیز در اظهارات خود در نشست الجزایر با بیان اینکه قدس مرکز اتحاد و دفاع مشترک ما از هویت امت اسلامی است، افزود: جایگزینی برای فعالیت جمعی در جهت ایجاد راه حل سیاسی در سوریه و حفظ حاکمیت و وحدت آن وجود ندارد.

 

رئیس جمهور سومالی: میلیون ها نفر در کشور ما با بحران غذا مواجه هستند

رئیس جمهور سومالی نیز در اظهارات خود در نشست الجزایر با بیان اینکه میلیون ها نفر در این کشور با بحران شدید غذا مواجه هستند، افزود: نگرانم که اوضاع بدتر شود و شاهد گرسنگی و قحطی کامل در برخی مناطق باشیم.

 

رئیس جمهور لیبی: برادران عرب موضع یکپارچه در قبال لیبی اتخاذ کنند

رئیس جمهور لیبی نیز در اظهارات خود گفت: از برادران عرب می خواهیم که در قبال لیبی موضع واحد اتخاذ کنند و از خروج مزدوران و عناصر مسلح بیگانه از این کشور حمایت کنند.

وی افزود: بیش از یک دهه است که ملت لیبی به دنبال راهی برای بازسازی کشورش است.

رئیس شورای حاکمیتی انتقالی سودان: خارطوم همچنان به دنبال تحقق امنیت غذایی است

رئیس شورای حاکمیتی انتقالی سودان نیز گفت: خواسته سودان از دولت های عربی برای تحقق امنیت غذایی عربی همچنان مطرح است.

وی افزود: ما بر آمادگی خود در سودان برای تحقق شعار قدیمی مبنی بر اینکه سودان سبد غذایی جهان باشد، تاکید می کنیم.

رئیس شورای حاکمیتی انتقالی سودان ادامه داد: سودان در دوره انتقالی استثنائی به سر می برد و ما بر پایبندی کامل خود به ایجاد فضای مناسب برای گفتگوی ملی و حمایت از ابتکار عمل های مطرح شده، تاکید می کنیم و امیدواریم که تلاش ها به نتیجه برسد و مسیر تشکیل دولت شایسته سالار مورد تأیید داخلی و منطقه ای فراهم شود.

 

رئیس جمهور عراق: عراق بر تمامیت ارضی سوریه تاکید دارد

عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق ضمن ابراز امیدواری به اینکه نشست سران عرب در الجزایر سرآغاز همکاری‌ها باشد، اقدامات رژیم صهیونیستی برای تغییر شرایط در قدس اشغالی را محکوم کرد.

وی با تاکید بر اینکه موضع عراق در قبال تشکیل کشور فلسطین در کل سرزمین خود، ثابت است، افزود: ما بار دیگر حمایت کامل خود را از لبنان برای پشت سر گذاشتن مشکلات خود تاکید می‌کنیم.

رشید یادآور شد: عراق بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت این کشور و ضرورت تکمیل گفتگوهای سیاسی تاکید می‌کند و از همه طرف‌های می‌خواهد که به نزاع در یمن پایان دهند.

رئیس جمهور عراق ادامه داد: از همه تلاش‌ها برای حمایت از آشتی ملی لیبی حمایت و تاکید می‌کنیم که اتحاد عراقی‌ها عامل تعیین کننده ای در نابودی تروریسم بود.

وی عنوان کرد: ملت عراق بیش از هر زمان دیگری برای تثبیت پایه‌های دمکراسی عزم خود را جزم کرده است و دولت این کشور با چالش‌های زیادی مواجه است.

رئیس جمهور عراق اظهار داشت: امیدواریم که تلاش‌های دولت عراق با واکنش مثبت برادران عرب مواجه شود و با توجه به اینکه جهان در بحران به سر می‌برد و وظیفه ما این است که به وظیفه خود در کشورمان عمل کنیم.