شهرخبر

درخواست مهم بازنشستگان از وزیر جدید رفاه چیست؟

درخواست مهم بازنشستگان از وزیر جدید رفاه چیست؟

ظرف چند سال اخیر شاخص‌های کلان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که سازمان به سرعت به سمت‌عدم تعادل منابع و مصارف پیش می‌رود.

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در جلسه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری ضمن اشاره به انتخابات کانون بازنشستگان کارگری شهر تهران گفت: با وجود انتقاداتی که به انتخابات داریم اما گلایه‌ها را کنار می‌گذاریم و انتخابات را تمام شده اعلام می‌کنیم. امیدواریم بتوانیم در خدمتگزاری برای بازنشستگان ثابت قدم باشیم.

نخستین انتظار بازنشستگان از وزیر جدید کار

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: نخستین انتظار ما از وزیر کار این است که بحران پیش روی سازمان تامین اجتماعی را درک کند. این بحران جدی است و چراغ قرمز آن روشن شده است. ظرف چند سال اخیر شاخص‌های کلان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که سازمان به سرعت به سمت‌عدم تعادل منابع و مصارف پیش می‌رود.

دارایی‌های سازمان فقط برای ۶ ماه کافی است

صادقی بیان کرد: اگر ما تمام ذخایر و دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی را به قیمت روز محاسبه کنیم، تنها کفاف شش ماه از هزینه‌های سازمان را دارد.

وی گفت: نقطه بحران سازمان سال ۱۴۰۲ است و برای اینکه این بحران پیش نیاید، وزیر کار باید با هیات دولت مذاکره کند تا سهم سازمان تامین اجتماعی را در بودجه ببینند. الان زمان تنظیم بودجه است و وزیر کار باید از همین امروز شروع به کار کند. امروز سهم جاری سازمان تأمین اجتماعی از دولت بابت سه درصد حق بیمه، ۱۷۵ هزار میلیارد تومان است.

صادقی بیان کرد: سال گذشته ردیف ثابت و متغیر برای سازمان در بودجه ندیدند و این سبب اعتراض ما شد که در نهایت مجلس ردیف بودجه‌ای برای ما دید.

بدهی دولت به تامین اجتماعی باید پرداخت شود

وی به مطالبات معوقه اشاره کرد و گفت: اگر ۹۰هزار میلیارد بدهی امسال به سازمان تامین اجتماعی داده شود مطالبات ما از دولت ۴۲۰هزار میلیارد تومان می‌شود در غیر اینصورت ۵۱۰هزار میلیارد تومان است. این بدهی باید در برنامه ۵ سال‌های که در حال تدوین است دیده شود و هرسال مقداری از آن به علاوه سهم جاری داده شود. این کار مانع از ورشکستگی تامین اجتماعی می‌شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: درخواست دیگر ما اصلاحات ساختاری و مبتنی بر توانمندی تامین اجتماعی است که درون این اصلاحات باید به سه جانبه‌گرایی و نسبت پشتیبانی و… پرداخت.

منبع: خبرآنلاین