پای جاسوس‌افزار اسرائیلی به ماجرای هک تلفن همراه تراس باز شد

«آلکس یانگر» رئیس پیشین سرویس جاسوسی خارجی انگلیس (MI۶) می‌گوید، احتمالاً تلفن همراه «لیز تراس» نخست‌وزیر سابق این کشور با جاسوس‌افزار اسرائیلی «پگاسوس» هک شده است.

روزنامه «دیلی میلی» روز یکشنبه به‌نقل از منابع بی‌نام گزارش داد که گوشی شخصی تراس در زمان حضورش به‌عنوان وزیر خارجه انگلیس توسط عوامل روسی هک شده بود و آنها به جزئیات محرمانه مذاکرات لندن با متحدان بین‌المللی دست یافته بودند.

رخنه‌کنندگان به تلفن همراه تراس، علاوه بر دست یافتن به پیام‌های خصوصی او به دوست نزدیکش یعنی «کواسی کوارتنگ» که بعداً وزیر دارایی انگلیس شد، پیام‌هایی را به‌دست آوردند که شامل مباحثات با وزرای خارجه کشورهای مختلف درباره جنگ اوکراین، از جمله جزئیات محموله‌های تسلیحات ارسالی به کی‌یف بودند.

این منابع توضیح دادند: «نزدیک به یک سال از پیام‌های تلفن همراه تراس توسط هکرها دانلود شده بود».

یانگر در مصاحبه با روزنامه «تایمز» انگلیس، در این‌باره گفت: «متأسفانه وزرای دولت انگلیس توجه کافی به مسائل امنیتی ندارند و باید مسائل امنیت سایبری به آن‌ها آموزش داده شود».

این جاسوس سابق انگلیسی گفت، این احتمال وجود دارد که تلفن همراه لیز تراس، به وسیله جاسوس‌افزار بدنام اسرائیلی پگاسوس هک شده باشد.

پیش‌تر تلفن همراه بسیاری از سران کشورها و چهره‌های مطرح از جمله «جف بیزوس» مالک شرکت آمازون با استفاده از پگاسوس هک شده بود.

رئیس سابق سرویس جاسوسی خارجی انگلیس در مصاحبه با تایمز افزود، هر دستگاهی که به اینترنت اتصال داشته باشد قابل هک شدن است و متذکر شد احتمالاً تلفن همراه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز با همین جاسوس‌افزار پگاسوس هک شده باشد.

یانگر افزود: «خطراتی  پنهان وجود دارند که ممکن است به درستی درک نشده باشند. معتقدم که وزرای دولت باید به شکلی مناسب در این زمینه آموزش ببینند».

او در پاسخ به ادعای تلاش روسیه و چین و ایران برای انجام حملات سایبری گفت: «حملات سایبری روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند و لزوماً دولت‌ها پشت این قضایا نیستند. اگر به جاسوس‌افزار بدنام پگاسوس نگاه کنید که توسط گروه NSO در اسرائیل ساخته شده است، کار آن پیچیده است و لازم نیست فرد قربانی حتماً کار احمقانه‌ای کرده باشد تا هک شود و به آن حمله "بدون کلیک" می‌گوییم».

پیش از لیز تراس نیز اردیبهشت امسال «فلیکس بولانوس» وزیر نهاد نخست‌وزیری اسپانیا گفت که مقامات این کشور جاسوس‌افزار پگاسوس را در تلفن‌های همراه «پدرو سانچز» نخست‌وزیر و «مارگاریتا روبلز» وزیر دفاع اسپانیا شناسایی کرده‌اند.