شهرخبر

سفر احتمالی محمد بن سلمان به هند

سفر احتمالی محمد بن سلمان به هند

یک نشریه هندی از سفر قریب‌الوقوع محمد بن سلمان به هند خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه هندی «اکونومیک تایمز» اعلام کرد که « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی قصد دارد در اواسط نوامبر در کنار سفر به اندونزی برای شرکت در نشست گروه 20، به هند نیز سفر کند.

 این روزنامه اعلام کرد که این سفر مورد انتظار باعث تعمیق همکاری بین عربستان سعودی و هند در زمینه‌های انرژی، سرمایه گذاری خواهد شد.

محمد بن سلمان در اجلاس سران گروه 20 در جزیره «بالی» طی روزهای 15 و 16 نوامبر شرکت خواهد کرد. سفر احتمالی او به هند پس از دعوتی است که ماه گذشته توسط «سوبرانیام جایشنکار» وزیر امور خارجه هند از او شد.

گروه 20، یک مجمع بین‌المللی بوده که دولت‌ها و بانک‌های مرکزی 19 کشور و اتحادیه اروپا را گرد هم می‌آورد.

عربستان سعودی چهارمین شریک تجاری بزرگ هند است. این کشور بیش از 18 درصد از واردات نفت خام هند را به خود اختصاص داده است. در 9 ماه منتهی به دسامبر 2021، ارزش تجارت دوجانبه بین دو کشور 29.28 میلیارد دلار بوده است.

سفر ولیعهد سعودی به هند همزمان با تشدید بحران انرژی که اروپا را تحت تأثیر عواقب جنگ روسیه و اوکراین و تنش بین عربستان سعودی و ایالات متحده به دلیل تصمیم اوپک پلاس قرار داده است، انجام می‌شود.

پیش از این خبرگزاری رسمی الجزایر در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که محمد بن سلمان در تماس تلفنی با «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزایر از شرکت نکردن در نشست سران اتحادیه عرب ابراز تأسف کرد و ولیعهد عربستان به توصیه پزشکان در اجلاس سران کشورهای عربی شرکت نمی‌کند.

دیوان پادشاهی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به ولیعهد سعودی دستور داده تا ریاست هیئت عربستان را در این نشست بر عهده بگیرد، اما تیم پزشکی به بن سلمان توصیه کردند که از سفر طولانی با هواپیما بدون توقف خودداری کند.

ملک سلمان بن عبدالعزیز ، « فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه را به عنوان رئیس هیئت عربستان سعودی در نشست سران اتحادیه عرب در الجزائر انتخاب کرد.

پیش از این نیز دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی از لغو سفر «محمد بن سلمان» به سئول خبر داد.

کره جنوبی مذاکراتی پیرامون سفر ماه آینده محمد بن سلمان به سئول انجام داده بودند اما به دلایل نامعلومی این سفر لغو شد.

انتهای پیام/