شهرخبر

حضور تاجران اسرائیلی در کنفرانس «داووس صحرا» عربستان

حضور تاجران اسرائیلی در کنفرانس «داووس صحرا» عربستان

حضور تاجران صهیونیست در کنفرانس داووس صحرا عربستان با کلاه یهودی در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد که مشارکت بازرگانان و تاجران اسرائیلی در «اجلاس آینده سرمایه‌گذاری» موسوم به «داووس صحرا» به میزبانی عربستان سعودی نشانه روشنی از «روابط تجاری پررونق و پذیرش فزاینده اسرائیل در عربستان» باوجود عدم عادی‌سازی رسمی روابط میان دو طرف است.

وال استریت ژورنال تاکید کرد: بازرگانان اسرائیلی با کلاه یهودی (کیپا) که در هتل لوکس «ریتز کارلتون» محل برگزاری اجلاس آینده سرمایه‌گذاری اقامت داشتند، آشکارا با سعودی‌هایی که لباس سنتی عربی بر تن داشتند، دست می‌دادند ، امری که نشان‌دهنده «تحولات و تغییرات در خاورمیانه» است.

«سحاق یتز ابلباوم»، شهروند آمریکایی که 20 سال در حوزه سرمایه‌گذاری اسرائیل فعالیت داشته و اکنون مدیریت تلاش‌های صندوق ثروت حاکمیتی عربستان را برعهده دارد، اعلام کرد : سعودی‌‌ها از طریق دعوت اسرائیلی‌ها به کنفرانس داووس صحرا در حال آزمودن اوضاع بودند.

ریاض در تلاش برای استفاده از این اجلاس به عنوان شاخصی سالانه برای پیشبرد تغییرات اقتصادی و اجتماعی اعلام شده توسط «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در سال 2016 میلادی است.

مسئولان سعودی به درخواست‌های روزنامه وال استریت ژورنال برای توضیح حضور بازرگانان اسرائیلی در این اجلاس پاسخی ندادند. سحاق یتز ابلباوم که در این اجلاس سخنرانی کرد و مشاوره‌هایی به وزرای سعودی ارائه داد، نوشت: هیچ اتفاقی در این کشور ( عربستان) به شکل تصادفی نیست.

وی گفت: پس از افشای اخباری در خصوص دیدار محرمانه بن سلمان با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در سال 2020 میلادی، اکنون خیلی راحت‌تر می‌توان درباره موضوعات مربوط به اسرائیل با مسئولان سعودی صحبت کرد.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: اسرائیلی‌های دیگری از جمله برادر «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر سابق اسرائیل که مدیریت شرکت کامیون‌های برقی را برعهده دارد، در این اجلاس حضور داشت.

در همین راستا «ابراهام بیر کویتز» فرد صهیونیست آمریکایی که در این کنفرانس حضور داشت، گفت :« در طول نشست تلاش می‌کرد تا هیچ سیگنال ناخواسته‌ای را برای سعودی‌ها ارسال نکند و شروع کننده هیچ صحبتی نباشد، اما بیشتر سرمایه‌داران سعودی به سمت او رفته و از وی استقبال کردند».

وی در ادامه تاکید کرد:« از این به بعد، دیدن یهودیان با کلاه‌های کیپا در عربستان امری طبیعی است آن‌ها احساس راحتی بیشتری در اینجا خواهند کرد».

رئیس بانک «لئومی» اسرائیل که در این کنفرانس شرکت داشت، بر همکاری تجاری میان دو طرف و ایجاد روابط دیپلماتیک تاکید کرد.

کنفرانس داووس صحرا به مدت سه در ریاض برگزار شد. محمد بن سلمان پس از به قدرت رسیدن در سال 2017 به منظور رقابت با کنفرانس سالانه اقتصادی سوئیس و تبدیل شدن به بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد خاورمیانه با حضور 3 هزار و 800 نفر از بیش از 90 کشور اولین کنفرانس داووس صحرا را برپا کرد . این همایش تمرکز بر بهره‌ وری از سرمایه‌ گذاری به منظور « ایجاد فرصت‌های رشد اقتصادی» و پرداختن به « چالش‌های جهانی» را در دستور کار قرار داد.

بن سلمان از تشکیل این کنفرانس به دنبال تحقق بخشیدن به اهداف اقتصادی و سیاسی خاص خویش است که نشان می دهد او تا چه اندازه از نظر اقتصادی بلندپرواز است در حالی که 70 درصد درآمد ملی کشورش متکی بر فروش نفت است و حملات پهپادهای یمنی‌ها به آرامکو ثابت کرد که صنعت نفت این کشور تا چه اندازه متزلزل و شکننده است به گونه ای که به دنبال آن تولید نفت سعودی به میزان 50 درصد کاهش یافت و نرخ نفت در بازارهای جهانی به طور قابل توجهی افزایش یافت.

عربستان سعودی روز به روز گام‌های بیشتری به‌سوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل برمی‌دارد و اقداماتی را با هدف آماده‌سازی فضای سیاسی و عمومی برای پذیرش عادی‌سازی روابط با اسرائیل در عربستان و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انجام می‌دهد. این درحالی است که رسانه‌ها اخیرا اعلام کردند که رئیس هیئت مدیره بانک اسرائیلی «لئومی» سخنران کنفرانس ابتکار آینده سرمایه گذاری عربستان باشد که روز پنج شنبه پیش رو در ریاض برگزار خواهد شد، امری که می‌تواند نشانه دیگری از تحول در علنی شدن سازش ریاض با رژیم صهیونیستی باشد.

اخیرا سایت «گلوبس» به نقل از یک منبع رسمی سعودی اعلام کرد: «نمایندگان شرکت‌ها و تجار اسرائیلی روزانه به عربستان می‌آیند و در پروژه‌های بزرگ از جمله پروژه شهر نئوم شرکت می‌کنند». ماه گذشته رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند: «ده‌ها تاجر اسرائیلی طی ماه‌های اخیر برای اجرای معامله‌هایی در زمینه کشاورزی و سایبری به عربستان سعودی سفر کرده‌اند».

حساب‌ کاربری وزارت خارجه اسرائیل برای ارتباط با مردم عربستان به تلاش خود ادامه می‌دهد، در همین راستا حساب کاربری در توئیتر با نام « عربستان سعودی به زبان عبری» ایجاد کرده است که پروفایل این حساب کاربری تصویری از مکه و تصویر ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و محمد بن سلمان را نشان می دهد و مرتباً اخبار مربوط به عربستان سعودی را به زبان عبری منتشر می‌کند.

سعودی‌ها در ماه آگوست 2022 اجازه دادند که هواپیماهای صهیونیست‌ها از حریم هوایی عربستان عبور کند. اخیرا نتانیاهو در مورد روند عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با عربستان سعودی نیز بر این مسئله تاکید کرد که ریاض از مدت‌ها قبل روند تدریجی عادی‌سازی با اسرائیل را آغاز کرده است. این کشور از سال 2018 و حتی پیش از امضای توافق «ابراهیم» میان اسرائیل، امارات و بحرین در سپتامبر 2020، امکان استفاده ما از حریم هوایی خود را فراهم آورد تا صدها هزار اسرائیلی بتوانند از فراز خاک عربستان به کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و حتی فراتر از آن سفر کنند.

انتهای پیام/