شهرخبر

آمادگی ارمنستان برای تمدید ماموریت صلحبانان روس در قره باغ

آمادگی ارمنستان برای تمدید ماموریت صلحبانان روس در قره باغ

در حالیکه کرملین تایید کرد نشست سران رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان، روز دوشنبه در سوچی برگزار خواهد شد، پاشینیان امروز از آمادگی ایروان برای امضای سندی در این نشست به منظور تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ تا مدت ۲۰ سال خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان اعلام آمادگی کرد که در نشست سه جانبه در سوچی سندی را به منظور تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه قره باغ کوهستانی تا 20 سال امضا کند.

پاشینیان امروز شنبه در کنگره حزب " توافق مدنی" در این باره گفت: «ما از نیروهای حافظ صلح روسی می خواهیم تا به ماموریت خود در قره باغ ادامه دهند. من آماده امضای سندی در سوچی برای تمدید ماموریت حافظان صلح برای مدت 10، 15 الی 20 سال هستم.»

پاشینیان افزود: «من پیشنهاد می کنم که رئیس جمهوری روسیه چنین ابتکار عملی را ارائه دهد. من خود می توانم این پیشنهاد را مطرح کنم، ولی طرف روسی باید از آن حمایت کند.»

ارزیابی کرملین از امکان تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس ‌جمهوری روسیه امروز، شنبه در جمع خبرنگاران درباره احتمال امضای سندی در نشست سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و آذربایجان در سوچی در خصوص تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ کوهستانی گفت که ابتدا باید منتظر این نشست بود.

پسکوف در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در این باره گفت: «ما باید منتظر خود نشست باشیم.»

سخنگوی کرملین شب گذشته تایید کرد که مذاکرات سه جانبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه، 31 اکتبر (9 آبان ماه) در سوچی برگزار خواهد شد.

همانطور که مشخص شده، رهبران سه کشور در این نشست در خصوص روند اجرای توافقات سه جانبه قبلی گفتگو خواهند کرد.

طبق اطلاعات کرملین، «موضوعات احیای و توسعه روابط تجاری، اقتصادی و حمل و نقل در منطقه قفقاز جنوبی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت».

در حاشیه این نشست، دیدارهای دوجانبه رهبران سه کشور نیز پیش بینی شده است. روسیه مبتکر برگزاری این نشست بود.

ولادیمیر پوتین پیش از این، روز جمعه در نشست فوق العاده شورای سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرد که روسیه به ثبات در منطقه قفقاز جنوبی علاقه مند است.

وی تاکید کرد: البته ما نمی‌توانیم از مشکلات و تضادهای بین دولت‌های نزدیک به روسیه دور بمانیم و همواره آماده مشارکت در حل و فصل مسالمت‌آمیز آنها هستیم و به طور کلی، ما مطمئناً علاقه مندیم که قفقاز یک منطقه آرام و به طور پیوسته در حال توسعه باشد. به همین دلیل روسیه تمام تلاش خود را برای عادی سازی روابط بین ارمنستان و آذربایجان انجام خواهد داد.

پوتین همچنین با ابراز حمایت از ارمنستان در مسائل امنیتی، تاکید کرد که روسیه همواره به ثبات در این زمینه توجه داشته است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز پیشتر اعلام کرد که با برقراری روابط بین دولتی با جمهوری آذربایجان بر اساس اصول پیشنهادی روسیه موافقت کرده است.


انتهای پیام/