شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#فلسطین

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: تنها اظهار همدردی با مردم فلسطین کفایت نمی‌کند

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: تنها اظهار همدردی با مردم فلسطین کفایت نمی‌کند

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد که امروز مردم فلسطین نیازمند حمایت موثر و اقدام قاطع از سوی شورای امنیت این سازمان  برای توقف تجاوزگر و پایان اشغال هستند و تنها اظهار همدردی با مردم فلسطین کفایت نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری برنا، سفیر و نماینده دائم کشورمان که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص شرایط در خاورمیانه با تمرکز بر موضوع فلسطین سخن می گفت، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران  حمایت از حقوق مشروع فلسطین برای مقابله با سرکوب و تهاجم این رژیم آپارتایدی (صهیونیستی) را وظیفه خود می‌داند و آن را  در جهت حق تعیین سرنوشت دانسته و تاکید می کند که این امر جزو سیاستهای اصولی ایران تا زمانی که اشغال پایان یابد، خواهد بود.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: شرایط در سرزمین‌های اشغالی فلسطین بدتر شده و گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که سال 2022 مرگبارترین سال برای مردم فلسطین از سال 2006 بوده است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی همچنان بر رویه‌های آپارتایدی خود شامل  توسعه طلبی، سرکوبگری، نقض سیستماتیک حقوق بشر فلسطینی‌ها از طریق کشتار مردم بی گناه از جمله زنان و کودکان  و دزدیدن و تخریب  اموال مردم فلسطین و اخراج اجباری  از خانه‌هایشان تاکید دارد.

سفیر و نماینده دائم ایران خاطر نشان ساخت: امروز غزه به بزرگترین زندان در جهان تبدیل شده است و صدای مردم سرکوب شده غزه دیگر در نمی‌آید و بسیاری از مردم از جمله زنان و کودکان با محرومیت شدید و نقض حقوق اساسی مواجه هستند. این امر جنایت علیه انسانیت، نقض همه قوانین و نرم‌های بین‌المللی و تهدید جدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است.

ایشان افزود: برای 74 سال این قبیل جنایات وحشیانه علیه مردم فلسطین بدون توقف انجام شده و اشغال پایان نیافته و در عین حال  رژیم اشغالگران و آپارتاید با هیچگونه مجازاتی روبرو نبوده است. امروز مردم فلسطین نیازمند حمایت موثر و اقدام قاطع از سوی شورای امنیت این سازمان  برای توقف تجاوزگر و پایان اشغال هستند و تنها اظهار همدردی با مردم فلسطین کفایت نمی‌کند.

امیر سعید ایروانی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی بصورت گستاخانه همه قطعنامه‌های سازمان  ملل متحد از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده گرفته و نقض کرده است.

وی اضافه کرد: بواسطه سکوت شورای امنیت سازمان ملل، همه قطعنامه‌های این سازمان  از چندین دهه قبل فقط بر روی کاغذ مانده، در شرایطی که ما شاهد تداوم جنایات وحشیانه علیه فلسطینی‌ها  از سوی این رژیم نفرت انگیز هستیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: رژیم صهیونیستی بواسطه حمایت مداوم و چک سفید امضا از جانب یک عضو دائم شورای امنیت  سازمان ملل، به جامعه بین‌المللی پاسخگو نیست. وی توجهات را به این موضوع جلب کرد که آیا قطعنامه سازمان ملل بویژه آنهائی که خواستار پایان اشغال، توسعه شهرک‌سازی و یا محاصره غزه هستند اجرا شده‌اند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: ما معتقدیم درگیری در فلسطین قابل حل خواهد بود اگر اشغال پایان پذیرد و حقوق غیر قابل انکار تعیین سرنوشت مردم فلسطین مورد حمایت قرار گیرد و در نتیجه حاکمیت فلسطینی‌ها در کل سرزمین فلسطین محقق گردیده و این حاکمیت بطور کامل مورد شناسائی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: تا زمانیکه عدم اقدام شورای امنیت یک گزینه باشد موضع کنونی شورا تنها باعث تشویق و تشجیع رژیم صهیونیستی شده و موجبات ماندگاری اشغال و جنایت‌ها علیه مردم مورد سرکوب فلسطین فراهم می‌شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران  حمایت از حقوق مشروع فلسطین برای مقابله با سرکوب و تهاجم این رژیم آپارتایدی (صهیونیستی) را وظیفه خود  می‌داند و آن را  در خط حق تعیین سرنوشت دانسته و تاکید می‌کند این امر جزو سیاست‌های اصولی ایران  تا زمانی که اشغال پایان یابد، خواهد بود.

دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: نمایندگان رژیم صهیونیستی تلاش کرده‌اند تا با سوء‌استفاده از فضای کنونی شورای امنیت و با طرح موضوعات ساختگی، دروغ و طرح ادعاهای مداوم، ایران را متهم به  اقدامات دشمنانه و فعالیتهای مخربی نمایند که از کارویژه‌های رژیم صهیونیستی  بر علیه کشورهای منطقه و فراتر از آن بوده است.

وی اضافه کرد: ایران همه این ادعاها را رد می‌کند، همچنین برای همه روشن است که این قبیل اتهامات بی پایه با هدف انحراف توجهات از دستور کار جلسه صورت می‌گیرد  که بر روی جنایات رژیم اپارتایدی علیه مردم فلسطین و نقض سیستماتیک حقوق بشر و قانون انسان دوستانه بین‌المللی در سرزمینهای اشغال شده فلسطین متمرکز است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: نماینده این رژیم سرکش در این جلسه  فراتر رفته و آشکارا یک عضو سازمان ملل را به استفاده از زور تهدید می کند، ما خواستار این هستیم که شورای امنیت قویا این اظهارات بی پروایانه و جنگ‌طلبانه که می‌تواند تهدیدی علیه صلح منطقه‌ای و بین‌المللی باشد، را محکوم نماید.

انتهای پیام