شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#نوجوانان#انسانی#مجموعه#منابع#کودکان

مربیان کانون پرورشی و فکری تا ۱۴۰۲ تمام وقت می‌شوند

مربیان کانون پرورشی و فکری تا 1402 تمام وقت می‌شوند

مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان از مدیریت منابع انسانی این مجموعه و تحقق مطالبه مربیان مبنی بر تمام‌وقت شدن تا ابتدای سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حامد علامتی؛ مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: دوره نوجوانی به سه قسمت تقسیم می‌شود که دوره اول قبل از بلوغ است و نوجوان آماده ورود به آن می‌شود و در این دوره احساس کودکی دارد، دوره دوم دوران بلوغ است و بیشترین تغییرات را در این دوره شاهد هستیم که نوجوان آماده نقش‌آفرینی می‌شود.

وی ادامه داد: دوران پس از بلوغ، دوران شکل‌گیری شخصیتی نوجوان است که آماده ورود به مرحله جوانی و انتخاب‌های بعدی است و به طور کلی این سه مرحله مقدمه‌ای برای ورود به رویکردهایی بعدی زندگی محسوب می‌شود.

مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: علاوه بر این ویژگی‌ها، دوران نوجوانی آغاز مرحله عبادت است چراکه فرد به سن تکلیف رسیده است.

علامتی دوره نوجوانی را دوره الگوپذیری برشمرد و گفت: نوجوان در این دوره به شدت تاثیرپذیر و کمال‌گراست و رابطه این دو را باید ما به عنوان مسئولان و خانواده به طور دقیق ترسیم کنیم.

وی با اشاره به اینکه دوره نوجوانی در عرصه تعلیم و تربیت مبانی دینی دارد، افزود: این دوره با توجه به اینکه دوره ورود به عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی است؛ نوجوان را با آزمون و خطا مواجه می‌کند که نقش خانواده و جامعه در این دوره بسیار تاثیرگذار خواهد بود ضمن آنکه دستگاه‌های فرهنگی و نهادهای تعلیم و تربیت همچون آموزش و پرورش در این دوره در قبال نوجوان مسئول است.

مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان درباره اهمیت الگوسازی برای نوجوانان گفت: در حوزه الگوسازی نکته مهم این است که جامعه به وظیفه خودش عمل کند البته خانواده نخستین الگوی نوجوان است و در عین حال می‌توانیم قهرمانان ملی خود را الگو قرار دهیم.

علامتی اضافه کرد: برنامه‌های کانون بر بستر کتاب است و برای اهمیت دوره نوجوانی کتاب «دیدم که جانم می‌رود» با محوریت ترسیم دوره نوجوانی یک نویسنده انتخاب مناسبی برای نوجوانان به شمار می‌رود.

تبدیل وضعیت نیروهای کانون پرورشی و فکری

علامتی در پاسخ به سوال تبدیل وضعیت نیروهای کانون به آموزش  وپرورش و شائبه تضعیف این مجموعه بیان کرد: کانون، مربی‌محور و مخاطب‌محور است به این ترتیب که مربیان نقش راهبر را برای مخاطب ایفا می‌کنند؛ اخیراً هم که رئیس جمهور در وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند یکی از موارد مهم مورد اشاره توجه به کانون بود و این یعنی کانون برای نظام حائز اهمیت است و آن را ارتقا می‌دهد.

مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان افزود: این تبدیل به این معناست که مدیریت منابع انسانی می‌کنیم و با رایزنی با وزارت آموزش و پروش برخی نیروهای خوب قراردادی داریم که در راستای تثبیت حوزه استخدامی، پیمانی شوند و به آموزش و پروش می‌روند اما می‌توانیم از آنها در کانون بهره ببریم.

وی با اشاره به مطالبه مربیان کانون مبنی بر تمام وقت شدن اظهار کرد: این مطالبه مورد توجه قرار گرفته است و مربیان، تمام‌وقت می‌شوند و در شرایط کنونی مراحل سنجش و پایش در حال انجام است به این ترتیب امیدواریم از اول 1402 مربیان پاره وقت نداشته باشیم.

تعیین تکلیف مالکیت کتابخانه‌های کانون

وی درباره وضعیت کتابخانه‌های کانون گفت: بستر فعالیت‌های کانون بر مطالعه است و کتابخانه از ملزومات آن محسوب می‌شود؛ امروز در مجموعه کانون با گستره 31 استان و حتی در مناطق عشایری با 60 نوع فعالیت ادبی و هنری در حوزه کتاب اهیمت مطالعه و کتاب مشهود است.

مدیرعامل کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: پیشنهاد وضعیت مالکیت کتابخانه‌های کانون هم  صرفاً یک پیشنهاد بود که نظر کارشناسی از دستگاه‌های ذیربط خواستند و وزیر آموزش و پرورش مخالفت خود را اعلام کرد و وزیر ارشاد هم همراهی لازم را داشت بنابراین  پیشنهاد در مسیر منتفی شدن است و کانون در راستای ارتقای فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان با قوت کارش را ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/