شهرخبر

سفارت آلمان در کابل ارائه خدمات را به حالت تعلیق درآورد

سفارت آلمان در کابل ارائه خدمات را به حالت تعلیق درآورد

سفارت آلمان در افغانستان امروز از توقف ارائه خدمات به شهروندان افغان در کابل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت آلمان در کابل امروز سه شنبه با صدور بیانیه ای کوتاه ارائه خدمات خود را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس اعلام این رسانه، سفارت آلمان در کابل اعلام کرده‌ است که تا اطلاع ثانوی به روی عموم بسته شده و نمی تواند خدماتی را در حوزه فعالیت های خود ارائه دهد.

در این بیانیه آمده است که سفارت آلمان از شهروندان افغانستان خواسته تا برای برنامه های مربوط به پذیرش در آلمان به سفارت و یا دفتر GIZ مراجعه نکنند.

تا کنون دلیلی برای این تصمیم برلین رسانه ای نشده است.

در همین ارتباط، سفارت روسیه در کابل سه شنبه هفته گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که خدمات کنسولگری این کشور برای شهروندان افغانستان متوقف شده‌ است.

در بیانیه صادره از سوی سفارت روسیه در کابل در این ارتباط آمده بود: با توجه به توقف موقت پذیرش درخواست کنندگان روادید در بخش کنسولگری سفارت روسیه در افغانستان، صدور روادید برای شهروندان افغانستان در نمایندگی های دیپلماتیک روسیه در ایران و پاکستان انجام خواهد شد.

به دنبال وقوع یک انفجار در سفارت روسیه در کابل و کشته شدن ۲ تن از کارمندان این سفارت و چند نفر از شهروندان افغانستان، سفارت روسیه خدمات کنسولی خود را در کابل به حالت تعلیق درآورد.

14 شهریور ماه بود که اعلام شد چند انفجار نزدیک سفارت روسیه در شهر کابل پایخت افغانستان رخ داده است.

راشاتودی به نقل از شاهدان عینی گزارش داده بود که در این حادثه دست‌کم ۲۰ نفر کشته شده و شماری نیز زخمی شدند. این رسانه همچنین افزود که در این حادثه دست‌کم ۲ دیپلمات روس هم کشته شدند.

گروهک تروریستی تکفیری داعش مسئولیت انفجار در نزدیکی سفارت روسیه در کابل پایتخت افغانستان را برعهده گرفت.

به دنبال وقوع این رویداد، امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، حمله تروریستی مذکور را به وی تسلیت گفت.

وی در این رایزنی تلفنی همچنین تاکید کرد که نباید اجازه داده شود تا دشمنان روسیه و افغانستان بر روابط نزدیک و مثبت دو کشور تأثیر منفی بگذارند.